X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport OPEC: jak zmieni się rynek ropy naftowej do 2045 r. pod wpływem koronawirusa i elektromobilności

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:41
Jak prognozuje OPEC w swoim ostatnim raporcie World Oil Outlook 2020, popyt na ropę, mimo pandemii, wróci w najbliższych latach do normy, ale po 2030 r. zacznie się zmniejszać w związku ze zmianami dotyczącymi elektryfikacji gospodarek i przechodzenia na pracę zdalną.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: QiuJu Song/Shutterstock.com

„Popyt na ropę ustabilizuje się pod koniec 2030 roku i może od tego czasu zacząć spadać, czytamy w raporcie OPEC, omawianym przez agencję Reuters.

Przewidywania Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej, zawarte w raporcie World Oil Outlook 2020, pojawiają się w kontekście rosnącej liczby innych prognoz, mówiących, że pandemia może okazać się punktem krytycznym dla szczytowego zapotrzebowania na ropę.


stacja paliwo free shutterstock 1200.jpg
Tańsze tankowanie na stacjach benzynowych: powodem koronawirus i mniejszy popyt na paliwa

Zużycie ropy naftowej będzie rosło do 2030 r.

Zużycie ropy wzrośnie do 107,2 mln baryłek dziennie w 2030 r. z obecnych 90,7 mln baryłek dziennie, podał OPEC. To jest o 1,1 mln baryłek dziennie poniżej prognozy na 2030 r. i ponad 10 mln baryłek dziennie poniżej prognozy na 2030 r. z 2007 r.

„Globalny popyt na ropę będzie rósł w stosunkowo zdrowym tempie w pierwszej części okresu prognozy, zanim popyt osiągnie stabilny poziom w drugiej połowie” - czytamy w raporcie, omawiającym okres 2019-2045.

„Przyszły popyt prawdopodobnie pozostanie poniżej wcześniejszych prognoz ze względu na utrzymujące się skutki przestojów związanych z COVID-19 i ich wpływ na gospodarkę światową i zachowania konsumentów” - czytamy.

Zużycie paliw po pandemii: z jednej strony większe potrzeby, z drugiej hamowane elektryfikacją i mniejszymi potrzebami komunikacyjnymi

Podczas gdy zużycie ropy naftowej do paliw samochodów osobowych, ciężarowych i przemysłu odbije się wraz z ożywieniem gospodarek, OPEC wyraził obawę, że przyszły wzrost może być częściowo zrównoważony czynnikami, takimi jak przejście do pracy domowej i telekonferencje zamiast dojazdów do pracy po pandemii, a także poprawa wydajności i przejście na elektryczność.

Jeszcze przed pandemią trzeba było rewidować prognozy zużycia paliw

Jak czytamy w opracowaniu, jeszcze przed pandemią rosnący aktywizm klimatyczny na Zachodzie i coraz szersze stosowanie paliw alternatywnych zmuszały do rewizji prognoz siły długoterminowego popytu na ropę.

W tym roku OPEC dostrzega również możliwość spadku popytu po 2030 r., biorąc pod uwagę takie wydarzenia, jak szybszy rozwój rynku samochodów elektrycznych, większe oszczędności paliwa i ograniczenie podróży służbowych i turystycznych po pandemii.


PKN Orlen 1200.jpg
PKN Orlen rozpocznie produkcję paliwa wodorowego we Włocławku

„Istnieje szerokie pole do wprowadzenia na znacznie szerszą skalę środków efektywności energetycznej, które mogą potencjalnie obniżyć przyszłe zapotrzebowanie na ropę do znacznie niższych poziomów” - informuje OPEC.

Na razie jednak popyt na ropę będzie się utrzymywał

Mimo to, w przeciwieństwie do innych organizacji, OPEC nadal widzi wzrost popytu na ropę w ciągu najbliższych kilku lat.

Zużycie ropy wzrośnie w przyszłym roku do 97,7 mln baryłek dziennie, osiągnie 99,8 mln baryłek dziennie w 2022 r. - powyżej poziomu z 2019 r. - i wzrośnie do 102,6 mln baryłek dziennie do 2024 r., przewiduje OPEC.

W tym roku OPEC, wraz z Rosją i innymi sojusznikami, ugrupowanie znane jako OPEC +, uzgodniło rekordowe cięcia produkcji o 9,7 mln baryłek dziennie, co odpowiada 10% światowej podaży.

ropa shutterstock_1096001849 1200.jpg
Cena ropy poniżej zera. Sprzedający musi dopłacić kupującemu, żeby odebrał surowiec

OPEC prognozuje, że w 2021 r. będzie pompował więcej ropy niż oczekiwane w tym roku 30,7 mln baryłek dziennie, ale rosnąca podaż ze Stanów Zjednoczonych i innych producentów zewnętrznych oznacza, że ​​produkcja OPEC w 2025 r. prawdopodobnie wyniesie 33,2 mln baryłek dziennie, poniżej poziomu z 2019 r.

W dłuższej perspektywie popyt na ropę osiągnie 109,3 mln baryłek dziennie w 2040 r. I nieznacznie spadnie do 109,1 mln baryłek dziennie do 2045 r.

OPEC przewiduje spadek zużycia ropy w krajach uprzemysłowionych z powodu elektryfikacji

Pandemia przyspieszyła tendencję do niższego zużycia ropy w uprzemysłowionych krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz wzrostu spoza OECD.


samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
Co czwarty Polak myśli o zakupie auta elektrycznego. Firmy do tematu podchodzą ostrożniej

Zdaniem autorów raportu, samochody elektryczne zyskują na popularności z powodu „stale poprawiającej się ekonomiki i osiągów akumulatorów”. Do 2045 roku auta elektryczne będą stanowić ponad 27% nowych samochodów na świecie.

Niemniej OPEC nadal ma nadzieję na zwiększenie produkcji ropy w nadchodzących dziesięcioleciach.

- Ropa nadal będzie stanowić największą część miksu energetycznego do 2045 r.” - napisał sekretarz generalny OPEC Mohammad Barkindo w przedmowie do raportu.

Reuters, jk

Czytaj także

Myślisz o kupnie auta elektrycznego? Zobacz, jak skorzystać z dopłat

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 08:14
Beneficjenci chcący skorzystać z dopłaty do zakupu auta na użytek prywatny w ramach tzw. programu "Zielony Samochód" złożyli 168 wniosków na kwotę 2 mln 863 tys. 806 zł. Nabór wniosków ruszył 26 czerwca br. potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska strategia wodorowa coraz bliżej. Krzysztof Kubów: dokument ma powstać w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:18
Powstanie polska strategia wodorowa i prawo wodorowe - zapowiedział podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Krzysztof Kubów, szef gabinetu politycznego premiera, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. gospodarki wodorowej. Dodał, że Polski rząd stawia na gospodarkę wodorową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus obniżył popyt na ropę na świecie do poziomu z 2013 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 17:56
Niepewność co do tego, jak pandemia będzie ewoluować w najbliższych miesiącach, spowodowała cofnięcie się popytu na ropę do poziomu z 2013 roku, pisze dziennik El Pais, powołując się na agencje Bloomberg i Reuters.
rozwiń zwiń