X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny mieszkań idą w dół. W internecie rekordowa liczba ofert

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 12:00
W październiku padł rekord liczby internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań – podał Expander i Rentier.io w raporcie. Było ich aż o ponad jedną trzecią więcej rok temu. Analitycy wskazują, że przyczyną mogą być kłopoty na rynku najmu. Za tym idą ostatnio spadki cen w większości badanych miast – informuje businessinsider.com.pl.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Po usunięciu duplikatów ogłoszeń dotyczących tego samego mieszkania Expander i Rentier.io wyliczyły, że w październiku dostępnych było 66 441 ogłoszeń sprzedaży mieszkania. To aż o 37 proc. więcej niż przed rokiem.

"Odkąd przygotowujemy nasze raporty nie odnotowaliśmy jeszcze tak wielu internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań" – napisano w raporcie.


blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Koniec roku to dobry moment na kupno mieszkania. W czwartym kwartale ceny spadają

Dla Warszawy i Krakowa nie ma dobrych wiadomości

Wśród badanych 16 miast ceny spadły w dziewięciu z nich, a wzrosły w siedmiu. Ogłoszeń dotyczących używanych mieszkań było aż o 49 proc. więcej, a nowych – o 13 proc. Ewidentnie ożywił się tzw. rynek wtórny – podano w raporcie.

Zestawienie prezentuje porównanie cen z marcem, czyli początkiem pandemii. Z obliczeń wynika, że wzrost liczby ofert wpłynął na spadki cen. Najbardziej ceny spadły w Katowicach – o 6 proc. (spadek o 3 proc. rok do roku), Radomiu – o 5 proc. (wzrost o 14 proc. rdr) i w Białymstoku – o 4 proc. (wzrost o 1 proc. rdr).

Dla osób poszukujących mieszkania w Warszawie i Krakowie nie ma dobrych wiadomości. Ceny w obu miastach wzrosły od marca o 3 proc., a w porównaniu z październikiem 2019 o odpowiednio 10 proc. i 9 proc. Warszawa jest przy tym najdroższym miastem, jeśli chodzi o oferty sprzedaży mieszkań – średnio sprzedający chcą 10,9 tys. zł za m2 – czytamy w serwisie.


deweloper budowa mieszkania 1200.jpg
Grunty bardziej dostępne pod budowę mieszkań. Znamy plany rządu

Utrudnienia przy kredytach hipotecznych

Na spadek cen oprócz wzrostu liczby ofert sprzedaży wpływ mogą mieć utrudnienia nakładane przez banki przy kredytach hipotecznych. Wiele z banków tworzyło rezerwy na wzrost ryzyka związanego z pandemią i ryzyko próbowano ograniczać, zaostrzając kryteria kredytowe. Dopiero od listopada zaczęto luzować te obostrzenia.

To skutkowało niższym popytem na mieszkania. Dodatkowo w przypadku kredytów hipotecznych po raz kolejny wzrosły marże w ofertach kredytów z najniższym (10 proc.) wkładem własnym. "Przeciętna marża w takim przypadku wynosi już 3,17 proc. i jest najwyższa od 2009 r." – podano w raporcie Expandera i Rentier.io.

 

PolskiRadio24.pl/businessinsider.com.pl/DoS

 

Czytaj także

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości. Ekspert: ceny przestały rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 19:55
- Spodziewam się raczej stabilizacji niż spektakularnych obniżek - powiedział o cenach mieszkań na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Krasoń, ekspert od rynku nieruchomości. - O tym, jak zmieniły się ceny w drugim kwartale, czyli okresie koronawirusa, dowiemy się dopiero pod koniec lipca - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 10:05
Powrót inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych do poziomu sprzed pandemii Europie zajmie dwa lata, a Polsce pół roku mniej – wynika z raportu firmy doradczej CBRE "Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kupujący mieszkania pod koniec roku mogą liczyć na niższe ceny mieszkań i kredytów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:12
Niższe ceny mieszkań i lepsze warunki kredytowe – na to można liczyć, kupując mieszkanie pod koniec roku - uważa główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe dane GUS: w III kwartale spadają przychody przedsiębiorstw, choć wzrosła liczba oddanych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:18
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po 3 kwartałach 2020 r. spadł o 11,4 proc. (rdr) do 85,4 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wyniósł 119,2 mld zł i był wyższy o 5,0 mld zł od uzyskanego w okresie styczeń-wrzesień 2019 roku, a strata netto wyniosła 33,7 mld zł i zwiększyła się o 16,0 mld zł w skali całego roku. 
rozwiń zwiń