X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Reforma polityki rolnej UE po 2022 r. – więcej wymagań, wyższe sankcje. PE publikuje swoje stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:00
Przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE – uznał Parlament Europejski w przyjętym stanowisku w sprawie reformy polityki rolnej UE po 2022 r.  
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Roman Yanushevsky/ Shutterstock

Parlament Europejski (PE) wzmocnił zasadę warunkowości, co oznacza, że rolnik musiałby stosować pewne obowiązkowe praktyki sprzyjające ochronie klimatu i środowiska, aby uzyskać bezpośrednie wsparcie. Ponadto posłowie chcą przeznaczyć co najmniej 35 proc. budżetu zarezerwowanego na rozwój obszarów wiejskich na wszystkie rodzaje działań związanych ze środowiskiem i klimatem. Co najmniej 30 proc. budżetu na płatności bezpośrednie należy przeznaczyć na programy ekologiczne, które byłyby dobrowolne, a mogłyby zwiększyć dochody rolników.


Janusz Wojciechowski 1200 PAP.jpg
Wspólna Polityka Rolna UE. Wojciechowski: Polska dostanie dodatkowe 3 mld euro

Żywopłoty, drzewa nieprodukcyjne i stawy

Europosłowie nalegają na stworzenie usług doradztwa rolniczego w każdym państwie członkowskim i przeznaczenie co najmniej 30 proc. funduszy unijnych w każdym państwie członkowskim na pomoc rolnikom w walce ze zmianą klimatu, w zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi i w ochronie różnorodności biologicznej. Wzywają również państwa członkowskie, by zachęcały rolników do przeznaczania 10 proc. gruntów na kształtowanie krajobrazu korzystnego dla różnorodności biologicznej, czyli na przykład żywopłoty, drzewa nieprodukcyjne i stawy.

Zdaniem PE państwa unijne mogłyby wykorzystać co najmniej 4 proc. swojego budżetu na płatności bezpośrednie na wsparcie młodych rolników. Dalsze wsparcie może być przyznane z funduszy rozwoju obszarów wiejskich, gdzie inwestycje młodych rolników mogą być traktowane priorytetowo.

Dotacje UE powinny być zarezerwowane tylko dla tych, którzy prowadzą co najmniej minimalny poziom działalności rolniczej. Zdaniem europosłów należy automatycznie wykluczyć te podmioty, które administrują portami lotniczymi, wodociągami, stałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, świadczą usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wyższe sankcje dla recydywy

W przyjętym stanowisku Parlament Europejski optuje za zwiększeniem sankcji dla tych, którzy wielokrotnie nie przestrzegają wymogów UE, na przykład w zakresie ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt. Zdaniem PE powinno to kosztować rolników 10 proc. ich uprawnień, w porównaniu z obecnymi 5 proc.


pieniadze rolnictwo1200.jpg
Ardanowski: rolnictwo w budżecie UE ma zbyt małe pieniądze na zieloną transformację

Posłowie do PE chcą również, aby UE ustanowiła doraźny mechanizm składania skarg. Byłoby to rozwiązanie dla rolników i beneficjentów z obszarów wiejskich, którzy doświadczają niesprawiedliwego lub niekorzystnego traktowania w odniesieniu do dotacji UE, gdy występują niedociągnięcia w rozpatrywaniu skarg na szczeblu krajowym.

Po przyjęciu stanowiska PE rozpocznie rozmowy z Radą Unii Europejskiej – ministrami państw członkowskich reprezentowanymi przez niemiecką prezydencję – nad ostatecznym kształtem przepisów.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspólna Polityka Rolna UE. Wojciechowski: Polska dostanie dodatkowe 3 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 00:14
Będzie więcej pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej w latach 2021-2027. Poinformował o tym europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Większe środki otrzyma też Polska. Nasz kraj dostanie o 3 miliardy euro więcej, niż zakładano pierwotnie. Natomiast europejskie rolnictwo zostanie zasilone o 26 dodatkowych miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski żąda zmian w budżecie UE. Znamy projekt rezolucji w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:00
Zwiększenie wielkości unijnego budżetu na najbliższych siedem lat oraz zaostrzenie zapisów dotyczących praworządności i finansów ze wspólnej kasy - takie mają być postulaty Parlamentu Europejskiego. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała projekt rezolucji w tej sprawie przygotowany przez chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i zjednoczoną lewicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizacje rolnicze chcą wspólnie walczyć o ekologiczne uprawy. Podpisano porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 10:00
Promocja rolnictwa zrównoważonego w Polsce to cel podpisanego porozumienia Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" - poinformowała Federacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksport polskiej wołowiny. Wojciechowski: dominują rynki państw UE, które nie wymagają uboju rytualnego

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:00
Na liście głównych kierunków eksportowych polskiej wołowiny - poza Izraelem - brak jest krajów, w których dominuje zapotrzebowanie na mięso z uboju bez ogłuszania - podkreślił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: rolnictwo w budżecie UE ma zbyt małe pieniądze na zieloną transformację

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:00
- Środki przewidziane na rolnictwo w UE są za małe, by mogło się ono rozwijać w sposób nieskrępowany – powiedział w Poznaniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w poniedziałek spotkali się ministrowie rolnictwa w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.
rozwiń zwiń