X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 12:22
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają jesienne nabory wniosków o wsparcie dla rolników.
Posłuchaj
03:24 PR1_AAC 2020_10_27-06-33-32.mp3 Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy (Tomasz Matusiak/PR1)

O pomoc w ramach działania  Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"  mogą ubiegać się dwie grupy rolników - wyjaśnia Anna Zalewska, dyr. Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR.

Pierwsza to rolnicy, domownicy i małżonkowie rolników, którzy są ubezpieczeni w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ta grupa może się ubiegać o dotacje na podjęcie działalności gospodarczej w przetwórstwie. Natomiast druga grupa rolników dotyczy osób ubezpieczonych w KRUS, które chcą podjąć, lub już wykonują działalność przetwórczą w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.

Pomoc jest udzielana w formie refundacji w wysokości do 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej operacji wynosi 10 tys. zł.

Pochodzące z pomocy środki mogą być przeznaczone na tzw. koszty kwalifikowalne, np. zakup maszyn oraz inwestycje służące ochronie środowiska (instalacje fotowoltaiczne, czy oczyszczalnie ścieków). Mogą to być np. koszty aparatury pomiarowej a także, co jest nowością w tym działaniu – koszty wyposażenia potrzebne do działalności przetwórczej.

Nabór wniosków potrwa do 24 listopada.

Posłuchaj
01:03 28.10 AriMR_20207688_2020-10-29T11-40-42.000.1350.mp3 Jesienne nabory ARiMR. Zobacz, o jakie rodzaje wsparcia mogą się ubiegać rolnicy (skrót audycji/PR1)

Zachęta dla rolników do zrzeszania się

Równolegle trwa ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie grup  producentów i organizacji producentów".  

Pomoc ma charakter ryczałtowy - przypomina Andrzej Niemirka z departamentu Grup i Organizacji Producentów ARiMR.

Pomoc jest wypłacana przez pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy. W każdym roku może wynieść maksymalnie 100 tys. euro. Wysokość pomocy uzależniona jest od wartości netto przychodów danej grupy ze sprzedaży produktów jakie grupa wytworzyła.
Wysokość pomocy wynosi:

- w pierwszym roku działalności grupy 10 % kwalifikowanej sprzedaży,
- w drugim roku 9%, w trzecim 8%, w czwartym 7% i w piątym roku 6% kwalifikowanej sprzedaży.

Nabór wniosków w tym programie  potrwa do 30 listopada.

arimr 1200.jpg
Premia na działalność pozarolniczą. ARiMR wkrótce rozpocznie zbiórkę zgłoszeń

Pomoc przy odbudowie gospodarstwa

Kolejnym trwającym naborem jest działanie "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej".

Pomoc udzielana jest w dwóch obszarach - mówi  Jolanta Duchnik, dyr. Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR
Pierwszy związany jest z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. powodzi lub suszy. Natomiast drugi to wystąpienie choroby ASF w gospodarstwie rolnym.

W pierwszym przypadku wsparcie można przeznaczyć np. na odbudowę zniszczonych budynków, oraz zakup nowych maszyn rolniczych. Jeżeli chodzi o obszar związany z chorobą ASF, to pomoc można przeznaczyć na wszystkie inwestycje, które nie sa związane z hodowlą i produkcją świń.  

Pomoc w ramach wszystkich jesiennych działań finansowana jest z budżetu  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. ​

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Czytaj także

ARiMR pomoże w odbudowie gospodarstwa zniszczonego przez kataklizm. Rusza nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:14
Od dziś rolnicy mogą składać wnioski o pomoc w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach klęsk żywiołowych. Mowa o przymrozkach, suszy, podtopieniach czy gradobiciach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premia na działalność pozarolniczą. ARiMR wkrótce rozpocznie zbiórkę zgłoszeń

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 09:44
Już niebawem rolnicy będą mogli starać się o premię na pozarolniczą działalność. - Od 29 października będzie można składać wnioski o premię w ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" - tłumaczy Monika Mielnicka, zastępca dyrektora departamentu płatności bezpośrednich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Diagnoza stanu rolnictwa". Trwa powszechny spis rolny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 07:42
Rolnicy biorą udział w obowiązkowym spisie rolnym. Badanie raz na dekadę przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. Rachmistrzowie zachęcają do wysyłania wypełnionych dokumentów pocztą. Istnieje też możliwość dokonania spisu drogą telefoniczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy eurodeputowani pozytywnie o ustaleniach w PE ws. reformy unijnej polityki rolnej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 20:13
O ostatecznym kształcie przepisów zdecydują w negocjacjach przedstawiciele Europarlamentu i krajów członkowskich
rozwiń zwiń