X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Policja sprawdzi światła, kierowcy będą mogli je za darmo wyregulować

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 14:36
Policja zapowiada kontrole świateł samochodowych, a Instytut Transportu Samochodowego wraz ze współpracującymi z nim stacjami diagnostycznymi, rusza z kolejną edycją akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: P. Kuniszewicz/Polskie Radio

Jesień w Polsce to mniej światła i co za tym idzie gorsza widoczność na drogach. Uszkodzone albo źle ustawione oświetlenie samochodowe powoduje pogorszenie bezpieczeństwa. Dlatego policja zapowiada kontrole świateł. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegali zasad w tym zakresie, zostaną ukarani mandatami. W wybranych terminach, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.  Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego również będą prowadzić kontrole w tym zakresie.

Światła, to nie tylko ich ustawienie, ale także sprawne i zgodne z przepisami żarówki, a także odpowiednia przejrzystość kloszy. Na to też będą zwracać uwagę diagności ze stacji, które biorą udział w akcji "Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo".

W jej ramach kierowcy będą mogli na wybranych stajach diagnostycznych bezpłatnie sprawdzić ustawienie  i sprawność świateł w swoich samochodach.

Akcję prowadzi Instytut Transportu Samochodowego wraz z Policją i Inspekcją Transportu Drogowego.
Kampania ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia.

Agnieszka Kamińska 1200 F.jpg
"Bezpieczeństwo drogowe jest naszym wspólnym dobrem". Agnieszka Kamińska o Polskim Radiu Kierowców

Dobrze ustawione światła to podstawa

Jak mówi dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego profesor Marcin Ślęzak, złe ustawienie świateł pogarsza zarówno możliwość obserwowania, co się dzieje na drodze, jak i możliwość dostrzeżenia takiego samochodu, a to może doprowadzić do wypadków, szczególnie z udziałem pieszych.

Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego, w ramach prowadzonej kampanii, odbędą się ogólnopolskie "dni otwarte" na stacjach kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

W najbliższą sobotę, 24 października, a także 21 listopada kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Akcja potrwa do połowy grudnia.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekcje z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rozpoczynają się szkolenia dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:42
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w inauguracji projektu "Droga z klasą. Cała wiedza o bezpieczeństwie ruchu drogowego". To jednodniowe i darmowe szkolenia dla nauczycieli, które organizuje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktualne informacje o sytuacji na drogach. Wystartowało Polskie Radio Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 16:43
- Dostępna jest specjalna, bezpłatna aplikacja pod nazwą Polskie Radio Kierowców. Prosta, intuicyjna, ale zawiera funkcje, które pozwalają się z nami kontaktować. Można wysłać wiadomość o zdarzeniu drogowym, wypadku, innym zdarzeniu, a także przesłać zdjęcie. Te informacje publikowane są na stronie internetowej i w aplikacji - mówiła Edyta Późniak, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpieczeństwo drogowe jest naszym wspólnym dobrem". Agnieszka Kamińska o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 19:50
- Bardzo wielu słuchaczy korzysta z radia w samochodach, informacja drogowa, pogodowa jest niezmiernie ważna. Do tego dodajemy mnóstwo dobrej muzyki, specjalnie dostosowanej do potrzeb użytkowników dróg - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.
rozwiń zwiń