X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jaki był III kwartał dla polskiej gospodarki? GUS podał dane o PKB i inflacji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:00
Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2020 roku spadł o -1,6 proc. licząc rdr wobec spadku o - 8,4 proc. rdr w II kw. 2020 r. - wynika z flash szacunku GUS. Polska gospodarka wciąż na pozycji mocnego gracza na tle znacznie większych spadków PKB w innych krajach UE.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w III kw. 2020 r. PKB spadł o - 1,7 proc. rdr. Pełne dane o PKB w III kw. GUS poda 30 listopada.


Inflacja w październiku wzrosła 3,1 proc. licząc rok do roku (rdr) A według szybkiej analizy flash: 3,0 proc., a we wrześniu o 3,2 proc. 


Posłuchaj
04:58 błażej 13.mp3 O sile polskiej gospodarki, która nie poddaje się pandemii, mówił w radiowej Jedynce Piotr Bujak, główny ekonomista PKP BP./ Błażej Prośniewski, Polskie Radio.

 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły rdr o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w październiku ceny rdr wzrosły o 3,0 proc., a liczone miesiąc do miesiąca (mdm) wzrosły o 0,1 proc.

Komentarze analityków do danych GUS

Bank Pekao SA

Polsce prawdopodobnie uda się uniknąć narodowej kwarantanny, ale ograniczenia w działalności wielu branż i mniej korzystna sytuacja na rynkach eksportowych powodują, że w IV kw. należy się spodziewać spadku aktywności gospodarczej - ocenił Adam Antoniak z Pekao w komentarzu do danych GUS.

Według Antoniaka odczyt polskiego PKB za III kw. wpisuje się w europejski wzorzec. "Większość krajów w Europie w III kw. 2020 r. odrobiła znaczną część strat z II kw., a najsilniejsze wzrosty kwartał do kwartału obserwowano w krajach, które wcześniej doświadczyły najgłębszych spadków" - wyjaśnił.

Bank szacuje, że spożycie gospodarstw domowych było o ok. 1,5 proc. niższe niż w III kw. 2019 r. "Wprawdzie sprzedaż detaliczna towarów zwiększyła się w ubiegłym kwartale o 1,0 proc. rdr, jednak w warunkach reżimu sanitarnego sprzedaż usług najprawdopodobniej była wciąż wyraźnie niższa niż przed rokiem" - wskazano. Ekspert zauważył, że inwestycje były znacząco niższe niż w III kw. 2019 r, ale skala spadku nie była dwucyfrowa jak w II kw. 2020 r., a wolumen eksportu towarów i usług był nieznacznie niższy niż rok wcześniej.

Bank ING BŚ

Wysokiej inflacji bazowej sprzyjają ceny usług, w tym m.in. telekomunikacyjnych, kosztów wyposażenia i użytkowania mieszkania oraz usług finansowych - napisali w piątek analitycy ING Banku Śląskiego, odnosząc się do danych GUS. Jak podał GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły rdr o 3,1 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc.

Głównym powodem korekty - jak twierdzą analitycy banku - były ceny żywności, które wzrosły o 2,4 proc. r/r, nie zaś o 2,3 proc. r/r jak sugerował szybki szacunek. Ich zdaniem wzrost inflacji bazowej wyniesie 4,2-4,3 proc. r/r. Dodają, że w ujęciu rocznym tempo wzrostu energii było wyższe niż we wrześniu, a paliw zbliżone.

Tadeusz Kościński, minister finansów:

W IV kwartale br. przewidujemy ponowny spadek aktywności gospodarczej związany ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i ponownym wzrostem obostrzeń, ale skala spadku powinna być wyraźnie łagodniejsza niż w II kw. br. - uważa minister finansów Tadeusz Kościński.

"Należy pamiętać, że w trzecim kwartale nadal byliśmy w trakcie trwania pandemii, jednak oddziaływała ona na gospodarkę w mniejszym stopniu, dlatego PKB był o 1,6 proc. niższy niż przed rokiem. To dane zbliżone do konsensusu rynkowego. W okresie I – III kw. PKB był tylko o 2,7 proc. niższy niż przed rokiem" - ocenił w komentarzu przekazanym PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.


Szef resortu finansów zauważył, że nie znamy jeszcze danych na temat struktury PKB, ale - jak wskazał - odbicie aktywności to efekt kilku czynników, w tym m.in. odmrożenia gospodarki i realizacji przez gospodarstwa domowe oraz firmy odłożonego popytu, wyraźnej poprawy sytuacji na polskich głównych rynkach eksportowych, działań rządu i NBP.

 

Bank Pocztowy

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że w III kwartale spadek był istotnie mniejszy niż w drugim. W jej, opinii dane te będą jednymi z lepszych na tle innych krajów europejskich.
Dodała, że nie znamy struktury PKB w III kwartale, bo informacje te zostaną poda później, ale można przypuszczać, że do poprawy tych wyników przyczyniła się konsumpcja prywatna. Prawdopodobnie wzrosła też konsumpcja publiczna, jak również eksport.
Dodała, że niestety mamy drugą falę pandemii, co już przekłada się na aktywność gospodarczą. "Dlatego należy oczekiwać, że IV kwartał przyniesie pogłębienie spadku PKB, ale nie powinno on być tak głębokie jak w II kwartale" - podkreśliła.
W całym 2020 roku Monika Kurtek spodziewa się spadku rzędu mniej więcej 3,3 procent.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Ministerstwo ocenia, że w listopadzie można spodziewać się inflacji na podobnym poziomie jak w październiku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym miesiącu wyniosła ona 3,1 procent licząc rok do roku.
Resort podkreśla, że w październiku notowano, kolejny miesiąc z rzędu, spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 2,4% wobec 2,7% we wrześniu. Jednocześnie październikowy poziom cen w tej kategorii był o 0,1% niższy niż miesiąc wcześniej.
-Dla gospodarstw domowych istotny pozostaje utrzymujący się wzrost cen w zakresie użytkowania mieszkania o 7,5% r/r, wynikający ze wzrostu cen w zakresie wywozu śmieci (o 50,8%) oraz cen energii elektrycznej (11,7%) – uważają analitycy resortu.
Ministerstwo spodziewa się utrzymania tendencji szybszego wzrostu cen usług niż towarów.

Eksperci resortu zaznaczają, że w porównaniu z pozostałymi gospodarkami UE Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce pod względem dynamiki PKB.
Najgłębsze spadki PKB odnotowano w Hiszpanii (8,7%), Rumunii (6%), Czechach (5,8%) i Portugalii (5,7%). Z kolei w Wielkiej Brytanii spadek PKB sięgnął 9,6%.
Analitycy ministerstwa przypominają, że zgodnie z najnowszą, jesienną prognozą Komisji Europejskiej w całym 2020 roku PKB w UE zmniejszy się o 7,4%, a w strefie euro o 7,8%.
"Polska, z szacowanym spadkiem na poziomie 3,6%, nadal pozostaje w gronie krajów z najlepszymi prognozowanymi wynikami w tym roku" – dodali eksperci resortu rozwoju.

 

 


PR24/IAR/PAP/sw 


Czytaj także

Spadek PKB po 6 miesiącach, ale mniejszy niż się spodziewano. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 11:42
Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 roku spadł o 8,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w tym okresie PKB spadnie o 9,0 proc.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:00
Inflacja CPI w sierpniu 2020 roku wyniosła 2,9 proc., licząc rok do roku, ale spadła o 0,1 proc. w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wynika z danych GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sierpniu inflacja lekko zwolniła. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:00
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wrześniu inflacja wyniosła 3,2 proc. Więcej płacimy za żywność, mniej za paliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:22
Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji we wrześniu. Ceny wyższe niż przed rokiem o 3,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:25
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. były wyższe o 3,2 proc. niż przed rokiem, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń