X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uwaga na oszustwa z wykorzystaniem duplikatów karty SIM. Straty mogą być bardzo wysokie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:04
Oszuści mogą dostać się do naszego konta bankowego wykorzystując duplikaty karty SIM - ostrzega Rzecznik Finansowy. Ostatnio w ten sposób pieniądze straciły dwie osoby, którym ukradziono w sumie 650 tysięcy złotych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Przed próbą kradzieży przestępcy pozyskują numer telefonu, dane osobiste i bankowe użytkownika. Podszywając się pod właściciela numeru składają wniosek o wydanie nowej karty SIM u operatora sieci komórkowej.

Przez SIM do konta bankowego

Jakub Szczerbowski z biura Rzecznika Finansowego powiedział Polskiemu Radiu, że posiadając duplikat karty SIM, przestępca może przejąć kontrolę nad kontem użytkownika bankowości internetowej.

- Po otrzymaniu takiego duplikatu, oszust używa go, by uzyskiwać kody jednorazowe potwierdzające wykonanie transakcji - powiedział Jakub Szczerbowski.

Posłuchaj
00:23 kasim1.mp3 Jakub Szczerbowski: posiadając duplikat karty SIM, przestępca może przejąć kontrolę nad kontem bankowym w bankowości internetowej (IAR)

- Wskutek takiego przestępstwa bank może dokonywać przelewów na konto przestępcy i w ten sposób zostajemy pozbawieni pieniędzy na naszym koncie - dodał.

bank kredyt free1200.jpg
Rzecznik Finansowy bierze pod lupę umowy kredytowe. Chodzi o "klauzule niedozwolone"

Jak ustrzec się przed oszustami?

Alarmujący powinien być moment, gdy nasz telefon nieoczekiwanie traci dostęp do sieci komórkowej.

- Objawem tego, że padliśmy ofiarą takiego przestępstwa, jest wyłączenie się telefonu w taki sposób, że nasze urządzenie nie może się zalogować do sieci telefonii komórkowej. Prawdopodobnie wynika to z tego, że włączany jest właśnie drugi telefon, w którym działa duplikat naszej karty SIM - mówił Jakub Szczerbowski.

Posłuchaj
00:22 kasim2.mp3 Jakub Szczerbowski: naszą uwagę zwrócić powinna sytuacja, gdy nie mamy dostępu do sieci GSM (IAR)

Ekspert z biura Rzecznika Finansowego apeluje, by pod żadnym pozorem nie ujawniać nikomu naszych haseł do bankowości internetowej. By lepiej chronić pieniądze, warto też zmienić sposób potwierdzania transakcji. Jednorazowe kody SMS można zastąpić na przykład mobilną autoryzacją w aplikacji banku lub elektronicznym tokenem.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na rynku brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Problem ma sektor publiczny i prywatny

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 09:05
Na rynku pracy brakuje kadr, które w strukturach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa będą mogły wypełniać specjalistyczne zadania – uważa prof. Grażyna Szpor z UKSW, ekspert w zakresie prawa i cyberbezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęty z opcją podłączenia do wi-fi to wygoda, ale i zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 12:21
- Internet rzeczy jest dla nas pokusą ponieważ daje nam wielkie możliwości. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że to są furtki do naszego cyberświata, do naszej prywatności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Adam Kujawiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na cyberoszustów. Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 07:38
Cyberprzestępcy podszywający się pod Pocztę Polską wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, wykorzystując jej logo i nazwę – ostrzega spółka. Maile informują o błędnie zaadresowanej przesyłce.
rozwiń zwiń