X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Puby i restauracje zamknięte. Europa ogranicza konsumpcję alkoholu w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 08:14
Wraz z drugą falą pandemii koronawirusa władze państw europejskich wprowadziły liczne obostrzenia. Jednym z nich jest ograniczenie sprzedaży i możliwości spożywania alkoholu. W Irlandii Płn. i części Szkocji zamknięto wszystkie puby. W Portugalii, Holandii i Belgii nie kupimy alkoholu po 20.00.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W Walii, Irlandii Północnej i części Szkocji, puby, bary i restauracje są zamknięte. W pozostałej części Szkocji alkohol można podawać w lokalach, ale tylko w ogródkach gastronomicznych do godz. 22. Dodatkowo w sklepach w Irlandii Północnej napojów alkoholowych nie wolno sprzedawać po 20. W Anglii puby i restauracje muszą być zamykane o 22, obsługiwane są tam tylko osoby siedzące przy stolikach. W angielskich regionach objętych najwyższym stopniem zagrożenia puby i bary są zamknięte, chyba że działają jak restauracje, czyli alkohol może być w nich podawany tylko do "solidniejszych" posiłków.

W związku z pandemią w Portugalii zakazano sprzedaży alkoholu w placówkach handlowych po godz. 20. Bary i restauracje są zamykane, w zależności od regionu, między 20 a 23. Po 20 nie wolno podawać alkoholu w ogródkach gastronomicznych, jego konsumpcja może się odbywać tylko wewnątrz lokalu. W Portugalii obowiązuje też zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i jego konsumpcji w przestrzeni publicznej, np. na ulicach i w parkach.

Zarówno w Belgii, jak i w Holandii z powodu rosnącej liczby infekcji SARS-CoV-2 zamknięto wszystkie bary i restauracje. W obu krajach wprowadzono też zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20. W Holandii po tej godzinie, do 7 rano w przestrzeni publicznej nie wolno mieć przy sobie alkoholu, ani go spożywać.
We Włoszech wszystkie lokale gastronomiczne, w tym bary i winiarnie mogą być otwarte do godz. 18. Później możliwa jest tylko sprzedaż na wynos lub dostawa do domu. Po tej godzinie zabroniona jest też wszelka konsumpcja jedzenia i picia w przestrzeni publicznej, np. na placach.

W Czechach od połowy października obowiązuje zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, a za jego nieprzestrzeganie grozi mandat do 10 tys. koron czeskich (ok. 1700 zł). Restauracje i bary są zamknięte, ale można w nich kupować jedzenie i napoje, w tym alkoholowe, na wynos. Zamkniętych jest także większość sklepów.

Podobne decyzje także m.in. w Hiszpanii i Francji

Na mocy obowiązującego w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego w całym kraju po godz. 23 nie wolno ani sprzedawać, ani konsumować alkoholu w przestrzeni publicznej. Większość regionów tego kraju wprowadziła jeszcze bardziej surowe przepisy zabraniające sprzedawania alkoholu po godz. 22. Jeżeli w którejś części Hiszpanii liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczy ustalony limit, władze lokalne mogą zdecydować o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu w restauracjach.

We Francji od piątku (30 października) obowiązuje narodowa kwarantanna, zamknięto wszystkie bary i restauracje, każde wyjście z domu musi być uzasadnione ważnymi powodami. Niektóre miasta i regiony, np. Lyon, Tuluza i Nicea już wcześniej ograniczyły możliwość zakupu lub spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej.


france mid-epa08783206 1200.jpg
Francja wybrała lockdown. Od piątku narodowa kwarantanna i szereg ograniczeń

Od poniedziałku (2 listopada) w całych Niemczech zostaną zamknięte restauracje, bary, kluby i dyskoteki. Wcześniej wiele miast, w tym Berlin, Frankfurt czy Stuttgart zakazało sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.

W Danii w ramach obostrzeń epidemicznych wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i punktach gastronomicznych po godz. 22. W Norwegii restauracje mogą podawać alkohol do północy. Z powodu koronawirusa nie ograniczono możliwości zakupu alkoholu w Szwecji, ale w tym kraju obowiązują i tak surowe na tle Europy przepisy. Napoje wyskokowe można kupić jedynie w nielicznych sklepach państwowego monopolu, które działają do godz. 19 w dni powszednie i 15 w soboty.

W Finlandii od początku października lokale gastronomiczne muszą być zamykane o godz. 1 w nocy, ale alkohol można serwować tylko do północy. W regionach, gdzie sytuacja epidemiczna jest gorsza, bary i restauracje zamykane są godzinę wcześniej.
Władze Estonii wprowadziły tymczasowy zakaz podawania alkoholu w lokalach między północą a godz. 10 rano.
Na Węgrzech wszystkie lokale gastronomiczne i rozrywkowe muszą być zamykane do godz. 23. Nie wprowadzono natomiast ograniczenia w sprzedaży trunków w sklepach.

W Chorwacji zakazano sprzedaży alkoholu między północą a 6 rano. Również o północy zamykane są wszystkie restauracje i bary.

Alkohol nie pomaga
Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że spożywanie alkoholu przyczynia się do obniżenia odporności organizmu, co zwiększa ryzyko zakażenia się koronawirusem oraz ciężkiego przebiegu COVID-19.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT koronawirus alkohol

Czytaj także

WHO: kolejny tydzień z rekordem zakażeń w regionie europejskim. Koronawirus poza kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 22:33
Przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia na Europę dr Hans Kluge poinformował, że region osiągnął kolejny tygodniowy rekord liczby zakażeń. W ostatnim tygodniu w 54 krajach kontynentu poinformowano o 1,5 miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa. Od początku epidemii wykryto ich 10 milionów. Do europejskiego regionu WHO zalicza Rosję i niektóre kraje Azji Środkowej, takie jak Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan i Turkmenistan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywódcy UE rozmawiali o walce z pandemią. Michel: będzie ścisła współpraca ws. testów i szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 00:01
Ściślejsza współpraca i koordynacja w sprawie testów, śledzenia kontaktów zakażonych i szczepionek - to kluczowe elementy planu walki z koronawirusem. Tak uznali przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji zwołanej przez szefa Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od północy narodowa kwarantanna we Francji. Demonstracje w kilku miastach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 02:00
Spontaniczne demonstracje odbyły się w czwartek wieczorem przeciwko ponownemu lockdownowi, który wchodzi w życie o północy. Protestowano przeciwko narodowej kwarantannie, którą ogłosił prezydent Emmanuel Macron, a jej reguły doprecyzował premier Jean Castex.
rozwiń zwiń