X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowe dane GUS: w III kwartale spadają przychody przedsiębiorstw, choć wzrosła liczba oddanych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:18
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw po 3 kwartałach 2020 r. spadł o 11,4 proc. (rdr) do 85,4 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wyniósł 119,2 mld zł i był wyższy o 5,0 mld zł od uzyskanego w okresie styczeń-wrzesień 2019 roku, a strata netto wyniosła 33,7 mld zł i zwiększyła się o 16,0 mld zł w skali całego roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Według GUS, przychody ogółem przedsiębiorstw były niższe o 4,1 proc. od osiągniętych rok wcześniej, a koszty ich uzyskania spadły o 3,8 proc. Pogorszył się wskaźnik poziomu kosztów z 95,1 proc. przed rokiem do 95,4 proc.

produkcja1200.jpg
2 tys. zł. dofinansowania dla pracowników. Gowin: to instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm

Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów spadły o 4,6 proc., a koszty tej działalności – o 4,7 proc. Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniósł 105,5 mld zł i był niższy o 3,8 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Spadki w inwestycjach budowlanych 

Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2020 r. spadła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w październiku rdr o 5,8 proc., a mdm wzrostu o 0,9 proc.


Posłuchaj
00:23 Monika Kurtek z Banku Pocztowego komentuje wyniki GUS Monika Kurtek z Banku Pocztowego komentuje wyniki GUS

 

Nakłady na budynki i budowle obniżyły się o 3,4 proc., natomiast na zakupy zmniejszyły się o 9,3 proc. Udział zakupów w nakładach ogółem zmniejszył się z 62,2 proc. przed rokiem do 60,2 proc.

Więcej oddanych mieszkań 

Na koniec października w budowie było 836,1 tys. mieszkań, o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

W okresie styczeń-październik deweloperzy przekazali do użytkowania 114,1 tys. mieszkań, o 9,3 proc. więcej rdr - podał GUS.

Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 64,7 proc. ogólnej liczby mieszkań, tj. o 1,9 pkt. proc. więcej niż rok temu (rdr).

Zróżnicowanie w nakładach 

Według GUS, najgłębszy spadek nakładów notowano w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 17,7 proc.) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 13,4 proc.).

Niższe niż rok wcześniej były również nakłady w administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,5 proc.), górnictwie i wydobywaniu (o 8,0 proc. ), przetwórstwie przemysłowym (o 7,6 proc. ), informacji i komunikacji (6,9 proc.).


handel internetowy 1200 shutterstock.jpg
Polacy ostrożnie wydają pieniądze. Znamy dane GUS ws. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej


Wzrost nakładów wystąpił natomiast w obsłudze rynku nieruchomości (o 81,3 proc. ), budownictwie (o 14,4 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (o 7,0 proc.), oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 1,8 proc.)

Gorzej ze sprzedażą niż oczekiwali analitycy  

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2020 r. spadła o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ubiegłym miesiącu o 2,1 proc. rdr.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku rdr o 0,7 proc. i wzrost mdm o 4,3 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 0,6 proc. rdr.


PR24/IAR/PAP/sw

Czytaj także

Nowe dane GUS o wrześniowej koniunkturze w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki utrzymuje się na zbliżonym poziomie lub jest lepszy niż w sierpniu - podał GUS w komunikacie dot. Koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:44
- Na kontach Agencji Rozwoju Przemysłu dostępnych jest 650 mln zł dla firm, które chcą skorzystać z rządowego programu Polityka Nowej Szansy - przypomniał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że trwa weryfikacja pierwszych kilkudziesięciu złożonych wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza finansowa. W ramach reklamacji wypłacono już 216 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 11:00
- W ramach procedury reklamacyjnej Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm wypłacono już 216 mln zł - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet mieszkaniowy uchwalony. Zobacz, jakie formy wsparcia przewiduje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 18:10
Sejm uchwalił tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, który zakłada m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, wakacje czynszowe w TBS czy wyższe granty na budowę i wsparcie dla gmin.
rozwiń zwiń