Goldman Sachs zapłaci 3 mld dolarów za skandal korupcyjny 1MDB

2020-10-24, 11:11

Goldman Sachs zapłaci 3 mld dolarów za skandal korupcyjny 1MDB
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Goldman Sachs zgodził się zapłacić prawie 3 mld dolarów, aby zakończyć badanie jego roli w skandalu korupcyjnym malezyjskiej spółki 1Malaysia Development Berhad. 1MDB przyznała również w sądzie amerykańskim, że zapłaciła ponad miliard dolarów łapówek, aby zdobyć pracę w celu zebrania pieniędzy dla malezyjskiego państwowego funduszu majątkowego.  

W sumie bank inwestycyjny ma zapłacić około 5 mld dolarów kar – około dwóch trzecich zysków z 2019 roku – organom regulacyjnym na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, w celu rozwiązania spraw, które poważnie zaszkodziły reputacji firmy. Zarząd banku zapowiedział również, że odzyska lub wstrzyma 174 mln dolarów odszkodowania przyznanego kadrze kierowniczej, w tym emerytowanemu szefowi Lloydowi Blankfeinowi, pod którego nadzorem doszło do skandalu.

"Zarząd postrzega sprawę 1MDB jako instytucjonalną porażkę, niezgodną z wysokimi oczekiwaniami, jakie pokłada w firmie" – napisano w oświadczeniu.


Powiązany Artykuł

Wybory_Prezydenckie_USA_TT_COVER 1200.jpg
Czy wywołana przez COVID gospodarcza stagnacja zdecyduje o wyniku wyborów w USA?

Działania spowodowały "znaczne szkody"

Program 1MDB był globalną siecią oszustw i korupcji, w której miliardy dolarów rzekomo zebranych na publiczne projekty rozwojowe w Malezji trafiały do prywatnych kieszeni, w tym byłego premiera kraju Najiba Razaka. Władze w Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie przez wiele lat tropiły gotówkę i aktywa opłacone pieniędzmi skradzionymi z malezyjskiego funduszu, w tym nieruchomości, biżuterię i dzieła sztuki.

Ogłaszając ugodę przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych powiedzieli, że Goldman Sachs umożliwił działania, które spowodowały "znaczne szkody".

– Szkoda ta została poniesiona głównie i w pierwszej kolejności przez mieszkańców Malezji, którzy widzieli fundusz utworzony na ich rzecz zamieniony w skarbonkę dla skorumpowanych urzędników publicznych i ich kumpli – powiedział Brian Rabbitt, zastępca prokuratora generalnego wydziału karnego Departamentu Sprawiedliwości.

W lipcu Najib został uznany winnym wszystkich siedmiu zarzutów w Malezji w pierwszym z kilku wielomilionowych procesów korupcyjnych i skazany na 12 lat więzienia. Nie przyznał się do zarzutów popełnienia przestępstwa naruszenia zaufania, prania pieniędzy i nadużycia władzy i odwołuje się od decyzji.


Powiązany Artykuł

siedziba google free shut 1200.jpg
Google wykorzystuje wyszukiwarkę do zarabiania na reklamach? Komisja senacka USA sprawdzi monopolistę

"Świadome i dobrowolne" wręczanie łapówek

Goldman Sachs wspierał zebranie 6,5 mld dolarów w 2012 i 2013 roku dla funduszu znanego jako 1Malaysia Development Berhad. Przyniosło to firmie ponad 600 mln dolarów. Co ciekawe bank od dawna obwiniał nieuczciwych pracowników, twierdząc, że nie miał pojęcia, że pieniądze, które pomógł zebrać, nie zostaną skierowane na planowane projekty rozwojowe w Malezji. Jednak w trakcie postępowania przyznał, że jego malezyjska jednostka "świadomie i dobrowolnie" wręczała łapówki zagranicznym urzędnikom i zignorowała sygnały ostrzegawcze, które powinny być ostrzeżeniem dla przełożonych o problemach z transakcją.

W efekcie bank zgodził się zwrócić 600 mln dolarów Malezji i zapłacić około 2,3 mld dolarów organom regulacyjnym w USA, Wielkiej Brytanii, Hongkongu i Singapurze. Dzięki ugodzie Goldman Sachs uniknie wyroku skazującego, który zmusiłby niektórych klientów do zakończenia pracy z funduszem.

 

PolskieRadio24.pl/BBC/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej