X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Więcej firm uprawnionych do estońskiego CIT-u. Jest deklaracja premiera

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:25
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poinformował, że limit obrotu firmy, uprawniający do korzystania z tak zwanego estońskiego CIT-u, będzie wynosił 100, a nie jak pierwotnie planowano - 50 milionów złotych. Nowe rozwiązanie podatkowe ma zacząć funkcjonować od 2021 roku.
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz Kościński
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Tadeusz KościńskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. W dokumencie tym założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, wydatki - blisko 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy może sięgnąć nieco ponad 82 miliardów złotych.

Przyjęto poza tym, że wzrost PKB wyniesie 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich latach. Średnioroczna inflacja ma sięgnąć poziomu 1,8 procent.

Nowe rozwiązanie dla firm

Na wspólnej konferencji prasowej z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że priorytetem rządu są dobre płace Polaków i wsparcie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dotkniętego przez pandemię koronawirusa.

Szef rządu zapowiedział, że rząd, mimo nadzwyczajnej sytuacji związanej z pandemią podniesie próg dla możliwości rozliczenia się za pomocą estońskiego CIT do obrotów 100 mln zł. Według premiera przyczyni się to do powstania "dziesiątek tysięcy miejsc pracy w zaawansowanych technologicznie sektorach".

Posłuchaj
00:21 cittt.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: estoński CIT w praktyce oznacza zerowy podatek dla firm, które inwestują swój zysk w Polsce (IAR)

 

podatki kalkulator stock 1200.jpg
Eksperci: znaczne poszerzenie dostępu do estońskiego CIT może pozytywnie wpłynąć na inwestycyjne decyzje firm

Estoński CIT ma uprościć rozliczanie się firm z fiskusem i poprawić kondycję finansową firm. Dzięki temu rozwiązaniu firmy będą odprowadzać podatek dopiero wówczas, gdy zdecydują się na wypłatę zysku na cele niezwiązane z działalnością inwestycyjną firmy (a więc np. dla wspólników). Według deklaracji władz, estoński CIT ma funkcjonować od początku przyszłego roku.

Propozycje rządu dla biznesu

Premier przypomniał też, że rząd zrealizował obietnicę "niższej zapłaty za ZUS" dla małej działalności gospodarczej, zwiększy możliwości firm płacących PIT możliwości ryczałtowego rozliczania podatków - z obrotów 250 tys. euro do 2 mln euro.


Wskazał też na zwiększenie możliwości rozliczenia się na 9 proc. CIT z powodu podniesienia z 1,2 do 2 mln euro progu obrotów.

- Na całym świecie sytuacja jest zupełnie nowa, państwa poprzez zwiększanie długu ratują produkcję, miejsca pracy, rynki - mówił Mateusz Morawiecki.

Deficyt pod kontrolą

Szef rządu powiedział, że w przyszłorocznym budżecie pojawi się deficyt, który jednak nie przekroczy 4 procent.

- Deficyt w budżecie na 2021 rok jest podobny temu, który odziedziczyliśmy w bardzo dobrych czasach gospodarczych po naszych poprzednikach. Fakt, że udało się zaplanować deficyt nieprzekraczający 4 proc. to ogromny sukces - podkreślił Mateusz Morawiecki. Wskazywał, że w przyszłym roku możemy się też spodziewać nieznacznego wzrostu długu publicznego.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w tym roku recesja w Polsce może być niższa niż 3,5 punktu procentowego. Zaznaczył, że będzie ona jedną z najpłytszych w Unii Europejskiej.

Posłuchaj
00:31 tarc.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: tarcza finansowa ogranicza recesję (IAR)

Szef rządu zadeklarował przy tym, że programy społeczne mają zapewnione finansowanie w nowym budżecie, mimo planowanego deficytu.

- Chcę zagwarantować, że cała nasza polityka społeczna, wsparcie dla rodzin, dla dzieci idących do szkół, wsparcie dla emerytur - to zostaje utrzymane i jest wbudowane w ten deficyt budżetowy - powiedział premier.

Walka z rajami podatkowymi priorytetem

Premier zapowiedział kontynuację walki z rajami podatkowymi. Dodał, że rząd przewiduje przeciwdziałanie wyprowadzaniu z kraju należnych Polsce podatków.

- Raje podatkowe to są niedobre mechanizmy optymalizacji. Żeby skuteczniej z tym walczyć, proponujemy pewne rozwiązania w pakiecie uszczelniającym - zadeklarował.

Posłuchaj
00:26 moras.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: chcemy przeciwdziałać wyprowadzaniu z kraju należnych Polsce podatków (IAR)

Szef rządu podkreślał, że zwalczanie rajów podatkowych jest ważne, ponieważ rzutuje na budżet, a przez to także na możliwość wprowadzenia nowych form wspierania przedsiębiorców. Jak mówił, ulgi dla firm takie jak wspomniany estoński CIT, ale też np. obniżenie stawki CIT dla niektórych firm to koszt dla budżetu 3-6 miliardów złotych.

Posłuchaj
00:28 odc.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: walka z rajami podatkowymi jest ważna, bo ma wpływ na budżet (IAR)

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd konsekwentnie spełnienia obietnice wsparcia złożone przedsiębiorcom w kampanii wyborczej.

PolskieRadio24.pl, Twitter/IAR/PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: rozważamy podniesienie progu przychodowego dla estońskiego CIT-u

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 11:01
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że władze myślą nad podwyższeniem progu, do którego można będzie korzystać z tzw. estońskiego CIT-u. Nowe rozwiązanie ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku, a pierwotnie próg przychodowy określono na 50 milionów złotych. Informacja w tej sprawie będzie podana wkrótce - mówił szef rządu, otwierając Kongres Impact'20 Connected Edition w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globalny system fiskalny. Prace na finiszu, cyfrowi giganci niezadowoleni

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 14:20
- Niemal na ukończeniu są prace nad projektem globalnego systemu fiskalnego, dającego możliwość opodatkowania firm nie tylko w kraju, w którym jest ich siedziba, ale także w kraju, na którego rynku uzyskują przychody – zapowiedział Gary D. Sprague, partner w kancelarii Baker McKenzie w Palo Alto w Dolinie Krzemowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie inwestycji po pandemii. MF zapowiada ulgę na robotyzację

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 16:25
Ministerstwo Finansów chce, by ulga na robotyzację i automatyzację produkcji weszła w życie w drugim kwartale przyszłego roku, najpóźniej w połowie 2021 r. - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARP ma nowy program dla firm dotkniętych kryzysem COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 21:00
Polityka Nowej Szansy to program pomocy dla firm dotkniętych pandemią. To nowy projekt finansowy Agencji Rozwoju Przemysłu, który będzie kontynuowany nawet przez dekadę - powiedział wiceprezes ARP Paweł Kolczyński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dotacje i preferencyjne pożyczki. Zobacz, jak je otrzymać w nowej odsłonie programu "Energia Plus"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 11:20
Pierwszego października ruszy kolejny nabór w programie "Energia Plus", którego celem jest zmniejszanie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Do rozdysponowania będzie 1,3 mld zł; głównie w pożyczkach.
rozwiń zwiń