X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Michał Kurtyka polskim kandydatem na szefa OECD

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 19:00
Polski rząd zgłosił kandydaturę obecnego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki na stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
Minister klimatu i środowiska Michał KurtykaFoto: Twitter/@MinKlimatu

Obecny sekretarz generalny OECD Meksykanin Jose Angela Gurria kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Wybór jego następcy ma nastąpić do marca 2021 r. Polski rząd zgłosił kandydaturę Michała Kurtyki.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych.

termomodernizacja1200.jpg
Nawet do 37 tys. zł. Można już wnioskować o wyższe dotacje w programie "Czyste powietrze"

Kim jest Michał Kurtyka?

Na początku października prezydent Andrzej Duda powołał Michała Kurtykę na ministra klimatu i środowiska. Wcześniej, w listopadzie 2019 r. Kurtyka został powołany na stanowisko ministra w nowo utworzonym Ministerstwie Klimatu.

W kwietniu 2018 r. Kurtyka został pełnomocnikiem rządu ds. prezydencji COP 24, czyli szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach, któremu później przewodził.

Wcześniej, w 2016 r. Kurtyka był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie odpowiadał m.in. za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii oraz realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym.

Michał Kurtyka karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie kierował zespołem analitycznym i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu.

Jest absolwentem paryskiej uczelni Ecole Polytechnique i stypendystą w zakresie optyki kwantowej, znajdującego się pod Waszyngtonem (DC) National Institute of Standards and Technologies, gdzie pracował pod przewodnictwem laureata nagrody Nobla z fizyki Williama D. Phillips'a.

W trakcie studiów specjalizował się również w ekonomii, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rynku pod przewodnictwem profesora Jean Tirole, laureata nagrody Nobla z ekonomii w 2014 r. Studiował też na uniwersytecie w Louvain La Neuve oraz uzyskał tytuł magistra w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim.

Resort klimatu poinformował, że w czasie pandemii koronawirusa Michał Kurtyka zaproponował w swoim programie dla OECD wprowadzenie projektu odbudowy gospodarczej "New Growth", który będzie służył kreowaniu lepszej jakości życia dla społeczeństw. 

Proces wyboru nowego Sekretarza Generalnego rozpocznie się 1 listopada i może potrwać do 1 marca 2021 roku.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

"Połączenie resortów klimatu i środowiska ma na celu ich wzmocnienie". Kurtyka o rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:30
- Połączenie resortów klimatu i środowiska ma na celu ich wzmocnienie - powiedział w Sierpcu (Mazowieckie) minister klimatu Michał Kurtyka. Jego zdaniem dobrze się stało, że w wielu kwestiach połączone ze sobą problematyki będą jeszcze lepiej współgrały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stoimy przed ogromnym wyzwaniem technologicznym". Michał Kurtyka o transformacji energetycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 08:05
- Wiele z instalacji w małych i średnich miastach - jeśli chodzi o sektor ciepłowniczy - jest przestarzałych. Ciepłownictwo traktuję jako jeden z najważniejszych elementów transformacji energetycznej - przyznał w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurtyka: oprócz klimatu w resorcie również ochrona przyrody i gospodarka wodna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 20:02
Oprócz kwestii związanych z klimatem i polityką energetyczną, ministerstwo zajmować się będzie też ochroną przyrody i gospodarką wodną - podał minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet do 37 tys. zł. Można już wnioskować o wyższe dotacje w programie "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:00
Od dziś osoby, które zarabiają mniej mogą wnioskować o podwyższoną kwotę dotacji w programie "Czyste powietrze". - Takie osoby będą mogły otrzymać do 37 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń