X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wakacje w cieniu pandemii. Zdecydowana większość z nas spędziła urlop w kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:27
86 proc. Polaków spędziło tegoroczny letni urlop w kraju - wynika z badań CBOS. Znaczna część osób wskutek pandemii zmodyfikowała swoje plany wyjazdów wakacyjnych, ale z nich całkowicie nie zrezygnowała - dotyczy to 20 proc. badanych.
Plaża w Mielnie
Plaża w Mielnie Foto: Shutterstock/PhotoRK

W raporcie "Turystyka letnia w czasach pandemii" CBOS podaje, że na przełomie maja i czerwca 42 proc. badanych zadeklarowało, iż tego lata zamierza wyjechać na wypoczynek lub turystycznie na co najmniej dwa dni. Połowa (50 proc.) pytanych nie planowała takich wyjazdów, a 8 proc. respondentów jeszcze nie zdecydowało. We wrześniu okazało się, że z takich wyjazdów skorzystało 38 proc. dorosłych Polaków, to o 4 pkt proc. mniej niż planowało u progu tegorocznych wakacji.

Raport zauważa też, że na początku 2020 roku niemal dwie trzecie (64 proc.) dorosłych Polaków deklarowało, iż w tym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni (odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu był na początku tego roku taki sam, jak w roku poprzednim i po raz drugi najwyższy z notowanych od 2013 roku). Zdaniem jego autorów gros tych wyjazdów było zaplanowane na lato, toteż spodziewają się, że cały rok 2020 charakteryzować będzie duży spadek aktywności turystycznej Polaków.

podróż turystyka 1200 free
Branża turystyczna w dobie pandemii. Będą dodatkowe świadczenia postojowe

Nie tylko obawy o zakażenie

Z przeprowadzonych przez CBOS analiz wynika, że "częstość deklarowania co najmniej dwudniowych letnich wyjazdów w czasach pandemii związana jest przede wszystkim z pozycją społeczno-ekonomiczną badanych, natomiast na dalszym planie jest obawa przed zarażeniem się koronawirusem SARS-CoV-2". Najczęściej na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejscem stałego zamieszkania wyjeżdżali tego lata badani zajmujący stanowiska kierownicze i specjaliści z wyższym wykształceniem (75 proc.), uczniowie i studenci (66 proc.), pracownicy administracyjno-biurowi (63 proc.), specjaliści średniego szczebla i technicy (57 proc.), przedsiębiorcy (55 proc.) oraz pracownicy usług (52 proc.). Najrzadziej - rolnicy indywidualni (10 proc.), renciści (10 proc.) i emeryci (16 proc.).

Według CBOS decyzję o wyjeździe podejmowały częściej osoby z wyższym wykształceniem, z dużych miast i lepiej zarabiający.

Pewien wpływ miał także lęk przed koronawirusem - wśród osób, które deklarowały, że bardzo boją się zarażenia, w podróż udała się niespełna jedna piąta (19 proc.).

Z raportu wynika, że Polacy, którzy zdecydowali się wyjechać tego lata na wypoczynek z co najmniej jednym noclegiem, w jeszcze większym stopniu - niż wynikało to z przedwakacyjnych planów - postawili na wypoczynek krajowy.

Pandemia zmienia plany

Dodano, że 86 proc. wyjeżdżających spędziło letni urlop wyłącznie w kraju (w stosunku do planów wzrost o 6 punktów procentowych). Tego lata wypoczynek krajowy preferowany był we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Za granicą wypoczywało tego lata 14 proc. wyjeżdżających, z czego 6 proc. skorzystało również z wyjazdu krajowego.

CBOS wskazuje, że znaczna część Polaków wskutek pandemii zmodyfikowała swoje plany dotyczące wyjazdów wakacyjnych, ale z nich całkowicie nie zrezygnowała (dotyczy to 20 proc. ogółu badanych). Zauważa, że biorąc pod uwagę osoby, które nie wyjechały tego lata na co najmniej dwudniowy wypoczynek i deklarują, że pandemia koronawirusa zmieniła ich tegoroczne plany wakacyjne, szacować można, iż z takich wyjazdów zrezygnowało w tym roku 19 proc. ogółu dorosłych Polaków.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bon turystyczny do wykorzystania także po wakacjach. ZUS publikuje nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 14:00
Największe zainteresowanie bonami turystycznymi ZUS zanotował w sierpniu. Rekordowy był 17 sierpnia. Tego dnia dokonano ponad 13,8 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 9,8 mln zł - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Do branży turystycznej trafi kolejna transza pomocowa". Gowin o pomocy dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:02
- Wkrótce do branży turystycznej trafi kolejna transza pomocowa - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że "na tyle, na ile pozwolą możliwości polskiego budżetu, pomoc będzie skierowana także do branży gastronomicznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsza sytuacja hoteli we wrześniu. Pomogły wydarzenia biznesowe i kulturalne, i... dobra pogoda

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 08:04
Ładna pogoda we wrześniu przedłużyła wakacyjny ruch turystyczny, a w kilku dużych miastach dzięki organizacji wydarzeń biznesowych i kulturalnych nastąpiło lekkie odbicie w hotelach - wskazał Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Dodał, że są obawy przed sezonem zimowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża turystyczna w dobie pandemii. Będą dodatkowe świadczenia postojowe

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 13:36
Dodatkowe świadczenia postojowe z ZUS dla przedsiębiorców z branży turystycznej wprowadza ustawa, która weszła w życie 9 października - przypomina Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń