Ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone. Szefowa MFW ostrzega

2020-11-20, 08:25

Ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone. Szefowa MFW ostrzega
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com /CCO public/

W opinii szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone. - Choć pojawiły się widoki na rozwiązanie kryzysu w sposób medyczny, droga do wyjścia z problemów gospodarczych pozostaje trudna – oceniła.

Pojawiają się oznaki spowolnienia w gospodarkach, w których rośnie liczba zakażeń. Konieczność wprowadzenia kolejnych lockdownów oraz ewentualne opóźnienia w dystrybucji opracowanych niedawno szczepionek na koronawirusa mogą ponownie grozić kryzysem – napisała Kristalina Georgiewa w komunikacie adresowanym do przywódców G20 przed ich weekendowym szczytem.

– Teraz, gdy w tym tygodniu przywódcy G20 spotykają się wirtualnie, gospodarka światowa wchodzi w krytyczny zakręt – dodała.

Powiązany Artykuł

finanse 1.jpg
Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów



Wspólne działania przyśpieszą wyjście z zastoju

Szefowa MFW ponownie zaapelowała o podjęcie skoordynowanych, szeroko zakrojonych i wspólnych inicjatyw politycznych, aby zapobiec zdominowaniu rynków przez obawy i niepewność. Przytoczyła wyniki badania MFW, z którego wynika, że globalne PKB może wzrosnąć o blisko 2 proc. do 2025 roku, jeśli gospodarki G20 zdecydują się w tym samym czasie zainwestować w infrastrukturę.

Podczas wirtualnego spotkania ministrów finansów państw G20, Georgiewa również oznajmiła, że podjęcie wspólnych, skoordynowanych kroków daje lepsze widoki na ożywienie gospodarek po kryzysie. Podkreśliła, że kryzys wywołany pandemią jeszcze się nie skończył i nawet kraje o średnim dochodzie będą potrzebowały finansowej pomocy, a wspólne działania przyśpieszą wyjście z zastoju.

Należy zlikwidować bariery i utrudnienia handlowe

Na razie Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że światowe PKB skurczy się w tym roku o 4,4 proc., ale liczy na jego wzrost w 2021 roku na poziomie 5,5 proc.

Kristalina Georgiewa podkreśliła też, że w odbudowie gospodarek po kryzysie przeszkadzają wprowadzone w ostatnich latach bariery i utrudnienia handlowe, które należy zlikwidować, tak jak ogłoszone po wybuchu epidemii ograniczenia w międzynarodowym handlu sprzętem i wyposażeniem medycznym.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej