X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany usprawniające Tax Free. Resort finansów reaguje na uwagi NIK

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 10:30
Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany usprawniające Tax Free. Dotyczą one m.in. wprowadzenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów, ich rejestracji i elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w tej procedurze. To reakcja resortu na zastrzeżenia NIK.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Michał Zieliński

Najwyższa Izba Kontroli informowała o nieprawidłowym funkcjonowaniu na wschodniej granicy systemu Tax Free, zwrotu podatku od towarów i usług. Główną przyczyną był brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.

"Ministerstwo Finansów w ramach pilotażowego programu Slim VAT przygotowało rozwiązania doprecyzowujące i usprawniające niektóre konstrukcje VAT jak Tax Free. Zmiany w Tax Free to wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów i ich rejestracji oraz elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych (realizowane na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych" – podkreśla resort.


shutterstock_internet1200.jpg
KAS radzi korzystać z elektronicznych form rozliczeń. Zobacz, co można załatwić nie wychodząc z domu

Trzy kluczowe obszary

Według resortu finansów dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów (przez wprowadzenie kas online do weryfikacji transakcji), przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym.

"Dla budżetu państwa oznacza to uszczelnienie poboru podatku. Rozwiązania wpłyną na ograniczenie procederu wywozu towarów z zastosowaniem dokumentów Tax Free przez tzw. karuzele podatkowe, usprawnią zarówno kontrole podatkowe jak i proces obsługi przedsiębiorców i podróżnych przez służby podatkowe i celne" – czytamy w komunikacie ministerstwa.

NIK kontrolowała okres od marca 2017 r. do czerwca 2019 r. i badała na wschodniej granicy trzy, kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania Tax Free, obszary: warunki techniczno-organizacyjne obsługi podróżnych, kontrolę wywozu towarów i kontrolę sprzedawców działających w tym systemie. Jak wskazała Izba, organy Krajowej Administracji Skarbowej kontrolowały zarówno nabywców, jak i sprzedawców, a także identyfikowały mechanizmy nadużyć, ale nie działały w pełni skutecznie.

"W okresie objętym kontrolą, system pozostawał w istotnym stopniu narażony na ryzyko nadużyć podatkowych (oszustw typu 'karuzelowego') i był podatny na korupcję" – informuje NIK.


IAS Lublin papierosy przemyt 1200.jpg
Łatwo stać się wakacyjnym przemytnikiem. KAS radzi, jak tego uniknąć

6 mln zł na jednego podróżnego

Według Izby Tax Free, zamiast wyłącznie do tzw. eksportu detalicznego, czyli okazjonalnych zakupów w celach osobistych, był wykorzystywany także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych przez specjalnie zaangażowanych do tego zadania cudzoziemców.

Potwierdza to przeprowadzona przez NIK analiza dokumentów dotyczących 90 podróżnych, którzy w badanym okresie, w największej skali korzystali z procedury Tax Free. Przekraczając granicę, nawet kilka razy dziennie, wywieźli z Polski w bagażu osobistym towary warte w sumie ponad 173,5 mln zł (na jednego podróżnego przypadało maksymalnie niemal 6 mln zł). NIK zauważa, że dane przynajmniej 23 osób występowały już wcześniej w analizach lub decyzjach organów KAS w kontekście nadużyć podatkowych.

W ocenie NIK nieeliminowanie na wschodniej granicy skrajnych przypadków takiego "eksportu" w systematyczny i skoordynowany sposób sprzyjało oszustwom typu "karuzelowego" z wykorzystaniem Tax Free, ponieważ bazują one właśnie na rozdrobnionym przewozie towarów.

"Z kolei różne podejście funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej do pojęcia 'bagaż osobisty' w istotnym stopniu zwiększało ryzyko nierównego traktowania podróżnych i zagrożenie korupcją" – dodaje Izba.

 

polskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Czytaj także

Podróbki markowych towarów zagrożeniem dla zdrowia Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 12:00
Od stycznia do lipca 2020 roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła blisko 300 interwencji dotyczących podrobionych towarów, zatrzymano podróbki warte 27,5 mln zł. Wciąż przemycane są do Polski zabawki nie spełniające norm sanitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uszczelnienie VAT w międzynarodowym e-handlu. Rząd pracuje nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 14:41
Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami zakłada projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krowa na lasso - o przestępczości przygranicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:45
Jak było na zachodniej granicy Polski w latach 90. XX w., a jak jest dziś? Celnika już nic nie zaskakuje: samochody, narkotyki, dzieła sztuki. W cenie są też traktory i kombajny... Wiadomo - na przemytniczym procederze musi zarobić każdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy JPK_VAT. Resort finansów: uproszczone faktury bedą wykazywane odrębnie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 10:03
Od 1 stycznia 2021 r. paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone będą wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT, obejmującym deklarację i ewidencję tego podatku - wynika z tzw. objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń