X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Długi firm z branży turystycznej rosną szybciej niż innych sektorów. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 08:30
Zaległości branży turystycznej wobec dostawców i banków na koniec sierpnia sięgnęły ok. 120 mln zł. Rosną one szybciej niż firm z całej gospodarki - podaje BIG InfoMonitor. Co piąty przedsiębiorca szacuje zdolność przetrwania kolejnych ograniczeń na maksimum pół roku - dodaje.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: GP PIXSTOCK/ Shutterstock

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, liczba i odsetek firm turystycznych z nieuregulowanymi zobowiązaniami w ostatnich miesiącach nieznacznie spadły, ale kwota zadłużenia nadal rośnie. "Na koniec sierpnia jest ona ponad dwukrotnie wyższa niż wiosną zeszłego roku, choć pomoc tarczy antykryzysowej, wakacje kredytowe dla firm, bony turystyczne i ograniczenie wyjazdów za granicę mocno wyhamowały przyrost zaległości tego sektora" - wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Dodał, że tylko w kwietniu BIG InfoMonitor odnotował 45-proc. wzrost przeterminowanych długów wśród firm turystycznych, a w ciągu czterech kolejnych miesięcy wskaźnik ten spadł do 2 proc. - to "stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę sytuację, ale i tak więcej niż w przypadku firm z wszystkich branż łącznie".

Z danych BIG wynika, że liczba przedsiębiorstw z problemami w terminowym regulowaniu zobowiązań między marcem 2019 r. a marcem 2020 r. spadła z 919 do 904, a odsetek niesolidnych dłużników w branży turystycznej obniżył się z 5,9 do 5,5 proc. Potem nastąpiła zmiana wynikającą z wprowadzonych ograniczeń – w miesiąc liczba wzrosła do 939, a odsetek do 5,7 proc. Na koniec sierpnia liczba firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wobec partnerów biznesowych i banków spadła do 926 (5,6 proc.).

Eksperci zaznaczyli, że w tym samym czasie kwota zadłużenia branży turystycznej systematycznie rosła, przy czym w miesiąc po wprowadzeniu lockdownu rosła bardziej niż w ciągu całego wcześniejszego roku. W marcu ub.r. wynosiła ona 58,6 mln zł, by w rok wzrosnąć do 81,2 mln zł, a potem skoczyć w miesiąc o kolejne 36,3 mln zł i na koniec sierpnia zatrzymać się na 119,8 mln zł.

AS.jpg
Działalność basenów i siłowni. Gowin: jesteśmy otwarci na dalszy dialog z branżą

Tracą głównie duże firmy turystyczne, choć mali też pod kreską

Grzelczak zwrócił uwagę, że choć obserwowany w pandemii wzrost zaległości bardziej dotknął mniejsze firmy, w turystyce objął głównie duże podmioty, zarejestrowane w KRS. W pięć miesięcy kwota ich przeterminowanych zobowiązań podniosła się o niemal 80 proc. do 85,9 mln zł, podczas gdy mniejszych przedsiębiorstw - o 7 proc. "Liczebnie przeważają jednak mali niesolidni dłużnicy, głównie jednoosobowe działalności gospodarcze" - wskazał.
Badania przeprowadzone we wrześniu przez firmę Profitroom, na które powołuje się BIG, pokazują, że ponad dwie trzecie gości hotelowych planowało jeszcze w tym roku wyjazd wypoczynkowy mimo zakończenia sezonu urlopowego. Rozważali głównie krótkie, kilkudniowe wypady, ale ostateczną decyzję uzależniali od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Według ekspertów BIG, wzrost liczby zachorowań może doprowadzić do ponownego wprowadzenia ograniczeń w kraju, ale stwarza też niebezpieczeństwo zamykania przed Polakami granic innych państw.

Jak wynika z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor, w sektorze usług, w którym mieści się też turystyka, 22 proc. firm ma spore, a 36 proc. niewielkie oszczędności, co oznacza, że usługodawcy obok przemysłu najczęściej dysponują rezerwą finansową. Grzelczak zastrzegł jednak, że nastroje przedsiębiorców i ich ocena sytuacji, w jakiej się znajdują, nie napawają optymizmem. Co piąta firma zdolność przetrwania kolejnych ograniczeń działania szacuje na maksimum pół roku, 17 proc. mówi o trzech miesiącach, a co dziesiąty - najwyżej o dwóch.

Tarcza ma pomóc turystyce

Eksperci ocenili, że branżowa tarcza antykryzysowa 5.0, adresowana m.in. do firm turystycznych, która obowiązuje od 15 października, może ulżyć przedsiębiorcom tej branży dzięki wprowadzeniu świadczenia postojowego i dodatkowego świadczenia postojowego oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. "Firmy posiadają pewne oszczędności, jednocześnie nie potrafią ocenić, jak duży wpływ wywoła na ich działalność ewentualny kolejny lockdown" - wskazał Grzelczak. Dodał, że perspektywy dla polskich firm "nie są zbyt kolorowe", bo co czwarta z nich nie wie, jak długo jest w stanie przetrwać.

"Niepewność w połączeniu z większą dbałością o dyscyplinę finansową i troską o utrzymywanie pewnych rezerw finansowych pokazują jednak, że przedsiębiorcy pomni doświadczeń sprzed kilku miesięcy, starają się lepiej przygotować na niepewną przyszłość i potencjalne problemy gospodarcze" – podsumowuje.

Badanie na zlecenie BIG InfoMonitor przeprowadziła 14-21 września 2020 r. firma Research&Grow techniką CATI na grupie 500 firm MŚP.
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA turystyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wakacje w cieniu pandemii. Zdecydowana większość z nas spędziła urlop w kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:27
86 proc. Polaków spędziło tegoroczny letni urlop w kraju - wynika z badań CBOS. Znaczna część osób wskutek pandemii zmodyfikowała swoje plany wyjazdów wakacyjnych, ale z nich całkowicie nie zrezygnowała - dotyczy to 20 proc. badanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek wypłat z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Złożono już kilkadziesiąt tys. wniosków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:20
Ruszają zwroty za odwołane wycieczki. Organizatorzy turystyczni złożyli już kilkadziesiąt tysięcy wniosków na kwotę ponad 184 mln zł, o zwrot środków z Turystycznego Funduszu Zwrotów. Z kolei podróżni złożyli dotąd ponad 46 tys. wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes ZUS: zwolnienia ze składek i kolejne świadczenia postojowe to koszt ponad pół miliarda złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 15:05
- Ogromne środki przeznaczone przez rząd na dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, lawinowo rosnące wydatki związane ze zwolnieniami lekarskimi to dotychczasowe koszty pandemii, których obsługą zajmuje się ZUS. Do tego dochodzi wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Najnowsze, skierowane do turystyki, placówek kultury, i branży targowej, przewidziane w tarczy antykryzysowej 5.0 oszacowano na 550 mln zł. To postojowe i zwolnienie ze składek, których realizacją zajmie się ZUS - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń