X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany w sprawie zasiłków. Skorzystają m.in. kobiety w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 11:14
Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu ustawę, która zmienia zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, w tym zasiłku macierzyńskiego. Jak podkreśla wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, w myśl nowej ustawy, podstawa wymiaru zasiłku nie będzie uwzględniała obniżonego wymiaru czasu pracy lub mniej korzystnych zasad wynagradzania ze względu na COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Wiceminister Szwed wyjaśnił, że wcześniej było tak, iż kobietom w ciąży, które były na zasiłku chorobowym i później przechodziły na zasiłek macierzyński i z powodu COVID-19 miały obniżony czas pracy i wynagrodzenie, ponownie przeliczano podstawę zasiłku. Kobiety traciły na tym przeliczaniu. Zmiana powoduje, że te kobiety odzyskają stratę, gdyż ich poprzednie zasiłki zostaną przeliczone od nowa na podstawie pełnego etatu i pełnego wymiaru czasu pracy. Za zaległości wypłacona zostanie rekompensata.

Posłuchaj
00:32 sved1.mp3 Stanisław Szwed: podstawa wymiaru zasiłku nie będzie uwzględniała obniżonego wymiaru czasu pracy lub mniej korzystnych zasad wynagradzania ze względu na COVID-19 (IAR)
pieniądze złotówki oszczędności 1200.jpg
Tarcze pomagają. Koronawirus nie zmienił radykalnie poziomu życia Polaków - oszczędzają, ale starcza im pieniędzy

Trzeba będzie złożyć wniosek

Wiceminister Stanisław Szwed zaznaczył, że te świadczenia wypłacane będą na wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśnił, że złożenie wniosku jest potrzebne, gdyż liczba zasiłków chorobowych jest ogromna i ZUS nie jest w stanie prześledzić kogo by to indywidualnie dotyczyło. Z szacunków resortu rodziny i polityki społecznej wynika, że na przepisie, który wcześniej obowiązywał straciło około tysiąca osób.

Posłuchaj
00:14 sved2.mp3 Stanisław Szwed: świadczenie wypłacane jest na wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (IAR)

Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że przyjęte zmiany regulują sposób obliczania podstawy wymiaru zasiłków zarówno pracowników, którym ZUS albo pracodawcy ustalili już podstawę wymiaru świadczeń na podstawie obniżonego wynagrodzenia, jak i pracowników, którzy dopiero nabędą prawo do tych świadczeń.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

ZUS wprowadza nowe ułatwienia. Zaświadczenie o ubezpieczeniu i wnioski ogólne można załatwić drogą elektroniczną

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:00
Osoby, które chcą otrzymać zaświadczenie A1, mogą wypełnić elektronicznie odpowiedni wniosek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski zostały uproszczone, a system podpowiada, który wniosek wybrać i jak go wypełnić. Elektronicznie załatwimy także wnioski ogólne oraz pełnomocnictwo do załatwiania spraw.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w ZUS: zdejmie z płatników niektóre obowiązki. Zobacz jakie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 19:03
O planowanych zmianach w działalności Zakładu Ubezpieczeń społecznych, zmniejszających obowiązki pracodawców dotyczące m.in. rozliczeń, mówiła w radiowej Jedynce prezes ZUS Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo pracy: jakie składki od umowy zlecenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:44
Zatrudniając osobę na podstawie umowy zlecenia, należy pamiętać, że z tego tytułu podlega ona obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym, czyli emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. W przypadku zleceniobiorcy dobrowolny charakter ma jedynie ubezpieczenie chorobowe.
rozwiń zwiń