X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Goldman Sachs zapłaci 3 mld dolarów za skandal korupcyjny 1MDB

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 11:11
Goldman Sachs zgodził się zapłacić prawie 3 mld dolarów, aby zakończyć badanie jego roli w skandalu korupcyjnym malezyjskiej spółki 1Malaysia Development Berhad. 1MDB przyznała również w sądzie amerykańskim, że zapłaciła ponad miliard dolarów łapówek, aby zdobyć pracę w celu zebrania pieniędzy dla malezyjskiego państwowego funduszu majątkowego.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W sumie bank inwestycyjny ma zapłacić około 5 mld dolarów kar – około dwóch trzecich zysków z 2019 roku – organom regulacyjnym na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, w celu rozwiązania spraw, które poważnie zaszkodziły reputacji firmy. Zarząd banku zapowiedział również, że odzyska lub wstrzyma 174 mln dolarów odszkodowania przyznanego kadrze kierowniczej, w tym emerytowanemu szefowi Lloydowi Blankfeinowi, pod którego nadzorem doszło do skandalu.

"Zarząd postrzega sprawę 1MDB jako instytucjonalną porażkę, niezgodną z wysokimi oczekiwaniami, jakie pokłada w firmie" – napisano w oświadczeniu.


Wybory_Prezydenckie_USA_TT_COVER 1200.jpg
Czy wywołana przez COVID gospodarcza stagnacja zdecyduje o wyniku wyborów w USA?

Działania spowodowały "znaczne szkody"

Program 1MDB był globalną siecią oszustw i korupcji, w której miliardy dolarów rzekomo zebranych na publiczne projekty rozwojowe w Malezji trafiały do prywatnych kieszeni, w tym byłego premiera kraju Najiba Razaka. Władze w Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie przez wiele lat tropiły gotówkę i aktywa opłacone pieniędzmi skradzionymi z malezyjskiego funduszu, w tym nieruchomości, biżuterię i dzieła sztuki.

Ogłaszając ugodę przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych powiedzieli, że Goldman Sachs umożliwił działania, które spowodowały "znaczne szkody".

– Szkoda ta została poniesiona głównie i w pierwszej kolejności przez mieszkańców Malezji, którzy widzieli fundusz utworzony na ich rzecz zamieniony w skarbonkę dla skorumpowanych urzędników publicznych i ich kumpli – powiedział Brian Rabbitt, zastępca prokuratora generalnego wydziału karnego Departamentu Sprawiedliwości.

W lipcu Najib został uznany winnym wszystkich siedmiu zarzutów w Malezji w pierwszym z kilku wielomilionowych procesów korupcyjnych i skazany na 12 lat więzienia. Nie przyznał się do zarzutów popełnienia przestępstwa naruszenia zaufania, prania pieniędzy i nadużycia władzy i odwołuje się od decyzji.


siedziba google free shut 1200.jpg
Google wykorzystuje wyszukiwarkę do zarabiania na reklamach? Komisja senacka USA sprawdzi monopolistę

"Świadome i dobrowolne" wręczanie łapówek

Goldman Sachs wspierał zebranie 6,5 mld dolarów w 2012 i 2013 roku dla funduszu znanego jako 1Malaysia Development Berhad. Przyniosło to firmie ponad 600 mln dolarów. Co ciekawe bank od dawna obwiniał nieuczciwych pracowników, twierdząc, że nie miał pojęcia, że pieniądze, które pomógł zebrać, nie zostaną skierowane na planowane projekty rozwojowe w Malezji. Jednak w trakcie postępowania przyznał, że jego malezyjska jednostka "świadomie i dobrowolnie" wręczała łapówki zagranicznym urzędnikom i zignorowała sygnały ostrzegawcze, które powinny być ostrzeżeniem dla przełożonych o problemach z transakcją.

W efekcie bank zgodził się zwrócić 600 mln dolarów Malezji i zapłacić około 2,3 mld dolarów organom regulacyjnym w USA, Wielkiej Brytanii, Hongkongu i Singapurze. Dzięki ugodzie Goldman Sachs uniknie wyroku skazującego, który zmusiłby niektórych klientów do zakończenia pracy z funduszem.

 

PolskieRadio24.pl/BBC/DoS

 

Czytaj także

"Błąd operacyjny" o wartości 176 mln dolarów. Bank pozywa fundusz inwestycyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 13:00
Amerykański gigant bankowy Citigroup zwrócił się do sądu federalnego o zmuszenie funduszu inwestycyjnego Brigade Capital do zwrotu 176 mln dolarów. Pieniądze te są częścią 900 mln dolarów, które bank przypadkowo przelał wierzycielom firmy kosmetycznej Revlon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana w czołówce listy miliarderów. Musk zepchnął z podium Zuckerberga

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 22:15
Szef Tesli Elon Musk wyprzedził na liście miliarderów założyciela Facebooka Marka Zuckerberga i jest teraz trzecim pod względem zgromadzonego bogactwa człowiekiem na świecie - poinformował portal Bloomberga. Pierwsze dwa miejsce zajęli kolejno: Jeff Bezos i Bill Gates.
rozwiń zwiń