X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gazowe rozmowy na Pomorzu. Trójmorze jednoczy się wokół energetyki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 16:25
Najważniejsze trendy w polskim i międzynarodowym gazownictwie oraz czynniki, które w przyszłości kształtować będą sytuację na rynkach gazu, zdominowały 23. konferencję GAZTERM – prestiżowe miejsce spotkań i dyskusji przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata. Podczas konferencji odbył się również Szczyt Gazowy Trójmorza.
Świnoujście. Terminal LNG
Świnoujście. Terminal LNGFoto: PAP/Marcin Bielecki

Na trzy dni Międzyzdroje, za sprawą konferencji GAZTERM, stały się europejskim forum dyskusji o inwestycjach gazowych. Wsparciem dla rozwoju sieci gazowych w Polsce są fundusze unijne, mówił o tym podczas wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Podczas konferencji odbył się również Szczyt Gazowy Trójmorza. Jego najważniejszym celem było omówienie planów podniesienia stanu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu oraz rozwoju transgranicznego handlu gazem.


PAP Świnoujście gaz LNG transport 1200.jpg
W gdańskim porcie ma powstać pływający terminal LNG. Podpisano list intencyjny

Gaz połączy Trójmorze

Minister Grzegorz Puda wziął udział w sesji otwierającej konferencję GAZTERM. Podczas wystąpienia mówił m.in. o znaczeniu Inicjatywy Trójmorza w kontekście rozbudowy sieci energetycznych w Europie.

– Inicjatywa Trójmorza przyczyni się do rozwoju regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wzrostu jego konkurencyjności. Szczególnie ważne jest to w dziedzinie energetyki, ponieważ zbytnia zależność od jednego dostawcy gazu, jakim jest Rosja, stanowi zagrożenie dla ciągłości dostaw tego kluczowego surowca – rozpoczął minister Grzegorz Puda i dodał, że flagowym projektem, który zmieni oblicze sektora energetycznego w regionie Europy Środkowej, jest korytarz gazowy Północ-Południe, łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk.

Minister Puda podkreślił, że otworzy to możliwości pozyskiwania skroplonego gazu z wielu perspektywicznych źródeł m.in. z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, USA czy Kanady. Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej mówił, że w obszarze infrastruktury energetycznej planowane potrzeby inwestycyjne w regionie Trójmorza wynoszą 87 mld euro oraz dodatkowo 28 mld euro w kontekście rozwoju projektów regionalnych obejmujących m.in. modernizację i rozbudowę sieci przesyłowych.

– Państwa regionu Trójmorza potrzebują także nowych dodatkowych źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Dodatkowe środki wygenerowane w ramach Funduszu Trójmorza to szansa na zasilenie kapitałem wybranych inwestycji, które zostaną pozytywnie ocenione w kontekście atrakcyjności dla inwestorów prywatnych. Warto podkreślić, że Fundusz w pełni wpisuje się w polityki i strategie unijne – dodał minister Puda.


baltic pipe rurociąg gaz gaz system rury free shut 1200.jpg
Baltic Pipe przekracza cieśninę Mały Bełt. Gaz-System udostępnia tereny pod budowę

Dodajemy gazu inwestycjom gazowym

W panelu "Perspektywy finansowania inwestycji w gazownictwie i petrochemii" Grzegorz Puda mówił o finansowaniu inwestycji gazowych w obecnej i przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

– W obecnej perspektywie finansujemy inwestycje z zakresu transportowania gazu oraz energii elektrycznej. Na ten cel z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczyliśmy ponad 1,32 mld euro. Wartość wszystkich realizowanych z funduszy unijnych projektów z zakresu infrastruktury gazu to 6,7 mld zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 3 mld zł. Dzięki wsparciu unijnemu wybudowanych zostanie ok. 1,5 tys. km gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych – podsumował wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Zaznaczył przy tym, że Polska prowadzi negocjacje z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską o możliwości finansowania infrastruktury gazowej z funduszy polityki spójności również w przyszłej perspektywie finansowej.

– Polski miks energetyczny sprawia, że potrzebujemy paliwa przejściowego, pomostu od paliw kopalnych do energetyki odnawialnej. Infrastruktura gazowa może w przyszłości posłużyć do przesyłu wodoru – dodał.

 

PolskieRadio24.pl/MFiPR/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:32
- W najbliższych 10 latach krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześc. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 15:47
- Wyniki naszej spółki za II kwartał oraz za całe półrocze są najlepsze w historii polskiej giełdy, i to w czasie koronawirusa - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Gość Polskiego Radia 24 mówił m.in. o znaczeniu niezależności energetycznej Polski oraz strategicznych projektach realizowanych m.in. z PKN Orlen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie PKN Orlen, PGNiG i Lotosu. Energetyczny gigant zaczyna nabierać realnych kształtów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:11
Powstanie jednego z największych koncernów energetycznych w Europie – giganta stworzonego z połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG – przybiera realne kształty. - PGNiG chce już współpracować z koncernem z Płocka, a pierwsze projekty obejmują blok gazowy w Ostrołęce oraz rozwój biogazowni - poinformował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG inwestuje w Norwegii. Spółka obejmie udziały w złożach gazu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:20
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy obecność w Norwegii. Spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG - PGNiG Upstram Norway zawarła umowę z firmą A/S Norske Shell, dzięki czemu pozyska udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym. Jak podała spółka - dominują w nich zasoby gazu ziemnego.
rozwiń zwiń