X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 10:47
Już niebawem rolnicy będą mogli po raz kolejny skorzystać ze wsparcia w ramach działania "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej". Nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie października. Działanie to dotyczy dwóch obszarów - mówi Jolanta Duchnik, dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Posłuchaj
03:09 PR1_AAC 2020_10_06-06-34-38.mp3 Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków (Justyna Golonko/PR1)

Wnioski o wsparcie będzie można składać w obszarze związanym z odtworzeniem składnika gospodarstwa, który uległ zniszczeniu bądź uszkodzeniu w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych takich jak powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Drugi obszar, na jaki będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy, jest związany z wystąpieniem ASF w gospodarstwie.

Przyznanie wsparcia jest uzależnione od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk. Podstawowym warunkiem przyznania wsparcia – jak mówi Jolanta Duchnik -  jest to, aby  w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy w gospodarstwie rolnika wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Szkody muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienie kosztów wchodzących w zakres kosztów kwalifikowalnych.

żywność 1.jpg
ARiMR wspiera rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego. Pomoc może sięgnąć kilkuset tysięcy złotych

Natomiast w przypadku wystąpienia ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w związku z wystąpieniem choroby w ich gospodarstwie rolnym, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy.

Posłuchaj
01:05 [i] 7.10 ARiMR w AGRO _20093564_2020-10-07T13-40-33.000.1350.mp3 Odbudowa gospodarstwa po klęsce żywiołowej. ARiMR rozpoczyna nabór wniosków (skrót audycji/PR1)

Kto może się starać o wsparcie?

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym w związku z wystąpieniem zdarzeń losowych powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika. I po wykonaniu tej decyzji rolnik nie może już utrzymywać świń w swoim gospodarstwie.
Wsparcie w obu przypadkach nie może przekroczyć limitu pomocy, który wynosi do 300 tys. zł na rolnika i gospodarstwo. Refundacji podlega do 80 procent kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych można przeznaczyć na odbudowę zniszczonych budynków inwentarskich, zakup nowego sprzętu lub maszyn w przypadku ich zniszczenia, zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich w przypadku utraty takiego stada lub na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych w przypadku ich zniszczenia.

Wsparcie w obszarze walki z ASF można przeznaczyć na realizację każdej inwestycji, która nie jest związana z produkcją świń.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla rolników poszkodowanych przez pandemię. ARiMR zaczyna nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 09:56
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków od rolników poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. Środki na rekompensaty pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsolidacja w rolnictwie. ARiMR pomaga w tworzeniu grup producentów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:00
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje kolejny, ósmy już nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Tworzenie producentów i organizacji producentów". Wsparcie finansowane jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. na lata 2014-2020. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc covidowa dla rolników. Wnioski można składać do 7 października

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:00
Do 7 października 2020 r., czyli o tydzień dłużej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o wsparcie od tych rolników, których gospodarstwa zostały szczególnie dotknięte kryzysem COVID-19. Do tej pory wpłynęło ponad 148 tys. tego typu wniosków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR wspiera rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego. Pomoc może sięgnąć kilkuset tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 09:57
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowuje kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój". Pomoc finansowana jest z budżetu programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 
rozwiń zwiń