X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W pracy także obowiązuje noszenie maseczki. Przypominamy o nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 08:04
Rząd zmienił zasady zakrywania ust i nosa. Tak jak dotychczas, w miejscach ogólnodostępnych muszą to robić wszyscy, chyba że mają zaświadczenie od lekarza o przeciwskazaniach. W zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach – zasłanianie ust i nosa obowiązuje w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba – przypomina serwis prawo.pl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Od soboty 28 listopada obowiązują nowe zasady dotyczące zakrywania ust i nosa. Obowiązki dotyczą m.in. zakładów pracy. Nakazano w nich zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Nowe zasady mają obowiązywać do 27 grudnia 2020 roku.

Obowiązek zakrywania nosa i ust

Regulacje obejmują także budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny, w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).


W praktyce więc w rozporządzeniu nakazano wszystkim osobom przebywającym w zakładach pracy w momencie, kiedy w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedna osoba zasłaniać usta i nos. Oczywiście podobnie jak dotychczas nie chodzi o posiadanie maseczki, a o zakrywanie nosa i ust. Można to robić przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.

Rozporządzenie przewiduje wyjątki

Do 9 października ust i nosa nie trzeba było zakrywać na otwartej przestrzeni w sytuacji, gdy zachowano odległość 1,5 metra. Chyba że chodziło o powiaty znajdujące się w czerwonej strefie, gdzie takie zwolnienie nie obowiązywało. Odkąd cała Polska jest czerwoną strefą, maseczka obowiązkowa jest nawet na pustej ulicy.

Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe jest także w środkach publicznego transportu zbiorowego, z tym że nie trzeba nosić maseczki podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, a także na statkach pasażerskich.Rozporządzenie przewiduje jednak kilka wyjątków – ust i nosa nie muszą zakrywać małe dzieci i osoby ze schorzeniami całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. W tym przypadku trzeba jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający schorzenie.

szczepić mid-epa08847445 1200.jpg
Strategia szczepień na koronawirusa. Prace w kancelarii premiera na finiszuSport tylko wyczynowy

Obowiązku zasłaniania ust i nosa nie mają również:
    • osoby kierujące środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli w pojeździe zapewniono oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność;
    • osoby kierujące statkiem oraz przebywające w kabinie pilotów na statku powietrznym;
    • kierowcy wykonujący przewozy drogowe w załodze;
    • personel lotniczy przebywający w kabinie pilota;
    • osoby sprawujące kult religijny podczas jego sprawowania;
    • żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujący zadania służbowe, stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności;
    • osoba, której miejscem stałego lub czasowego pobytu są budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej;
    • sędzia, trener sędziego, trener oraz osoba uprawiająca sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych.


Bez maseczki można uprawiać sport tylko wyczynowo. A zatem rowerzysta musi nosić maseczkę, jeżeli jedzie ulicą. Jadąc po parku, takiego obowiązku nie ma. Spod obowiązku noszenia maseczek ustawodawca wyłączył też osoby przebywające na niektórych terenach. Maseczki nie trzeba nosić w obrębie: parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego, plaży.

PolskieRadio24.pl/prawo.pl/DoS, md

Czytaj także

KE: w Unii z powodu pandemii ubyło 6 mln miejsc pracy. Bezrobocie uderza głównie w młodych

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 16:47
Pandemia koronawirusa przerwała pozytywną tendencję na ryku zatrudnienia w UE; z powodu kryzysu od zeszłego roku w krajach członkowskich zniknęło ponad 6 mln miejsc pracy - poinformował komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie pracujesz z powodu pandemii? Podpowiadamy, co możesz zrobić

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 17:00
Pandemia koronawirusa odbija się na funkcjonowaniu wielu firm i ich pracowników, którzy często nie otrzymują wynagrodzeń z powodu przymusowego "wolnego". Czy warto zatem przebranżowić się, aby znowu zacząć zarabiać? - Można stanowić się również nad strategią na tzw. przetrwanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy. Na czym ona polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie sprawdziły się czarne prognozy". Paweł Borys o rekordowej aktywności zawodowej Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 16:36
- Rekord aktywności zawodowej Polaków na poziomie 56,9 proc. w środku największej recesji w Europie od dekad, to chyba najważniejsza miara siły polskiej gospodarki w czasie pandemii i skuteczności tarcz - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń