X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dlaczego inflacja jeszcze rośnie i kiedy zacznie spadać? Eksperci wyjaśniają

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:34
Wzrost inflacji we wrześniu to efekt wyższych cen paliw - wynika z opublikowanego w czwartek komentarza analityków Banku PKO BP do danych GUS. Wskazano, że w kolejnych miesiącach inflacja może spadać za sprawą cen żywności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pressmaster

Jak podał GUS w szacunku flash, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc.

Ceny paliw, mimo, że mniejsze niż przed rokiem, zdecydowały o wzroście inflacji

Według analityków PKO BP główną przyczyną inflacyjnego wzrostu były paliwa i w mniejszym stopniu - inflacja bazowa.

"Mimo zaskakującego odbicia we wrześniu, inflacja CPI pozostaje znacznie poniżej szczytu w pobliżu 5 proc. r/r na początku tego roku" - napisali.

Wskazali, że ceny paliw we wrześniu zwiększyły się o 1,6 proc. m/m, czyli nieco silniej niż wskazywały dane ze stacji benzynowych, a ich roczny spadek wyraźnie się zmniejszył do –9,2 proc. r/r z -12,3 proc. r/r w sierpniu.

Pandemia zdecydowała o cenie ropy i tym samym mniejszych cenach paliw

Podkreślili też, że ceny żywności spadły we wrześniu o 0,4 proc. m/m, a ich dynamika była niższa, niż wskazuje wzorzec sezonowy. "W rezultacie roczny wzrost wyhamował do 2,7 proc. r/r z 3,0 proc. r/r miesiąc wcześniej" - napisali. Ich zdaniem obserwowane tendencje na rynku paliw i żywności mogą być kontynuowane w kolejnych miesiącach. Wskazali też, że deflacyjny wpływ pandemicznego spadku cen ropy będzie wygasał, natomiast w kierunku spadku inflacji zadziałają ceny żywności.


paliwa1200.jpg
We wrześniu inflacja wyniosła 3,2 proc. Więcej płacimy za żywność, mniej za paliwa

Jednak o spadku inflacji zdecydują ceny żywności. Te będą maleć

"Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów opublikowany wczoraj przez GUS sugeruje dobre plony w bieżącym sezonie. Zbiory zbóż mogą być o 15 proc. wyższe niż przed rokiem, ziemniaków o 38 proc. większe, warzyw gruntowych o 4 proc. większe, a owoców o 8-10 proc. wyższe niż w ubiegłym sezonie. Dodatkowo prawdopodobny jest spadek cen mięsa w związku z odkryciem ognisk ASF w Niemczech, co skutkuje ograniczeniem eksportu wieprzowiny do Chin" - czytamy w komentarzu.

Lekki wzrost tzw. inflacji bazowej nie podniesie jednak inflacji

Napisano też, że według szacunków PKO BP inflacja bazowa (CPI bez żywności, energii i paliw) we wrześniu wzrosła do 4,3 proc. r/r z 4,0 proc. r/r w sierpniu, co oznacza powrót do lipcowego szczytu.

"Wrześniowa niespodzianka nie neguje scenariusza oczekiwanego przez nas spadku inflacji w kolejnych miesiącach, głównie za sprawą cen żywności. Ujemna luka popytowa przełoży się na obniżenie inflacji bazowej, szczególnie po wygaśnięciu jednorazowych czynników proinflacyjnych, jednak jej uporczywe utrzymywanie się na podwyższonym poziomie powinno budzić ostrożność RPP" - czytamy.

Eksperci Pekao: we wrześniu inflacja wyższa niż spodziewana

Jak jednak wskazuje ekonomista z Pekao Piotr Bartkiewicz, za wzrost inflacji we wrześniu odpowiadają m.in. wyższa niż zakładano dynamika cen żywności i nośników energii oraz paliw.

Rekordowo niskie ceny owoców i warzyw

W ocenie ekonomisty Pekao, za "tą dużą niespodzianką" stoi m.in. to, że po pierwsze, dzięki silnym spadkom cen warzyw i niektórych owoców dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych okazała się rekordowo niska jak na wrzesień (-0,4 proc. miesiąc do miesiąca), choć nieco wyższa od założeń analityków banku.


paliwa1200.jpg
Tańsze tankowanie na stacjach benzynowych: powodem koronawirus i mniejszy popyt na paliwa

Wyższe niż zakładano wzrosty cen energii

Po drugie, ceny nośników energii (+0,1 proc. miesiąc do miesiąca) i paliw do środków transportu (+1,6 proc. miesiąc do miesiąca) ukształtowały się na nieco wyższym poziomie niż przewidywano (odpowiednio, 0,0 i +0,6 proc. miesiąc do miesiąca).

W kolejnych miesiącach należy się spodziewać inflacji na poziomie 3 proc.

Bartkiewicz uważa, że w kolejnych miesiącach należy spodziewać się stabilizacji inflacji w okolicy 3 proc., czemu będzie sprzyjać m.in. dalsze hamowanie cen żywności. Z uwagi na silne efekty bazowe przełom roku przyniesie spadek inflacji w okolice dolnego ograniczenia przedziału wahań, a w całym 2021 r. średnioroczna inflacja powinna wynieść ok. 2 proc. rok do roku.

W opinii ekonomisty, z tego względu przebieg procesów inflacyjnych nie wpłynie na nastawienie RPP w kolejnych kwartałach.

PAP, jk

Czytaj także

Eksperci: matryca VAT to ułatwienie dla firm i niższe ceny, które w lipcu mogą obniżyć inflację

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:00
- Matryca VAT będzie bardzo pomocna przedsiębiorcom, którzy dotychczas musieli często korzystać z pomocy doradców podatkowych ze względu na różne stawki VAT obowiązujące w stosunku do bardzo podobnych produktów. Oznacza ona również obniżkę cen torów. Pytanie tylko, czy sprzedawcy będą skłonni do tych obniżek, czy też zechcą na tej obniżce podatku zarobić. Warto też pomyśleć o tym w kontekście inflacji - mówiły w audycji "Rządy Pieniądza" Monika Kurtek z Banku Pocztowego i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja bazowa wzrosła, ale spadły ceny konsumpcyjne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 16:00
Jak informuje Narodowy Bank Polski, w lipcu tak zwana inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w Polsce 4,3 procent. W tym czasie główny wskaźnik inflacji, obrazujący zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, wyniósł 3 proc. i zmniejszył się do czerwca o 0,3 punktu procentowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wrześniu inflacja wyniosła 3,2 proc. Więcej płacimy za żywność, mniej za paliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 10:22
Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2020 r. wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc.
rozwiń zwiń