X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracownicze Plany Kapitałowe przynoszą zyski. Ponad 900 zł "na rękę"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 07:58
Na koniec III kwartału 2020 roku przeciętnie uczestnik Pracowniczych Planów Kapitałowych uzyskał zwrot 86 proc. Oznacza to, że na jego koncie jest o 935 zł więcej, niż sam wyłożył z własnej kieszeni – informuje serwis businessinsider.com.pl, powołując się na wyliczenia Instytutu Emerytalnego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Have a nice day Photo/Shutterstock.com

Jeśli oszczędzasz w PPK, dokłada się do twoich oszczędności pracodawca i Skarb Państwa (250 zł wpłaty powitalnej i co roku 240 zł). Gdy ukończysz 60 lat i wypłacisz jednorazowo do 25 proc. zgromadzonej sumy, a resztę rozłożysz na co najmniej 120 miesięcznych rat, dodatkowo uzyskasz zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Jeśli dokonasz wypłaty przed emeryturą, będziesz musiał zapłacić należne podatki – od zysków kapitałowych i dochodowy. Ponadto 30 proc. środków pochodzących od pracodawcy zostanie przekazanych na rachunek ZUS, a dopłaty ze Skarbu Państwa zostaną potrącone – czytamy.

39 zł z samodzielnej inwestycji

Instytut Emerytalny wyliczył, że na koniec III kwartału 2020 roku przeciętnie uczestnik PPK w ciągu pierwszych 9 miesięcy uzyskał zwrot 86 proc. albo inaczej na jego koncie jest o 935 zł więcej, niż sam wyłożył z własnej kieszeni, tj. 1 085 zł. Są to wyliczenia dla osoby zarabiającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw według GUS.


Według Grzegorza Chłopka, przywołanego w tekście eksperta Instytutu Emerytalnego, gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki, w taki sam sposób jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, tylko 39 zł zysku. Ponad 900 zł czystego zysku wynika z faktu obowiązkowych wpłat pracodawcy (minimum 1,5 proc. wynagrodzenia brutto) dla każdego uczestnika PPK. Dodatkowo na konto wpłynęły wpłaty powitalne w wysokości 250 zł, finansowane z Funduszu Pracy. Do tego instytucje finansowe wypracowały przeciętnie 86 zł zysku.

długi1200.jpg
Blisko 225 mln zł długów wobec ubezpieczycieli. Rekordzista ma do oddania ponad 900 tys. zł


Wartość aktywów będzie większa

Dane po III kwartale 2020 roku pokazują, że wynik każdego z funduszy w ramach PPK przewyższa inflacje, co oznacza, że wartość środków, której uczestnicy PPK nie zainwestowaliby w żadnej z form, byłaby niższa nawet od najgorszego funduszu zdefiniowanej daty. Należy jednak podkreślić, że prezentowane wyniki dotyczą krótkiego okresu i są prowadzone w momencie kiedy PPK jest cały czas tworzone. Dopiero w grudniu 2020 roku i styczniu 2021 roku wartość aktywów zdecydowanie się zwiększy (II i III kohorta pracodawców odprowadzi wtedy pierwsze wpłaty).


Niemniej, jak podkreślają eksperci, z perspektywy uczestnika zyskiem na starcie programu są przede wszystkim wpłaty od pracodawców i zasilenia ze środków publicznych.

PolskieRadio24.pl/businessinsider.com.pl/DoS, md

Czytaj także

13. i 14. emerytura oraz waloryzacja. Ważna deklaracja premiera

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 08:14
"Mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych w przyszły roku będą trzynaste i czternaste emerytury oraz waloryzacja emerytur" - pisze premier Mateusz Morawiecki w liście opublikowanym w poniedziałek przez "Super Express".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie OFE w IKE. W najbliższym czasie nowy projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 13:48
Nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE jest w zasadzie gotowy, zostanie przedstawiony w najbliższym czasie - poinformowała szefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wyjaśniła, że zmienią się wyłącznie terminy wprowadzanych zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa dezubekizacyjna wraca na wokandę. TK wznawia odroczone posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 05:18
Trybunał Konstytucyjny będzie dziś kontynuował posiedzenie w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Początek posiedzenia zaplanowano na godz. 11. 
rozwiń zwiń