X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany warunków dla przedsiębiorców korzystających z Tarczy Finansowej PFR. Kolejne branże mogą liczyć na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
Będą zmiany warunków dla przedsiębiorców, którzy skorzystali z pomocy finansowej z Tarczy Finansowej PFR – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd stara się wspierać kolejne branże dotknięte kryzysem w związku z pandemią.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Premier pytany czy będą zmieniane warunki umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o obowiązek utrzymania zatrudniania przez 12 miesięcy, krótko odpowiedział "tak".

– Dla tych przedsiębiorców, którzy potrafią wykazać, a przecież to jest bardzo proste do pokazania poprzez obroty, że ze względu na drugą falę koronawirusa, z którą się spotykamy, te poprzednie warunki, po prostu nie są możliwe do spełniania. Na pewno wyjdziemy im na przeciw ponieważ dla mnie najwyższym dobrem - w zakresie życia gospodarczego - jest ochrona miejsc pracy i ochrona przedsiębiorców przed upadłością" - powiedział Mateusz Morawiecki.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Tarcza Finansowa. W ramach reklamacji wypłacono już 216 mln zł

Pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudny okres

Szef rządu przyznał, że zdaje sobie sprawę, że depozyty jakie firmy posiadają na swoich kontach, z miesiąca na miesiąc maleją. Podkreślił, że "chcemy dotrzeć do początku przyszłego roku, do czasu kiedy ta szczepionka będzie w końcu dostępna, będzie stosowana". Dodał, że ma nadzieję, iż wtedy, zarówno światowa, europejska jak i Polska gospodarki, szybko się odbiją. Przywołał też ostatnie prognozy Komisji Europejskiej, że Polska w 2020 jak i 2021 roku ma szanse mieć jeden z najlepszych rezultatów gospodarczych w Europie.

– Ale zanim będziemy pewniejsi, że ten wynik gospodarczy będzie dobry, to chcemy pomóc przedsiębiorcom przetrwać trudny okres. Dlatego teraz konstruujemy "tarczę branżową" dla restauracji, dla siłowni, dla branży fitness, turystyki i dla wielu innych branż które najmocniej zostały dotknięte, ale także będziemy zmieniali warunki Tarczy Finansowej PFR – podsumował.

Deklarowana wartości pomocy – 100 mld zł

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw dotkniętych przez epidemię koronawirusa o pierwotnie deklarowanej wartości 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. Łączne wypłaty środków pomocowych mogą wynieść ok. 70 mld zł. Do tej pory PFR wyemitował obligacje o wartości nominalnej 62 mld zł.

PFR prowadzi obecnie program wsparcia dla dużych firm o wartości do 25 mld zł, który składa się z trzech instrumentów: finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł, finansowania preferencyjnego o wartości 7,5 mld zł i finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7,5 mld zł. Z programu wypłacono do tej pory 82,2 mln zł.

W ramach zakończonych 31 lipca programów pomocowych dla mikro, małych i średnich firm PFR wypłacił 60,5 mld zł, z czego mikroprzedsiębiorcy otrzymali 18,7 mld zł (z puli 25 mld zł), a małe i średnie firmy 41,8 mld zł (z puli 50 mld zł).


robotnik 1200.jpg
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: wspieramy także największe firmy, bo to 3,6 mln miejsc pracy

Drugi roczny, dodatkowy budżet

Nie tylko przedsiębiorcy mogą liczyć na rządowe wsparcie.

– Kultura jest ratowana od początku pandemii. Gdy podsumujemy pieniądze przeznaczane na ten cel we wszystkich programach ratunkowych, to doliczymy się – od marca – kwoty ponad 4 mld zł. To drugi roczny, dodatkowy budżet naszego resortu – mówił kilka dni temu w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jednym z programów pomocowych jest Fundusz Wsparcia Kultury.

– To 400 mln złotych przeznaczone m.in. na samorządowe instytucje kultury i na NGO-sy, ale także dla przedsiębiorców, którzy organizują wydarzenia o charakterze muzycznym czy teatralnym. Przyszło ponad 3 tys. wniosków. Będziemy je rozpatrywać. Te 400 mln szybko rozdamy – powiedział wiceminister.

Dwa dni temu Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie kolejnej Tarczy Branżowej – nowego programu pomocowego dla firm, które cierpią z powodu pandemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń. Tarcza ma objąć branże, które nie mogą funkcjonować z powodu obostrzeń lub ich działanie jest mocno ograniczone. Chodzi o gastronomię, rozrywkę (a więc targi, kina itp.), branżę fitness i handel detaliczny.

Wsparcie to dotyczy ponad 170 tys. firm, w których zatrudnionych jest łącznie prawie 400 tys. pracowników.

– Wartość pomocy szacujemy na ponad 1,8 mld. Według niektórych szacunków przekroczy ona wartość 2 mld – powiedział szef rządu.

Trzy nowe priorytety dla kinematografii

"O wsparcie będą mogli się ubiegać także producenci, dystrybutorzy, podmioty prowadzące kina studyjne oraz małe kina. Przewidywany budżet pakietów pomocowych to kwota do 157 mln zł" – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach pomocy rządowej dla kinematografii powstają trzy nowe priorytety w Programach Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obecnie pakiet pomocowy został skierowany do zatwierdzenia przez Radę PISF. Priorytety pomocowe tworzone są przez dyrektora PISF dzięki wsparciu resortu kultury oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Dodatkowo, decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, został zwiększony budżet Programu Operacyjnego Produkcja filmowa o kwotę około 40 mln zł ze środków resortu w związku z Covid-19.


PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: kolejnego zamrożenia gospodarka nie wytrzyma, musimy być ostrożni

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:32
- Tempo odmrażania polskiej gospodarki jest wystarczające. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że jeśli pojawią się  nowe ogniska zakażeń, to być może gospodarka zostanie zamrożona na dłużej, a tego już nie wytrzymamy - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej dużych firm składa wnioski o pomoc z PFR

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 09:55
170 przedsiębiorstw złożyło wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Większość złożonych wniosków dotyczy firm z sektora prywatnego. Łącznie firmy zawnioskowały o wsparcie w wysokości 9,5 mld zł. Pieniądze  z PFR trafią na ich konta jeszcze w sierpniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: pracodawcy i pracownicy wykazali ogromną determinację, aby utrzymać zatrudnienie pomimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 17:30
Większość ankietowanych przez nas firm, chce utrzymać obecny poziom płac i zatrudnienia. Ale rośnie odsetek firm, które deklarują wzrost liczby pracowników i poziomu płac - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: pomoc przedsiębiorcom jest potrzebna, ale precyzyjna i różna zależnie od poziomu strat

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 11:30
Każda pomoc przedsiębiorcom, którzy popadli w kłopoty, jest potrzebna. Jednak spadek obrotów o 40 proc. może być zbyt rygorystyczny, przez co wiele firm ze wsparcia nie skorzysta. Trzeba też zastanowić się, czy przed wszystkimi branżami jest przyszłość, czy też ich wsparcie ma sens tylko wtedy, gdy zmodyfikują profil swojej działalności - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z firmy Xtrade Brokers i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badanie: przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:33
Przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie. Liderzy nie chcą planować przyszłości, funkcjonują w trybie walki i są zmęczeni – wynika z raportu "Polski biznes w sytuacji pandemii" przygotowanego przez ekspertów od zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego.  
rozwiń zwiń