X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska gospodarka najgorsze ma za sobą. Zaczynają rosnąć wpływy do budżetu, szczególnie z VAT

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:01
Wpływy do budżetu, zwłaszcza z VAT, wracają do wcześniejszych poziomów - powiedział w środę w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Jego zdaniem wraz ze wzrostem dochodów z VAT, w tym roku dochody budżetu mogą być na poziomie mniej więcej z 2019 r.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panthermedia

Skuza reprezentował Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która zajmowała się nowelizacją tegorocznego budżetu.

Najgorsze za nami - pomogły tarcze wdrożone przez rząd

Wiceminister mówił, że podczas projektowania budżetu na 2020 r. nikt nie spodziewał się globalnego lockdownu związanego z pandemią.

- Myślę, że to najgorsze - chciałbym mieć nadzieję - jest za nami. Dzięki wprowadzonym przez rząd działaniom nasza gospodarka odczuła skutki koronawirusa w mniejszym stopniu niż inne kraje Unii Europejskiej - powiedział.

produkcja przemysłowa.jpg
Dobre informacje Eurostatu. Produkcja w Polsce i strefie euro zaczęła rosnąć

Recesja w Polsce jedną z najniższych w Europie

Zaznaczył, że dzięki temu recesja w Polsce będzie jedną z najniższych w UE. Dodał, że we wtorek MFW poprawił prognozy dotyczące spadku PKB z minus 4,6 proc. na minus 3,6 proc.

Wpływy do budżetu, szczególnie z VAT, wracają do wcześniejszych poziomów

- Mogę również powiedzieć, że - patrząc na dane po sierpniu i wrześniu - wpływy budżetowe wracają do wcześniejszych poziomów. Zwłaszcza mam tu na myśli podatek od towarów i usług. Nadal jednak istnieje potrzeba pobudzenia inwestycji, aby w przyszłym roku wzrost PKB wrócił do poziomów co najmniej z lat ubiegłych - powiedział wiceminister.

firma free1200.jpg
Nowy wzór JPK_VAT już obowiązuje. Sprawdź, co się zmieni

Ludzie wracają do sklepów – rośnie handel, większe wpływy do budżetu z VAT i akcyzy

Dodał, że dochody VAT są powiązane ze sprzedażą detaliczną.

- Te dochody zaczynają się teraz odbudowywać, po danych sierpniowych, wrześniowych - mówię tak troszeczkę wstępnie - te dochody są już na takiej ścieżce, na poziomie 15-16 miliardów zł miesięcznie - powiedział.


Zaznaczył, że trwają prace przy uszczelnieniu systemu podatkowego, także w podatkach dochodowych.

- Myślę, że uda się osiągnąć dochody z VAT-u coraz wyższe, w stopniu może nie takim, jak był zakładany w projekcie pierwotnym ustawy budżetowej na rok 2020, ale myślę, że ogólnie przy dochodach - wraz ze wzrostem tych dochodów z VAT-u - uda się mniej więcej osiągnąć poziom z roku 2019 - powiedział.

Dodał, że dochody z akcyzy również "wykazują trend wzrostowy". - Można powiedzieć, że osiągają poziom ponad 6 mld zł w ciągu miesiąca - poinformował.

- Porównując wzrost dochodów z VAT i akcyzy rok do roku, np. sierpień do sierpnia, albo wrzesień do września, to - zdaniem wiceministra - dochody te teraz rosną - mówił minister.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: bezpieczeństwo przedsiębiorców to szansa na wzrost produkcji i polskiego PKB

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 10:30
Jeśli nie będzie drugiego powszechnego lock downu to nasza gospodarka powinna rosnąć, szczególnie jeżeli przedsiębiorcy poczują się bezpieczniej. Proponowane ostatnio przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach mogą być pomocne, ale są i takie rozwiązania, których przedsiębiorcy się obawiają, jak konfiskata prewencyjna. A to rodzi informacyjny chaos i niepewność -  mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt budżetu przyjęty przez rząd. 2021 rok z deficytem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:39
Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. W dokumencie tym założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, wydatki - blisko 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy może sięgnąć nieco ponad 82 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze wieści dla światowej gospodarki. W Chinach rośnie eksport oraz import

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 17:07
Po miesiącach spowolnienia, spowodowanego koronawirusem, wreszcie dobre wiadomości, świadczące być może o przełamaniu niekorzystnych trendów w gospodarkach. Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego tego kraju ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie oraz ożywieniem działalności gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje Eurostatu. Produkcja w Polsce i strefie euro zaczęła rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:26
Wszystko wskazuje na to, że najgorszy okres wywołany koronawirusem i zamykaniem gospodarek mamy za sobą. Jak informuje Eurostat, w sierpniu produkcja przemysłowa w strefie euro, w tym w Polsce, powróciła na ścieżkę rosnącą. Tyle że wciąż jest mniejsza niż przed rokiem.
rozwiń zwiń