X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Dobrowolnych Nabyć. Rozpoczyna się wykup gruntów pod CPK

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:36
Ministerstwo infrastruktury przedstawiło szczegóły dotyczące wykupu gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister infrastruktury Marcin Horała już w zeszłym roku zapowiadał, że wykup ruszy w tym roku po nowelizacji specustawy dotyczącej CPK. Do nowelizacji na razie nie doszło, ale dziś wiceminister przedstawił konkretne rozwiązania. 
Konferencja wiceministra Marcina Horały
Konferencja wiceministra Marcina HorałyFoto: TT/Szymon Huptyś

Procedury wykupu będą się składały z kilku możliwości.

Pierwszą z nich jest tak zwany Program Dobrowolnych Nabyć. Kolejne to przyjmowanie do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa jednostek samorządu terytorialnego, nieruchomości zamienne, komercyjne nabywanie nieruchomości, a na końcu wywłaszczenie.

Jak będzie wyglądał wykup gruntów?

Właściciele gruntów, którzy będą chcieli wziąć udział w Programie Dobrowolnych Nabyć, mogą zawrzeć transakcję w oparciu o operat szacunkowy. Wiceminister Marcin Horała zapewnił także, że obie strony mogą zawrzeć porozumienie na podstawie poufnych negocjacji.

Obszar inwestycji objęty wykupem gruntów, to: od południa autostrada A2, od zachodu – droga krajowa numer 50, od północy Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu rzeka Pisia, Tuczna i miejscowość Baranów.

Marcin Horała powiedział, że pieniądze na wykup będą pochodzić z puli 13 miliardów złotych. Zastrzegł jednak, że nie wszystkie te pieniądze zostaną przeznaczone na wykup. Część spółka wyda na inne przygotowania, a także na niektóre roboty budowlane.

Jedną z możliwości jest proponowany przez projekt zorganizowanej relokacji. Szef spółki zajmującej się budową CPK Mikołaj Wild podkreślił jednak, że ze strony społecznej nie ma zainteresowania przeniesieniem całej społeczności gminy Baranów w inne miejsce.

cpk projekt 1200.jpg
Koreańczycy pomogą przy budowie CPK. Znamy doradcę strategicznego inwestycji

Nie mniej mają zostać przeprowadzone analizy w tym zakresie, wstępne określenie potencjalnych obszarów pod relokację, a także mapowanie infrastruktury.

Cena wykupu osadzona w realiach rynkowych

Minister Marcin Horała powiedział także, że będzie możliwość dostosowania wykupu gruntów nie tylko na podstawie jej nominalnej wartości, ale także osadzenia tej nieruchomości w jej realiach rynkowych i życiowych. To oznacza, że wartość oszacowanej na kilkadziesiąt tysięcy złotych nieruchomości mieszkalnej może zostać podwyższona, jeśli się okaże, że nie ma możliwości kupna innej nieruchomości nadającej się do zamieszkania. Podobne rozwiązania mają być zastosowane w przypadku działalności gospodarczej. Tutaj podstawą może być opłacalność działalności w innym miejscu. Formalnie będzie to wsparcie do Programu Dobrowolnych Nabyć. Wiceminister zachęcił właścicieli gruntów i nieruchomości, by korzystali właśnie z tego programu. Daje on możliwość wynegocjowania lepszej ceny i pozwala uniknąć wywłaszczenia.

Marcin Horała potwierdził, że zasadnicze roboty budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku, a pierwsi pasażerowie mają zostać obsłużeni cztery lata później. Przyznał, że jest to bardzo ambitny plan, a żadne duże lotnisko przesiadkowe nie powstało w takim tempie. Podkreślił jednak, że nadal jest to termin realny, a w tej chwili nie ma żadnych opóźnień, które mogłyby wpłynąć na przesunięcie tego terminu.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Horała: budowa CPK najlepszą odpowiedzią na spowolnienie gospodarcze spowodowane koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 18:34
O kolejnych działaniach prowadzących do powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego, które konkretyzuje rządowy program inwestycyjny na najbliższe trzy lata, mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spółka CPK przedstawia harmonogram prac przy budowie lotniska

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 10:00
Spółka Centralny Port Komunikacyjny planuje do końca roku ogłosić przetargi na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla 560 km z 1 800 km planowanych nowych linii kolejowych CPK - poinformowała spółka. W Dzienniku Urzędowym UE ukazało się ogłoszenie informacyjne w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koreańczycy pomogą przy budowie CPK. Znamy doradcę strategicznego inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:43
Incheon International Airport, główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, to zwycięzca postępowania na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W grudniu spółka CPK planuje podpisać z władzami portu w Seulu umowę na trzy lata.
rozwiń zwiń