X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS podał zaskakujące dane o liczbie nowych firm. Sprawdź, ile ich było we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 13:00
Liczba nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wpisanych do rejestru REGON we wrześniu 2020 roku wzrosła o 18,9 proc. w porównaniu do sierpnia tego roku - podał w piątek GUS. Do rejestru we wrześniu wpisanych było łącznie ponad 4,6 mln różnego typu firm.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Na koniec września br. do rejestru REGON wpisanych było 4628,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 2,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

GUS dodał, że o 17,2 proc. wzrosła liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych dla osób fizycznych; dla spółek ten wzrost wyniósł 10,3 proc. W grupie spółek handlowych odnotowano wzrost dla spółek akcyjnych (o 9,5 proc.) oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (o 8,2 proc.). Dla spółek cywilnych odnotowano z kolei wzrost o 26,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.


firma free 1200.jpg
To już ostatni moment na zatwierdzenie sprawozdania finansowego firm

We wrześniu wzrost rejestracji nowych firm 

Zgodnie z tabelą zamieszczoną przez GUS, we wrześniu liczba nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wyniosła 33 tys. 138 i była wyższa o 18,9 proc. niż w sierpniu (27 tys. 870). Najmniej nowo zarejestrowanych podmiotów w tym roku w rejestrze REGON zostało zgłoszonych w kwietniu i maju br. (odpowiednio 14 tys. 26 oraz 22 tys. 836 podmiotów).

We wrześniu wyrejestrowano z rejestru REGON o 50,3 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 43,5 proc.) oraz spółek (o 40,8 proc.) - dodano.

Zgodnie z informacją urzędu na koniec września br. podmioty z zawieszoną działalnością stanowiły 10,2 proc. ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON (47 tys. 3376 podmiotów, o 1,9 proc. więcej niż w sierpniu).

Firmy gastronomiczne i hotelarskie coraz częściej są zawieszane 

Jak wyjaśniono, największy wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (41,5 proc.). Wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano również w sekcji administrowanie i działalność wspierająca (2,5 proc.), obsługa rynku nieruchomości (1,8 proc.), kultura, rozrywka i rekreacja (1,6 proc.).

Największy wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w województwie zachodniopomorskim (11,4 proc.), pomorskim (11 proc.), warmińsko-mazurskim (3,6 proc.) - poinformował GUS.

PR24/IAR/PAP/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Resort finansów: musieliśmy zmienić prawo, aby zyski spółek komandytowych nie uciekały za granicę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:00
Spółki komandytowe nie będą dłużej służyć jako narzędzie do optymalizacji podatkowej - przekazało PAP Ministerstwo Finansów w reakcji na artykuł "Rzeczpospolitej", która napisała m.in. o tym, że w tym roku mogą zniknąć spółki komandytowe, które rząd chce dodatkowo obciążyć daniną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy koszty wprowadzenia estońskiego CIT-u. Wiceminister finansów: to inwestycja w gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:15
Ministerstwo Finansów szacuje, że po zmianach w projekcie dotyczącym wprowadzenia estońskiego CIT-u, koszt wdrożenia tego rozwiązania dla budżetu wzrośnie do około 5,6 mld zł w roku 2021 - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy wzór JPK_VAT już obowiązuje. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 09:47
Od dziś zaczyna obowiązywać JPK_V7, czyli nowy wzór Jednolitego Pliku Kontrolnego. Przedsiębiorcy będą oznaczać w nim specjalnymi kodami niektóre transakcje, towary i usługi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: burzliwa debata nad CIT-em dla spółek komandytowych. Rząd nie przekonał opozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:01
W sejmie posłowie zajmowali się w środę projektem resortu finansów, który przewiduje m.in. opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. Chodzi o zmiany w kilku ustawach podatkowych, które - zdaniem rządu - zmniejszą obciążenia podatkowe małych firm. Według opozycji, która chce odrzucenia projektu - nie jest on korzystny dla mniejszego biznesu.
rozwiń zwiń