X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lepsze wieści dla światowej gospodarki. W Chinach rośnie eksport oraz import

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 17:07
Po miesiącach spowolnienia, spowodowanego koronawirusem, wreszcie dobre wiadomości, świadczące być może o przełamaniu niekorzystnych trendów w gospodarkach. Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego tego kraju ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie oraz ożywieniem działalności gospodarczej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/YU FANGPING

Eksport z Chin wyższy o 9,9 proc. niż przed rokiem

Jak wynika z wtorkowych danych oficjalnych, wartość eksportu z Chin była we wrześniu o 9,9 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu 2019 roku - poinformował urząd celny.

factory-1137992_1280_1.jpg
Eksperci: spadnie znaczenie Chin w globalnym łańcuchu dostaw. Polska może na tym sporo zyskać

Agencja Reutera zaznacza, że wzrost był zbliżony do prognoz analityków i nieco wyższy od sierpniowego, gdy wyniósł 9,5 proc.

Import do Chin też wyższy o 13,2 procent

Znacznie wyższy od oczekiwań był natomiast wzrost wartości importu, która była we wrześniu o 13,2 proc. większa niż przed rokiem. Analitycy spodziewali się wzrostu o zaledwie 0,3 proc. po spadku o 2,1 proc., jaki odnotowano w sierpniu.

Kurs chińskiego juana względem amerykańskiego dolara wzrósł w ubiegły piątek do najwyższego poziomu od 17 miesięcy – podkreśla Reuters.

Wzrost eksportu i importu w Chinach oznacza wzrost zamówień zagranicznych

Dobre wyniki z września sugerują ożywienie chińskiego eksportu po spadku zamówień zagranicznych, wynikającym z pandemii COVID-19.

butelki alkohol FREE 1200_660.jpg
UE i Chiny walczą z podrabianymi towarami. Specjalna umowa będzie chronić m.in. nazwę "Polska Wódka"

Gospodarki świata wznawiają działalność, a chińskie firmy walczą o większy udział w rynku, podczas gdy ich zagraniczni rywale wciąż borykają się ze spadkiem mocy produkcyjnych.

- Pełny obraz jest taki, że dostawy za granicę wciąż są mocne, a spadek zapotrzebowania na towary związane z COVID-19, takie jak maseczki, jest w większości równoważony przez ożywienie szerszego popytu na wyprodukowane w Chinach dobra konsumpcyjne - ocenił ekonomista z Capital Economics, Julian Evans-Pritchard.

W Chinach odnotowano też wzrost aktywności przemysłu, importującego więcej komponentów

W Chinach odnotowano również wzrost aktywności przemysłu, wiązany ze stopniowym wznawianiem handlu międzynarodowego. Analitycy ostrzegają jednak, że eksport może wkrótce przestać rosnąć, gdy popyt na chiński sprzęt ochronny się zmniejszy.

We wrześniu Chiny kupowały z zagranicy więcej soi, zbóż, półprzewodników, miedzi i produktów stalowych – wynika z danych urzędu celnego. Eksperci spodziewają się dalszych wzrostów importu w związku z rosnącym popytem wewnętrznym.

PAP, jk

Czytaj także

Polskie produkty i usługi mogą wrócić do Chin. Jest szansa na odbudowę eksportu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 09:45
Zmniejszenie zagrożenia epidemicznego w Chinach jest szansą na odbudowę eksportu polskich produktów spożywczych i kosmetycznych – ocenia Małgorzata Zawisza z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Według niej na ten rynek mogą też z powodzeniem wejść firmy oferujące sprzęt do gier video.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska może zyskać na przeniesieniu produkcji z Chin. Zobacz wyliczenia ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:11
Polska może skorzystać na zmianie szlaków handlowych po pandemii - uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oceniają, że nasz kraj może zyskać ponad 8 mld dol. rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z łańcuchem dostaw. Polscy eksporterzy cierpią z powodu pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:25
Co trzeci eksporter z powodu COVID-19 ma kłopoty z łańcuchem dostaw od kooperantów, dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów, a kolejne 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" zleconego przez KRD.
rozwiń zwiń