X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wyrównanie emerytur i rent 2021. Podwyżki dla działaczy opozycji i osób z rocznika 1953

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:01
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje wyrównanie świadczenia emerytalnego lub rentowego niższego niż 2,4 tys. zł do tej kwoty działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL – informuje "Gazeta Pomorska".  

Zaproponowane rozwiązanie dotyczy ok. 12 tys. osób, które mają potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej. Jego koszt miałby wynieść około 60 mln zł. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, "naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956-1989 o naszą wolność i niepodległość".

Na zmiany wysokości świadczenia mogą liczyć również emeryci z rocznika 1953. Sposób wyliczenia podstawy świadczenia został zakwestionowany w marcu 2019 roku przez Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym w lipcu tego roku Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953.


shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Będą podwyżki emerytur dla ponad 74 tys. Polek. Pieniądze mają być wypłacane od stycznia

ZUS przeprowadzi korektę z urzędu, bez składania wniosku przez zainteresowanych.

Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury – średnio 12.786 zł.

Niektórzy emeryci muszą jednak złożyć wniosek. To ci, którzy ciągle są na wcześniejszej emeryturze i do tej pory nie składali wniosku o jej przeliczenie na powszechną. Albo wniosek złożyli, ale go wycofali przed uprawomocnieniem. Te osoby na złożenie wniosku mają czas do 11 stycznia 2021 r.


emerytura emeryci emeryt 1200.jpg
Od września nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów. Sprawdź szczegóły

 

PR24.pl/pomorska.pl/ZUS/DoS

 

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS GOSPODARKA

Czytaj także

Dobra wiadomość dla przyszłych emerytów. Stan ich kont wzrośnie o prawie 9 procent

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 00:10
Dzięki tegorocznej czerwcowej waloryzacji stan kont przyszłych emerytów, zawierających składki na ubezpieczenie emerytalne, zwiększy się aż 8,94 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowelizacja przyjęta. Emeryci urodzeni w 1953 r. otrzymają wyrównania i podwyżki świadczeń

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 18:15
Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które straciły na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury, będą miały możliwość przeliczenia emerytur i odzyskania zaniżonych świadczeń. Według rządowych wyliczeń, na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury - średnio 12 786 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zasady waloryzacji rent i emerytur. Znamy założenia rządowego projektu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:20
W 2021 r. wszystkie emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto. Najniższe wyniosą 1250 zł – wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937,50 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdalna konsultacja z ekspertem ZUS. Nowa usługa cieszy się coraz większą popularnością

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:28
E-wizyty w ZUS cieszą się coraz większą popularnością. Z tej formy kontaktu skorzystało już ok. 6 tys. osób, najwięcej w Krakowie, Warszawie i Poznaniu - powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń