X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sanitarne ograniczenia dla sklepów, salonów kosmetycznych, basenów, restauracji i hoteli. Sprawdź, czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 14:30
Od soboty 24 października w całym kraju baseny, restauracje i siłownie dostępne są tylko dla gości hotelowych przebywających w nim co najmniej jedną dobę - wynika z planowanych zasad i ograniczeń zamieszczonych na stronie www.gov.pl. Nowe, restrykcyjne zasady funkcjonowania dotyczą także: gastronomii, transportu publicznego, sklepów, drogerii, aptek, poczty, nocnych klubów, salonów piękności, zakładów fryzjerskich, przyjęć i wesel. 
Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski
Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maskiFoto: Shutterstock

W sobotę weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem; cała Polska stała się strefą czerwoną. Wytyczne dotyczące obostrzeń w poszczególnych dziedzinach zawiera opublikowane w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


Na stronie www.gov.pl napisano, że "zasady ze strefy czerwonej zostają rozciągnięte na całą Polskę od soboty, 24 października 2020 r.; wszędzie więc – w każdym powiecie – obowiązują dokładnie takie same obostrzenia".


1200_koronawirus_PAP.jpg
"Tylko od nas zależy, na ile będziemy chronić siebie i gospodarkę". Ekspert o obostrzeniach

Jak mogą działać hotele i restauracje ? 

"Działalność hoteli jest obecnie dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej 1 dobę hotelową" - czytamy w dokumencie rządu.

W rozporządzeniu Rady Ministrów napisano, że usługi w hotelu są dopuszczalne wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową. Goście oraz obsługa muszą zakrywać usta i nos. Goście maseczki mogą zdjąć tylko podczas posiłku. W restauracjach hotelowych siedzą przy co drugim stoliku, a odległość między stolikami wynosi co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.


"Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.)" - czytamy na stronie www.gov.pl. 

Zgodnie z nowymi obostrzeniami, które weszły w życie w sobotę, obowiązuje zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji; mogą one sprzedawać swoje dania jedynie na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia. 

Restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos lub dowóz.

"Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie" - czytamy na stronie www.gov.pl.


Zakaz prowadzenia gastronomii dotyczy także prowadzenia stołówek szkolnych. Wydawanie posiłków dozwolone jest jedynie dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz kadry szkolnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Reżym sanitarny w branży kosmetycznej

W strefie czerwonej od soboty salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym - wynika z informacji dot. planowanych zasad i ograniczeń zamieszczonych na stronie www.gov.pl

Zgodnie z opublikowanym w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii strefy czerwonej zostają rozciągnięte na całą Polskę od soboty, 24 października 2020 r."Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun" - czytamy w dokumencie rządu.

Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.


zakupy maseczka1200.jpg
Bezwzględne zasłanianie nosa i ust w sklepach. Apel Polskiej Izby Handlu

Ograniczenia w komunikacji zbiorowej 

Od soboty obowiązują w całym kraju limity w transporcie zbiorowym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich - wynika z informacji dot. planowanych zasad i ograniczeń zamieszczonych na stronie www.gov.pl.

Jak czytamy na stronie www.gov.pl, pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Dodano, że limity dotyczą także transportu dla uczniów organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Ograniczenia dotyczące parków rozrywki, wesel, dyskotek i klubów nocnych

W całym kraju od soboty obowiązuje zakaz organizacji uroczystości rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych, np. wesel, konsolacji - wynika z informacji dot. planowanych zasad i ograniczeń zamieszczonych na stronie www.gov.pl. Nie działają też kluby nocne, dyskoteki, wesołe miasteczka.

Zgodnie z opublikowanym w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii strefy czerwone zostają rozciągnięte na całą Polskę od soboty, 24 października 2020 r.

Jak czytamy, zakazana jest organizacja imprez okolicznościowych, wesel, konsolacji, komunii, konsolacji i innych uroczystości rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych.

Kluby nocne, dyskoteki, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca, obowiązuje także zawieszenie działalności. Zakazem objęto wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne.

Nowe wymogi sanitarne w sklepach, drogeriach i na poczcie

Od soboty w sklepach obowiązują limity liczby osób zależne od wielkości placówki - wynika z informacji dot. planowanych zasad i ograniczeń zamieszczonych na stronie www.gov.pl. Limity obowiązują też w placówkach świadczących usługi pocztowe.


"Obowiązują ograniczenia w sklepach uzależnione od wielkości sklepu. Obowiązują limity dotyczące liczby osób w sklepach - dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m kw. - 1 osoba na 15 m kw., obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia przez klientów podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk" - czytamy na stronie www.gov.pl.

W rozporządzeniu napisano, że obostrzenia limitów osób dotyczą także placówek świadczących usługi pocztowe.


W sklepach, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów od 10.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku. Wtedy zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. Premier w piątek zawrócił się z apelem o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia.

PR24/IAR/PAP/Dos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe dane GUS o wrześniowej koniunkturze w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki utrzymuje się na zbliżonym poziomie lub jest lepszy niż w sierpniu - podał GUS w komunikacie dot. Koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z powodu COVID-19 Polacy obawiają się o swoje oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 09:45
Z powodu pandemii 65 proc. Polaków obawia się o stan swoich oszczędności, a dla 14 proc. to nie jest problem.  Wzrosły także obawy związane z utrzymaniem obecnej pracy – wynika z badania Deloitte. Polska razem z Chile i Hiszpanią jest na czwartym miejscu pod względem poziomu lęku wywołanego pandemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To ustawa ponad politycznymi podziałami". Prezydent dziękuje premierowi za Fundusz Medyczny

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:45
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o Funduszu Medycznym, który ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę oraz terapię. - Fundusz Medyczny to element dopełniający system, dzięki któremu każdy będzie miał możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach - powiedział prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: nie mamy możliwości, by powtórzyć poprzedni lockdown

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:47
-  Musimy leczyć tych, którzy wymagają leczenia, ale czy nasze działania polegające na "cichym" lockdownie doprowadzą do zmniejszenia liczby zachorowań? Chrońmy tych, którzy są chorzy i najbardziej zagrożeni, ale nie wprowadzajmy zakazów generalnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
rozwiń zwiń