X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:54
Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych. Jego zdaniem ochronę ubezpieczeniową rolników należy urealnić - dotyczy to w szczególności obowiązkowych ubezpieczeń upraw.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Eviar
Posłuchaj
02:38 PR1_AAC 2020_11_12-06-34-58.mp3 Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych (Aleksandra Tycner/PR1)

W ostatnim czasie do biura Rzecznika trafia wiele wniosków rolników o interwencję w tym zakresie. Rzecznik proponuje m.in. zmniejszenie możliwości stosowania franszyz. Jak wyjaśnia Marcin Bielecki z biura Rzecznika, franszyzy to potrącenia z wypłacanych odszkodowań, realizowane przez ubezpieczyciela.

- Uważamy, że obecnie obowiązująca ustawa niewystarczająco precyzyjnie reguluje, jak mają być usuwane szkody i wypłacane odszkodowania. Niezbędne jest, aby ta ustawa zawierała bardziej szczegółowe kryteria i narzędzia, którymi ubezpieczyciel może się posłużyć, wyceniając szkodę - dodaje ekspert.

rolnictwo 1200.jpg
Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia. ARiMR podsumowuje program restrukturyzacji gospodarstw

Co ważne, oferowane ubezpieczenia są nieadekwatne do potrzeb rolników.

- Na przykład, w miejscu realnie zagrożonym powodzią nie można się od takiej powodzi ubezpieczyć, ale można się ubezpieczyć np. od suszy - wskazuje Marcin Bielecki. Podkreśla, że Rzecznik Finansowy stoi na stanowisku, by w komisji ds. ofert w Ministerstwie Rolnictwa zasiadał także przedstawiciel Rzecznika jako podmiotu od lat wspierającego rolników w sporach z zakładami ubezpieczeń.

Zdaniem Rzecznika Finansowego zmian wymagają także przepisy dotyczące ubezpieczeń budynków. Zgadza się z tym Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak mówi, system jest niewydolny.

- Ubezpiecza się tylko 20% rolników, ta liczba ani nie rośnie, ani nie maleje. To świadczy o tym, że trzeba coś z ustawą zrobić - zaznacza. W jego ocenie rolnicy powinni mieć też możliwość ubezpieczenia się od przychodów, a nie tak jak dzisiaj - tylko od zdarzeń punktowych.

Dopłata z budżetu państwa dla producentów rolnych wynosi do 65% składki. W tym roku rząd przekaże na dopłaty 500 mln zł.


PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, mdZobacz więcej na temat: rolnictwo POLSKA ubezpieczenia

Czytaj także

Nawet 250 tys. zł na nowy biznes na wsi. Zobacz, na co można otrzymać dotację

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:40
Od dziś do końca listopada rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia. ARiMR podsumowuje program restrukturyzacji gospodarstw

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 09:37
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowuje dotychczasowe nabory wniosków na "Restrukturyzację małych gospodarstw", finansowaną z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: w nowelizacji ustawy znajdą się wszystkie podstawowe zapisy z "Piątki dla zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 09:41
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowują nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Minister rolnictwa Grzegorz Puda mówi, że w nowej ustawie znajdą się wszystkie podstawowe zapisy z tak zwanej "Piątki dla zwierząt".
rozwiń zwiń