IATA: koronawirus będzie kosztował linie lotnicze 157 miliardów dolarów

2020-11-24, 19:10

IATA: koronawirus będzie kosztował linie lotnicze 157 miliardów dolarów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) ocenia, że druga fala koronawirusa i związane z nią ograniczenia kosztować będą linie lotnicze w tym i przyszłym roku 157 mld dolarów.

Stowarzyszenie, które w czerwcu prognozowało straty w wysokości 100 miliardów dolarów w okresie dwóch lat, twierdzi, że teraz tylko w tym roku prognozuje deficyt w wysokości 118,5 miliarda dolarów i kolejne 38,7 miliarda dolarów w 2021 roku.

Nadzieja tylko w szczepionce

Ta ponura perspektywa podkreśla wyzwania, przed którymi stoi sektor, pomimo optymistycznych wiadomości na temat rozwoju szczepionek COVID-19, których globalne rozpowszechnienie będzie kontynuowane przez cały przyszły rok, komentuje agencja Reuters.

Powiązany Artykuł

3.jpg
Paradoks koronawirusa: gdy jednych niszczy, drugim pomaga


- Pozytywny wpływ, jaki będzie to miało na gospodarkę i ruch lotniczy, nie nastąpi masowo przed połową 2021 r. - powiedział Reuterowi dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac.

IATA oczekuje się, że liczba pasażerów spadnie w tym roku do 1,8 miliarda z 4,5 miliarda w 2019 roku, a w przyszłym roku wzrośnie do 2,8 miliarda.

lotnisko covid 1200.jpg

Powiązany Artykuł

Prezes ULC: rynek lotniczy odbuduje się do 2025 roku

- To zdecydowanie największy szok, jakiego doświadczył nasz przemysł po drugiej wojnie światowej - powiedział główny ekonomista IATA, Brian Pearce.


IATA ponownie wezwała rządy do zastąpienia utrudniających podróże systemów kwarantanny szeroko zakrojonymi programami testowania.

Rośnie za to wartość przewozów cargo

Ograniczenia związane z ruchem pasażerskim nie dotknęły przewozów towarowych. Jak pisze Reuter, lotnicze cargo jest jedynym jasnym punktem w branży, ponieważ uziemienie lotów podnosi ceny frachtu i prawdopodobnie spowoduje wzrost globalnych przychodów z tych usług o 15 proc. do 117,7 miliardów dolarów w tym roku.

Powiązany Artykuł

EN_01430598_0046-12.jpg
Mniej pasażerów, więcej przesyłek. Lotnisko w Gdańsku podsumowało październik

I to pomimo 11,6 proc. spadku wolumenu przewożonych towarów do 54,2 miliona ton, podała IATA.

Branża wyjdzie jednak z pandemii z olbrzymimi długami

Organizacja ostrzega jednocześnie, że około 173 miliardów dolarów pomocy rządowej pozostawiło odbiorców z długami, które zaważą na przyszłych inwestycjach i spowodują więcej bankructw.

Przykładem jest linia Norwegian Air, która 18 listopada złożyła wniosek o ochronę przed upadłością w Irlandii.

Reuters, jk

Polecane

Wróć do strony głównej