X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie miasta chętnie korzystają z kredytów EBI. Finansują projekty ekologiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 09:51
10 miast w Polsce otrzymało w tym roku znaczące finansowanie, w przygotowaniu są kolejne operacje – poinformował prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer. Łączna suma kredytów udzielonych przez bank polskim miastom w tym roku przekroczyła 2 mld zł.
Audio

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) opublikował dane w ramach Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów, sztandarowego wydarzenia organizowanego co roku w październiku przez Komisję Europejską i Komitet Regionów.

Jak z nich wynika z 10 polskimi miastami w całym kraju od stycznia podpisano 11 transakcji o łącznej wartości ponad 2 mld zł, co stanowi równowartość około 500 mln euro.

shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Zmiany w programie Czyste Powietrze. Mają zwiększyć jego dostępność

Pożyczki zostały zawarte ze: Szczecinem (469 mln zł), Poznaniem (100 mln zł), Wrocławiem (200 mln zł), Rybnikiem (53 mln zł), Płockiem (90 mln zł), Sosnowcem (50 mln zł), Ostrowem Wielkopolskim (110 mln zł), Gorzowem Wielkopolskim (157 mln zł), Opolem (75 mln zł) i Warszawą (655 mln zł kredytu na rozbudowę metra). We wrześniu podpisano również pożyczkę finansowaną z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) w wysokości 85 mln zł z dwoma komunalnymi spółkami mieszkaniowymi w Szczecinie. Jest to instrument będący filarem tzw. planu Junckera.

 Ekologiczna odbudowa Europy

Werner Hoyer podkreślił, że samorządy mają kluczowe znaczenie dla złagodzenia skutków pandemii i odbudowy gospodarki.

– Do tej pory zatwierdziliśmy już finansowanie w wysokości 25 mld euro inwestycji związanych z COVID-19. Wśród tych pożyczek podpisaliśmy kilka operacji z miastami i regionami, w tym z Lazio, Madrytem, Navarrą i środkowymi Czechami. 10 miast w Polsce otrzymało znaczące dofinansowanie na ekologiczne i sprzyjające włączeniu społecznemu projekty – podkreślił szef EBI.

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego prof. Teresa Czerwińska zauważyła, że od pierwszej pożyczki dla Katowic ponad 20 lat temu EBI wspiera około 30 polskich miast w ich planach rozwoju i rewitalizacji.

kosmetyki sh f 1200.jpg
"Coraz większa świadomość polskich konsumentów". Ekologiczne kosmetyki cieszą się dużym zainteresowaniem

– Inwestycje miejskie nie tylko sprawiają, że miasta są bardziej inkluzywne, ale mogą być również korzystne dla środowiska i klimatu, promując czystszy transport publiczny, energooszczędne systemy grzewcze i efektywną gospodarkę ściekami. Chcemy, aby polskie miasta w pełni uczestniczyły w ekologicznej odbudowie Europy – podkreśliła prof. Czerwińska.

Pożyczki EBI na projekty miejskie mają pomagać miastom stać się bardziej przyjaznymi dla klimatu. Kredyty wspierają różnorodne projekty, od rewitalizacji ubogich dzielnic i terenów poprzemysłowych po rozwiązania z dziedziny "inteligentnego miasta" i przystępne cenowo mieszkania. Rośnie finansowanie zrównoważonego transportu, w tym autobusów elektrycznych.

 Bank klimatyczny UE

Oprócz tradycyjnych projektów miejskich EBI prowadzi również rozmowy z kilkoma gminami na temat rozszerzenia wsparcia finansowego na sektor opieki zdrowotnej w kontekście trwającej pandemii COVID-19. Poza tym, bank uruchamia wraz z BGK program wspierania zrównoważonych projektów w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

 – W ramach jednej z ostatnich transakcji Ostrów Wielkopolski otrzyma 110 mln zł na realizację ponad 100 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 250 mln zł do końca 2023 roku – czytamy w komunikacie.

To pierwsza pożyczka EBI za pośrednictwem BGK dla polskiego miasta poniżej 100 tys. mieszkańców; transakcja jest operacją pilotażową w ramach szerszej współpracy EBI-BGK.

W najbliższych latach Europejski Bank Inwestycyjny będzie się zmieniał w bank klimatyczny UE. Począwszy od 2025 r. EBI zobowiązał się przeznaczać 50 proc. swojego finansowania na działania w dziedzinie klimatu, co ma odblokować do 2030 r. inwestycje o wartości ponad 1 bln euro. Instytucje unijne wskazują, że bank ten odegra znaczącą rolę w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i wynikającej z niego potrzeby sprawiedliwej transformacji.

 PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie. Do resortu wpłynęło prawie 1200 projektów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 11:11
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje prace związane z Krajowym Planem Odbudowy, mającym wzmocnić gospodarkę po pandemii koronawirusa, rozpoczęło kolejny etap zw. z nadesłanymi propozycjami ministerstw i regionów - poinformował w piątek resort. Jak dodano, w pierwszym etapie wpłynęło prawie 1200 projektów dot. m.in. energetyki i transportu.
rozwiń zwiń