X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

UOKiK nakłada ogromne kary na Gazprom za Nord Stream 2. Zobacz, o jakie sumy chodzi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 16:00
Prezes UOKiK nałożył we wtorek ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2 - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z opinią UOKiK zgadza się PGNiG, które uważa, że działania Gazpromu są sprzeczne ze strategicznymi interesami Unii Europejskiej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/ Stefan Dinse

UOKiK przypomniał, że już dwa lata temu postawiono w tej sprawie zarzuty sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Nałożone kary to skutek braku zgody na transakcję Nord Stream 2. "Na mocy decyzji Prezesa UOKiK podmioty mają obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu NS2" - podał Urząd.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku. Jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Spadki notowań Gazpromu po decyzji UOKiK

Akcje rosyjskiego koncernu Gazprom, których notowania na moskiewskiej giełdzie papierów wartościowych w środę rano spadały, przyspieszyły ten spadek po informacjach z Polski o decyzji UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2, w tym na Gazprom.

Rankiem akcje koncernu taniały o 0,15-0,2 proc., a o godz. 11.31 czasu lokalnego (godz. 10.31 czasu polskiego) traciły na wartości 1,33 proc. Krótko wcześniej spadek sięgał 1,7 proc.

UOKiK nałożył kary na spółki uczestniczące w budowie Nord Stream 2, w tym 29 mld zł - na Gazprom i ponad 234 mln zł - na pięć pozostałych spółek budujących rurociąg. Na mocy decyzji podmioty mają obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu.

Decyzja ta i nałożenie maksymalnej kary związane jest z zakończonym postępowaniem UOKiK w sprawie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa UOKiK.

To było celowe działanie 

W ocenie urzędu spółki finansujące gazociąg działały umyślnie, dlatego zostały ukarane maksymalnymi sankcjami finansowymi, wynoszącymi w każdym przypadku 10 proc. rocznego obrotu - Gazprom (29,08 mld zł), Engie Energy (55,5 mln zł), Uniper (29,9 mln zł), OMV (87,7 mln zł), Shell (30,2 mln zł) oraz Wintershall (30,8 mln zł).

Prezes UOKiK nakazał stronom rozwiązanie umów zawartych w celu finansowania Nord Stream 2. W jego ocenie pozwoli to na przywrócenie stanu konkurencji sprzed dokonania koncentracji. Zdaniem prezesa Chróstnego projekt Nord Stream2 nie tylko może wpływać negatywnie na dostawy gazu do Polski, ale może także spowodować podrożenie gazu wykorzystywanego w domach oraz w polskich firmach.

PGNiG podziela opinię UOKiK 

Decyzja Prezesa UOKiK nakładająca karę na Gazprom oraz partnerów zaangażowanych w Nord Stream 2 potwierdza, że uczestnicy tego projektu działali ze szkodą dla konkurencji na rynku gazu - ocenił PGNiG w komunikacie, informując, że podziela stanowisko UOKiK.

"PGNiG od samego początku prac nad projektem Nord Stream 2 wskazywało na negatywny wpływ projektu Nord Stream 2 na konkurencję i bezpieczeństwo dostaw w Europie Środkowo-Wschodniej, w szczególności na rynku polskim" - napisano w komunikacie firmy gazowej.

Polska spółka zwracała uwagę na szkodliwy dla konkurencji charakter projektu Nord Stream 2 m.in. w postępowaniu antymonopolowym prowadzonym przez Komisję Europejską wobec Gazpromu, postępowaniu derogacyjnym przed BNetzA oraz w stanowiskach przekazanych Prezesowi UOKiK w ramach prowadzonych postępowań antymonopolowych, w tym w postępowaniu zakończonym ogłoszoną w środę decyzją.

PGNiG ponadto uważa, że decyzja Prezesa UOKiK przyczyni się w znaczącym stopniu do ochrony konkurencji na rynku gazu w Europie.

Gazprom nie zgadza się z decyzją UOKiK

Spółki mają 30 dni od otrzymania decyzji na rozwiązanie kontraktów, zaś w przypadku zaskarżenia decyzji do sądu - od jej uprawomocnienia.

Rosyjski Gazprom już oświadczył, że nie zgadza się z decyzją UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2 i że odwoła się od tej decyzji. Koncern twierdzi, że nie naruszył polskich przepisów antymonopolowych.  -Wysokość grzywny świadczy o chęciach, aby wszelkimi możliwymi środkami przeciwdziałać projektowi Nord Stream 2 - uważa gazowa spółka.


PR24/IAR/PAP/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest kolejne postępowanie UOKiK przeciwko Gazpromowi. Powodem brak współpracy

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 10:25
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi. Powodem jest brak współpracy podczas prowadzonego dochodzenia antymonopolowego. Za nieudzielenie wymaganych informacji, Gazpromowi grozi kara w wysokości do 50 milionów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: kara nałożona na Gazprom to gest ważny choć raczej symboliczny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 12:10
- 213 mln zł kary nałożonej przez UOKiK na Gazprom za brak informacji w sprawie budowy Nord Stream 2, to najwyższa kara finansowa, na jaką pozwalają polskie przepisy. Nie będzie ona raczej dotkliwa dla Gazpromu i nie wiadomo, czy w ogóle tę karę zapłaci – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w  Polskim Radiu 24, Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzywamy do podjęcia natychmiastowych działań". Eksperci i politycy z Europy i USA piszą list przeciwko budowie NS2

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 11:41
Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE oraz państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do zarzucenia projektu Nord Stream 2. Tekst opublikowano w czwartek na portalu anglojęzycznego "Newsweeka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpośrednie zagrożenie sankcjami". Firmy nie chcą ubezpieczać statków budujących Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 10:29
Międzynarodowa grupa klubów ubezpieczeń wzajemnych armatorów IG P&I postanowiła nie oferować ochrony ubezpieczeniowej jednostkom, które mogą uczestniczyć w budowie gazociągu Nord Stream 2 - podał w środę "Kommiersant", powołując się na dokument organizacji.
rozwiń zwiń