X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKB Polski spadł w III kwartale o 1,5 procent, czyli mniej niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 15:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 r. spadł o 1,5 proc., licząc rok do roku (rdr) w porównaniu ze spadkiem o 8,4 proc. rdr w II kwartale tego samego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kw. PKB spadł o 1,6 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tadamichi

PKB w III kw. '20 spadł o 1,5 proc., licząc rok do roku (rdr).  Wcześniej według tzw. szybkiego szacunku (flash) miał być większy i miał wynosić -1,6 proc. Warto przypomnieć, że spadek PKB w ii kwartale wynosił -8,4 proc. (rdr). 

Popyt krajowy w III kwartale 2020 roku spadł o 3,2 proc. (rdr), czyli więcej niż początkowo oceniano (konsensus): -2,5 proc. rdr., ale spadek popytu był mniejszy niż w II kw., gdy wynosił -9,9 proc. licząc rok do roku. 

Ale choć poziom inwestycji w III kw. spadł o 9,0 proc., licząc rok roku (rdr), to regres był mniejszy, niż przewidywano, szacując go na -12,0 proc., licząc rok do roku (rdr).  W II kw. spadek poziomu inwestycji  sięgał -10,7 proc. licząc rok do roku.

Jak interpretować wyniki? 

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla, że sytuacja gospodarcza w trzecim kwartale była wyraźnie lepsza niż w drugim kwartale. Było to spowodowane otwarciem gospodarki po pierwszej fali pandemii i większymi wydatkami gospodarstw domowych.

Monika Kurtek dodała, że z powodu pandemii w czwartym kwartale sytuacja gospodarcza w Polsce znów się pogorszyła. Ekonomistka szacuje, że w całym 2020 roku polska gospodarka skurczy się około 3,3 procent. Natomiast w przyszłym roku możliwy jest wzrost gospodarczy na poziomie około 3 procent pod warunkiem, że pandemia nie wpłynie na gospodarkę w takim stopniu, jak w tym roku.


Posłuchaj
00:25 Monika Kurtek z Banku Pocztowego komentuje wyniki GUS Monika Kurtek z Banku Pocztowego komentuje wyniki GUS

 

Dane GUS w ocenie analityków banku Pekao SA

Mimo że z powodu koronawirusa gospodarka zamknie rok 2020 na minusie, to stopniowe upowszechnianie szczepień, wzrost popytu oraz wsparcie fiskalne powinny się przełożyć na wzrost PKB w 2021 r. o co najmniej 4 proc. - ocenili w poniedziałek analitycy banku Pekao.

"Po ponownym otwarciu gospodarki i zniesieniu najbardziej uciążliwych obostrzeń epidemiologicznych, ujawnił się odroczony popyt, a przemysł korzystał na odbudowie łańcuchów dostaw oraz zmianach struktury popytu. W szczególności ograniczeniu wydatków na usługi czasu wolnego (rekreacja, turystyka, kultura) towarzyszył zwiększony popyt na dobra trwałego użytku (RTV, AGD, meble). PKB wyrównany sezonowo wzrósł w trzecim kwartale realnie o 7,9 proc. kw/kw, po spadku o 9 proc. kw/kw" – podkreślono w analizie banku.

"Szacujemy, że w czwartym kwartale br. PKB może się obniżyć o ok. 3,5 proc. r/r. Wyniki gospodarcze w czwartym kwartale 2020 i na początku 2021 r. będą w dużej mierze uzależnione od skali i tempa odmrażania gospodarki i zmian w przebiegu pandemii" – twierdzą eksperci banku Pekao.

Pekao przewiduje, że po spadku PKB w 2020 r. o ok. 3 proc., w 2021 powinien nastąpić wzrost o co najmniej 4 proc. Przyczyną tego ma być m.in. stopniowe upowszechnienie szczepień, materializacja odroczonego popytu oraz wsparcie fiskalne.


PR24/IAR/PAP/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duży spadek PKB Polski. Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:00
W II kwartale 2020 roku spadek PKB liczony rok do roku wyraźnie spadł o 8,2 procent, choć jeszcze w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrósł o 2 proc. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: spadek PKB o 8,2 proc to mniej niż oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 17:30
To pierwszy raz po roku 1989, kiedy Polska odnotowała spadek PKB. Ale i tak było to mniej niż 14-procentowa średnia dla wszystkich krajów UE, choć były kraje, które jeszcze lepiej dały sobie radę w kryzysie: Litwa i Finlandia - powiedział wiceminister rozwoju Marek Niedużak w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejska gospodarka poturbowana przez koronawirusa. W II kwartale skurczyła się o 11,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:33
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2020 r. zmniejszył się w stosunku do I kwartału o 11,8 proc. - poinformował w komunikacie europejski urząd statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał najnowsze dane o produkcji przemysłowej. Są powody do zadowolenia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 14:25
Według analityków GUS produkcja przemysłowa w październiku 2020 roku powiększyła się o 1,0 procent, licząc rok do roku oraz o 3,2 procent w porównaniu do września. Produkcja wzrosła w 19 działach gospodarki, co świadczy o powolnym powrocie polskiej gospodarki do stanu sprzed pandemii. 
rozwiń zwiń