X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

BGK przeznaczy miliony euro na Fundusz Trójmorza. Mają wspierać gospodarki osłabione pandemią

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:32
O rosnącym w siłę Funduszu Trójmorza, który ma być swoistym wehikułem inwestycyjnym finansującym kluczowe projekty infrastrukturalne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, mówiła w radiowej Jedynce przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.
Siedziba BGK w Warszawie
Siedziba BGK w WarszawieFoto: ArtMediaFactory/ Shuttersctock

W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił zwiększenie swojego udziału w Funduszu o kolejne 250 mln euro, gdyż jak podkreśla gość radiowej Jedynki, panująca obecnie pandemia zmusza do inwestowania środków wzmacniających gospodarkę.

duda 1200.jpg
Prezydent: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa

Inwestowanie w infrastrukturę mają pomóc gospodarkom i branżom, w które uderzył koronawirus

- To jest doskonały moment, aby nie zatrzymać gospodarki, dlatego trzeba inwestować, szczególnie w infrastrukturę, w poszczególne branże, w które tak mocno uderzyła pandemia – mówi prezes BGK.


Posłuchaj
05:07 Muzyczka20.mp3 O Funduszu Trójmorza, który ma być swoistym wehikułem inwestycyjnym finansującym kluczowe branże, mówiła w radiowej Jedynce prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. /Błażej Prośniewski/.

 

Jak dodaje, wierzy, że te inwestycje są w regionie potrzebne, ponadto, te pieniądze są uruchamiane wtedy, gdy realizowane są realne projekty i to proporcjonalnie do zaangażowania w Funduszu.

Mimo że Fundusz dysponuje obecnie kwotą ok. 800 mln euro, to w planach jest zwiększenie jego wielkości do 3-5 mld euro.

Ok. 1 mld euro z tych środków zostanie przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne

- Do końca tego roku w projekt Funduszu Trójmorz  powinno się zaangażować 8 lub 9 państw, a to oznacza, że będziemy dysponować ok. miliardem euro przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne - mówi gość Polskiego Radia.

Jak jednocześnie wyjaśnia, potrzeby - wyliczane nawet na ok. 600 mld euro - dotyczą takich sektorów jak transport, energetyka i cyfryzacja, i obrazują wielkość środków, potrzebnych do tego, aby infrastruktura w naszym regionie była porównywalna do infrastruktury, która już istnieje w Europie Zachodniej.

Prezes BGK pytana, kiedy poznamy pierwsze projekty, przypomniała, że w lutym wybrano już niezależnego doradcę inwestycyjnego, który przeanalizował już ok. 80 projektów we wszystkich państwach i w trzech wspomnianych sektorach – czyli w energetyce, transporcie i cyfryzacji.

Analizowane jest wsparcie dla kilkunastu projektów. Decyzja których – na przełomie roku

- Obecnie 22-25 z nich analizowanych jest pod kątem realizacji przez Fundusz, z czego 3 do 5 projektów znajduje się na etapie bardzo zaangażowanym i czekają na decyzje niezależnego komitetu inwestycyjnego - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.

Pani prezes dodaje też, że wierzy, iż z końcem tego roku lub na początku 2021 r., zostaną ogłoszone szczegóły nt. konkretnej inwestycji.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci: współpraca naszego regionu będzie kluczowa dla wzrostu po kryzysie gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:00
Wymiar współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej miał duże znaczenie jeszcze przed pandemią. Dziś, wobec pandemii i jej następstw dla gospodarki światowej jeszcze zyskuje. Niezbędne jest jednak zintensyfikowanie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej albo jeszcze szerzej Inicjatywy Trójmorza - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusz Trójmorza rośnie w siłę. Do udziałowców dołączą Łotwa i Estonia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:31
- W przyszłym tygodniu ma zostać podpisany akt notarialny rozszerzający grono udziałowców Funduszu Trójmorza o dwa państwa: Łotwę i Estonię – poinformowała w środę w Karpaczu prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Paneuropejskim Funduszu Gwarancyjnym. Firmy poszkodowane przez pandemię z dodatkowym wsparciem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 10:58
Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącego COVID-19. Ma to umożliwić polskim podmiotom, które zmagają się ze skutkami pandemii skorzystanie z finansowego wsparcia. Fundusz, który utworzyły państwa UE, ma pozwolić Grupie EBI na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.
rozwiń zwiń