X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowa platforma dla naukowców. Jarosław Gowin: uruchamiamy Wirtualny Instytut Badawczy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 12:34
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował o uruchomieniu Wirtualnego Instytutu Badawczego. Dzięki niemu naukowcy mają pracować nad lekami, przede wszystkim zwalczającymi choroby nowotworowe. Na badania przeznaczono 450 mln zł.
Konferencja Jarosława Gowina
Konferencja Jarosława GowinaFoto: TT/NAUKA_GOV_PL

- Powstanie Wirtualnego Instytutu Badawczego poprzedziły lata ekspertyz, lata przygotowań - powiedział w Warszawie dziennikarzom wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślił, że jest to "szczególna struktura".

- Struktura wirtualna, to nie będą żadne mury, tam nie będzie żadnych samochodów służbowych, tam nie będzie etatów - tam będzie wirtualna przestrzeń do współpracy z najlepszymi zespołami naukowców z Polski, ale być może także ze świata - wyjaśnił.

Badania nad lekami przeciwnowotworowymi

Jarosław Gowin powiedział, że naukowcy dzięki projektom realizowanym w ramach WIB będą pracować nad lekami, przede wszystkim zwalczającymi choroby nowotworowe.

ALLEGRO 1200.jpg
Allegro zadebiutowało na warszawskiej giełdzie. Gowin: to dobra wiadomość dla każdego z nas


Wicepremier poinformował, że "bardzo nowoczesna, wirtualna struktura badawcza" ulokowana zostanie w ramach PORT - Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, który jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz. Prezes Centrum Łukasiewicz, które nadzoruje sieć Łukasiewicz, dr Piotr Dardziński mówił, że PORT będzie dysponował kwotą 500 mln zł, które "skierowane zostanie do polskich naukowców, by mogli rozwiązywać najtrudniejsze problemy."

Dardziński dodał, że wyłonione w konkursie zespoły dostaną finansowanie, które będzie wypłacane rocznie, do 10 lat.

- Czyli to jest takie długodystansowe inwestowanie w badania, które w trakcie prowadzonych badań mogą też zmieniać, by odpowiadać dokładnie na potrzeby, które się dzisiaj pojawiają w polskiej służbie zdrowia i polskiej gospodarce - zaznaczył.

Środki na badania w ramach WIB pochodzą z Funduszu Polskiej Nauki, który powstał w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ustawę zakładającą jego utworzenie podpisał w kwietniu 2019 r. prezydent Andrzej Duda. Resort nauki, który przygotował projekt ustawy, wskazywał, że długość i elastyczność finansowania ma odróżniać Fundusz od istniejących już instytucji przyznających granty na badania naukowe.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Ważne badania nad koronawirusem. W zespole są polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:28
Za ciężki przebieg COVID-19 mogą być odpowiedzialne wrodzone defekty odpowiedzi immunologicznej - szczególnie dotyczące interferonu typu I. Wskazują na to badania międzynarodowego zespołu z udziałem polskich naukowców. Pierwsze wyniki ukazały się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarne dziury to nie tylko teoria. Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 12:30
Trójka fizyków otrzymała Nagrodę Nobla za badania tzw. czarnej dziury. Komitet zdecydował o podziale nagrody między Brytyjczyka Rogera Penrose'a, Niemca Reinharda Genzela i Amerykankę Andreę Ghez. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotyzacja przyszłością medycyny? Polski lekarz przeprowadził pionierską operację

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:30
Pierwszy raz w karierze nie musiałem myć rąk przed operacją. Siedziałem przy konsoli i sterowałem operującym robotem za pomocą dżojstików - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Suwalski, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przy użyciu robota Da Vinci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wynik już w 5 minut? Naukowcy z Oksfordu opracowali szybki test na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:12
Szybki test, który jest w stanie zidentyfikować powodującego COVID-19 koronawirusa w mniej niż pięć minut opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie - informuje Reuters.
rozwiń zwiń