X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżetówka bez podwyżek w przyszłym roku. Nauka i szkolnictwo wyższe mogą liczyć na większe środki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 18:00
W 2021 r. nie zmieni się wysokość wynagrodzeń w sferze budżetowej – przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt tzw. ustawy okołobudżetowej. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marcin Smolinski

"Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na 2021 r. Przewidziane w nim propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację" – wyjaśnia Centrum Informacyjne Rządu.

Projekt dotyczy rozwiązań związanych z funduszem socjalnym, wynagrodzeniami, nagrodami czy nauką i szkolnictwem wyższym.


gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Zmienią się zasady naliczania nagród uznaniowych

"Ograniczone zostaną wydatki jednostek sektora finansów publicznych, w tym budżetu państwa, poprzez pozostawienie w 2021 r. podstawy naliczania odpisu: na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników, fundusze socjalne dla emerytów i rencistów służb mundurowych oraz dla nauczycieli – na tym samym poziomie co w 2020 r." – informuje CIR. Oznacza to utrzymanie podstaw do naliczenia tych funduszy z roku 2018.

Fundusz wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych pozostawiony będzie – co do zasady – na poziomie z 2020 r. Utrzymanie wynagrodzeń w 2021 r. na poziomie z 2020 r. ma objąć całą sferę budżetową. W 2021 r. planuje się również utrzymanie wynagrodzeń na poziomie z obecnego roku dla sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

Zgodnie z projektem zmienią się zasady dotyczące naliczania nagród uznaniowych. W miejsce funduszu nagród możliwe będzie przyznawanie nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania, ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek w funduszu wynagrodzeń, a które z przyczyn obiektywnych nie zostały wydatkowane (przebywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy z pochodzące z wakatów).

Większe wsparcie dla Karty Dużej Rodziny

Ponadto – jak poinformowano w komunikacie – w 2021 r., analogicznie jak w 2020 r., planowane jest przekazanie skarbowych papierów wartościowych dla podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki.

"Działania te umożliwią kontynuację realizacji programu 'Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza' (papiery wartościowe o wartości nominalnej ok. 500 mln zł). Jest to dodatkowe – ponad ustawowo gwarantowane – wsparcie dla nauki i szkolnictwa wyższego" – tłumaczy CIR.

Na 2021 r. podniesiony zostanie limit wydatków dotyczących: realizacji ustawy o Karcie Dużej Rodziny w związku z rosnącą liczbą wniosków składanych przez rodziny wielodzietne w sprawie KDR; dofinansowania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wychowania przedszkolnego; zakupu szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień, zgodnie z ustalonym na dany rok Programem Szczepień Ochronnych.


budżet wykres finanse 1200.jpg
Ekspert: dziura w budżecie będzie mniejsza niż planuje rząd

Ponadto w projekcie przewidziano umorzenie pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w 2019 r. oraz umorzenie pożyczki udzielonej Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, co umożliwi realizację licznych przedsięwzięć inwestycyjnych zapobiegających skutkom suszy i powodzi.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister finansów: nie ma planów ograniczenia wydatków socjalnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 14:02
Nie ma planów ograniczenia wydatków socjalnych w 2021 r., nie zgodzimy się na żadne podwyżki podatków – zapewnia minister finansów Tadeusz Kościński. W rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że w przyszłym tygodniu rząd przyjmie założenia do budżetu na 2021 r. i przekaże Radzie Dialogu Społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 12:14
Założono w nim, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mimo zmian w budżecie na 2021 rok kluczowe programy społeczne będą utrzymane

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 09:00
Rząd deklarował, że nawet w warunkach kryzysu wywołanego pandemią kluczowe programy społeczne będą utrzymane – mówił Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Dodał, że inwestycje publiczne będą kontynuowane m.in. z powodu zakończenia siedmioletniego okresu programowania funduszy UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd jest gotowy na odparcie sytuacji". Poseł PiS o gospodarczych skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 19:30
- Impulsem rozwojowym, który będzie naprawiał sytuację związaną chociażby z wysokim deficytem, jest estoński CIT - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Lipiec (PiS), odnosząc się do ustawy budżetowej na rok 2021.
rozwiń zwiń