X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tegoroczne zbiory zbóż będą wysokie. Pogoda sprzyjała rolnikom

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 08:08
Od trzech lat rosną zbiory zbóż. Według szacunków GUS polscy rolnicy w 2020 r. zebrali rekordowe ilości ziarna – 33,3 mln ton wobec 29 mln ton w ubiegłym roku. Wzrost tegorocznych zbiorów uzyskany przez producentów wynika z lepszych plonów, gdyż powierzchnia zasiewów była zbliżona do notowanej rok wcześniej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Sasa Prudkov/Shutterstock.com

– Wzrost tegorocznych zbiorów zbóż wynika ze sprzyjającej uprawom pogody. Rolnicy uzyskali wyższe plony, co przełożyło się na lepsze zbiory zbóż – skomentował zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński.

Obawy o suszę minęły w maju

Wicedyrektor KOWR zaznaczył, że jeszcze w kwietniu rolnicy mieli obawy o swoje uprawy, gdyż występowały duże niedobory wilgoci w glebie. Jednak opady deszczu, które wystąpiły od końca maja do lipca i nieznaczne straty zimowe zbóż ozimych, wpłynęły korzystnie na zwiększenie plonów. Średni plon zbóż w Polsce rzeczoznawcy GUS ocenili na 42,3 dt/ha wobec 36,7 dt/ha w 2019 r.


Według GUS, powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosła około 7,2 mln ha i była o 1 proc. większa niż przed rokiem. Powierzchnia uprawy pszenicy ukształtowała się na poziomie 2,5 mln ha, pszenżyta – 1,3 mln ha, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych – po ok. 1 mln ha, a owsa – 0,5 mln ha. Średni plon zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w Polsce w 2020 r. oceniono na 40,2 dt/ha, o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

GUS szacuje, że tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) ukształtowały się na poziomie 28,9 mln ton wobec 25,1 mln ton w 2019 r. (również o 15 proc. wyższym).

susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Teledetekcja wesprze ocenę plonów. Technologia pozwoli realnie oszacować poniesione stratyZiarno kukurydzy będzie lepsze

Zbiory pszenicy oszacowano na blisko 12 mln ton wobec 11 mln ton w 2019 r. Pszenżyta mogło zostać zebrane 5,1 mln ton (o 12 proc. więcej), a jęczmienia –3,8 mln ton (o 13,5 proc. więcej). Zbiory żyta osiągnęły poziom 3,1 mln ton, o 25 proc. wyższy. Większe od ubiegłorocznych szacowane są również zbiory pozostałych zbóż. Zbiory mieszanek zbożowych wzrosły z 2,5 mln ton do 3,3 mln ton (wzrost o 35 proc.), a owsa – z 1,2 mln ton do 1,6 mln ton (wzrost o 29 proc.).

– W tym roku można spodziewać się również wyższych zbiorów kukurydzy. Eksperci oceniają, że zbiory mogą przekroczyć 4 mln ton. Ziarno prawdopodobnie będzie wykazywać lepsze parametry biochemiczne niż ze zbiorów ubiegłego roku – poinformował Marcin Wroński.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powszechny Spis Rolny. Rzecznik GUS: będzie realizowany głównie zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:45
- Pandemia wpłynęła na naszą decyzję. 30 września Centralne Biuro Spisowe wydało komunikat o zawieszeniu działań rachmistrzów w terenie - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Banaszek, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:47
Już niebawem rolnicy będą mogli po raz kolejny skorzystać ze wsparcia w ramach działania "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej". Nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie października. Działanie to dotyczy dwóch obszarów - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musi zapracować na zaufanie rolników". Publicysta o nowym ministrze rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:32
- Myślę, że ktoś wykorzystał ustawę o ochronie zwierząt, aby zdestabilizować rząd. Grzegorz Puda musi teraz zapracować na zaufanie polskich rolników i zobaczymy, jaką ma dla nich propozycję - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda (Idziemy.pl).
rozwiń zwiń