X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiele ustaw i udanych projektów. Działania Ministerstwa Rozwoju przynoszą oczekiwane efekty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 09:02
Tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny, tarcza turystyczna, pakiet mieszkaniowy, nowelizacja Prawa budowlanego, w tym cyfryzacja procesu budowlanego, czy Mały ZUS Plus - to niektóre ustawy przeprowadzone w tej kadencji przez Ministerstwo Rozwoju. Przygotowane są już projekty dotyczące m.in. ulgi na robotyzację czy fundacji rodzinnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W poprzedniej kadencji - przez niespełna dwa lata działania Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - weszła w życie Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, Pakiet Przyjazne Prawo, ustawa antyzatorowa, ustawa dotycząca zarządu sukcesyjnego, Mały ZUS, Polska Strefa Inwestycji. Uchwalono też nowe Prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie w styczniu.

- Dla mnie znakiem rozpoznawczym ostatnich 5 lat jest państwo, które aktywnie współpracuje z biznesem na rzecz rozwoju polskiej gospodarki. A także polityka publiczna wspierająca innowacyjność; skuteczne przyciąganie do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych, czy zielony konserwatyzm, czyli działania na rzecz redukcji smogu m.in. przez dynamiczny rozwój fotowoltaiki - mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.


Umiarkowany optymizm

Działania Ministerstwa Rozwoju – które zostało utworzone w roku 2019 z dużej części Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – w tej kadencji zdominowała pandemia COVID-19. Według Jadwigi Emilewicz dziś możemy już powiedzieć, że z pierwszej bitwy kryzysu pandemicznego wychodzimy z tarczą. Reakcją na COVID-19 była tarcza antykryzysowa, Polityka Nowej Szansy, bon turystyczny czy tarcza turystyczna. Dane, które płyną z polskiej gospodarki, wskazują na to, że te działania, jak dotychczas, przynoszą oczekiwane efekty. Dziś polska gospodarka jest w unijnej czołówce, jeśli chodzi o łagodny przebieg recesji, a bezrobocie utrzymuje się u nas w ryzach. Dodatkowo, impuls rozwojowy, który da Krajowy Plan Odbudowy, buduje umiarkowany optymizm dotyczący perspektyw naszej gospodarki.


– Turystyka jako pierwszy obszar gospodarki, od samego początku była regulowana w ustawach antycovidowych. Dzięki tarczy antykryzysowej, a także tarczy turystycznej, uchroniliśmy polską branżę turystyczną przed falą upadłości spowodowanych przez pandemię. Do wsparcia naszej turystyki, a także polskich rodzin, przyczynił się też bon turystyczny. Milion aktywowanych bonów na koniec września, to liczba dwukrotnie przekraczająca oczekiwania branży – dodaje wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

moraw 12.jpg
Więcej firm uprawnionych do estońskiego CIT-u. Jest deklaracja premiera


Wspólnym mianownikiem jest człowiek

Wiceminister Marek Niedużak zaznacza, że ulga na robotyzację, wzorowana na uldze na B+R, to projekt, który udało się przygotować w tej kadencji, dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Finansów. Kolejnym projektem, który wkrótce powinien znaleźć swój finał, jest ustawa dotycząca fundacji rodzinnej, czyli sposób na akumulację kapitału w naszym kraju.


- Budownictwo, mieszkalnictwo i zagospodarowanie przestrzenne mają wspólny mianownik i jest nim człowiek. Dlatego główna myśl, jaka towarzyszyła nam w prowadzeniu ministerialnych projektów, to rodzina, bezpieczeństwo, wolność oraz lepszy komfort życia naszych obywateli. Oferujemy zatem zróżnicowany program mieszkaniowy dla osób o różnych potrzebach i statusie majątkowym. Jednym z jego ważnych elementów jest powołanie przez nas nowej formy prawnej: Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ich powstanie ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach - podkreśla wiceminister Robert Nowicki.


Natomiast wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur dodaje: "W gospodarce potrzebujemy gry zespołowej. I tak właśnie działaliśmy w Ministerstwie Rozwoju. Graliśmy zespołowo razem z biznesem w obliczu wyzwań i problemów w tym szczególnym roku. Inspirowaliśmy firmy, aby postawiły także na grę zespołową między sobą, łączyły swoje potencjały i działały razem na szerszą skalę".

Stan polskiej gospodarki

Podsumowując dotychczasową działalność, resort rozwoju opublikował konkretne efekty poszczególnych projektów:
    • 140,12 mld zł – wartość pomocy przyznanej dzięki tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej,
    • 2,55 mln aktywnych firm w CEIDG,
    • 26,9 mld zł – wartość inwestycji deklarowanych w Polskiej Strefie Inwestycji,
    • 11,6 tys. nowych miejsc pracy w Polskiej Strefie Inwestycji,
    • 1 mln aktywnych bonów turystycznych,
    • 285 tys. beneficjentów Małego ZUS-u Plus,
    • 18 tys. ustanowionych zarządców sukcesyjnych,
    • 2,44 tys. firm, które skorzystały z ulgi B+R,
    • 1 734 145 kW – moc mikroinstalacji fotowoltaicznych.


Ministerstwo przypomina także, iż PKB w II kwartale tego roku spadł o 8,2 proc. rok do roku, choć – w związku z trudnym kwietniem – spadek szacowano na poziomie 10 proc. Na tle średniej UE (-13,9 proc.), Polska z wynikiem -7,9 proc. (według metodologii UE) jest 6. gospodarką z najmniejszym spadkiem w II kwartale 2020 w całej UE, ustępując jedynie Irlandii, Litwie, Finlandii, Estonii i Szwecji. Zdaniem analityków Ministerstwa Rozwoju spadek PKB w całym roku może sięgnąć ok. 4 proc., a w przyszłym oczekiwany jest jego wzrost o ok. 4 proc. Analitycy Ministerstwa Rozwoju szacują, że polska gospodarka osiągnie poziom sprzed pandemii na koniec 2021 roku.

PolskieRadio24.pl/mr.gov.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: najważniejsze jest utrzymanie płynności firm

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:15
- Bankructwo firmy i konsekwencje, jakie powoduje, trwają znacznie dłużej niż spłata zobowiązania długu, który zaciągamy dzisiaj, by dodając płynności firmie, pomagać ratować miejsca pracy - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilewicz: Polska jest dziś jednym z tych państw, które notują najpłytszą recesję

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:22
- Ten rok to nie jest czas na oszczędzanie - mówiła we wtorek na Forum Ekonomicznym wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że nadmierna fetyszyzacja długu czy skąpstwo minionych 10 lat, mogłoby doprowadzić do konsekwencji, z którymi znacznie trudniej byłoby się mierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza turystyczna przejęta przez Sejm. Zobacz, jak możesz odzyskać pieniądze za odwołaną wycieczkę

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:00
Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Tarcza turystyczna z pomocą dla branży turystycznej ma zacząć działać niebawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilewicz: przewidywania dotyczące odbicia po kryzysie napawają optymizmem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 13:30
Przyszły rok powinien być okresem zdecydowanego przyspieszenia i mam nadzieję, że w 2022 r. wrócimy do sytuacji z końca 2019 r. - mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas dyskusji na kongresie Impact'20 Connected Edition.
rozwiń zwiń