X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fakty i mity o 5G. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 09:40
Temat budowy sieci 5G od kilku lat elektryzuje opinię publiczną na całym świecie. Z jednej strony mamy do czynienia z doniesieniami o ogromnych możliwościach nowej technologii przesyłu danych, z drugiej - wokół tej sprawy narosło w ostatnim czasie wiele mitów, także tych szkodliwych i momentami absurdalnych. Emocje dodatkowo podgrzewa fakt, że na powstawanie sieci 5G nałożył się konflikt dwóch światowych mocarstw - USA i Chin - które ostro rywalizują także, a może przede wszystkim, na polu nowych technologii.
Maszt sieci 5G
Maszt sieci 5GFoto: 13_Phunkod/ Shutterstock

Zacznijmy od faktów. 5G (piąta generacja) to po prostu nowy standard przesyłu danych w sieci komórkowej, który ma zastąpić dobrze nam znane od lat standardy 4G, 3G, LTE itd. 5G ma oferować zdecydowanie wyższe prędkości transmisji danych (nawet do 10 gigabitów na sekundę) i mniejsze opóźnienia niż dotychczasowe technologie, co pozwoli na wykorzystanie jej na dotychczas nieznaną skalę w przemyśle, nauce i życiu codziennym. Nie tylko na zdecydowanie szybszą, sprawniejszą komunikację ze sobą "inteligentnych" urządzeń, które nas otaczają, ale też poprawę np. naszego komfortu przy korzystaniu z internetu mobilnego. Rządowy serwis GOV.pl jako przykład zastosowania sieci podaje możliwość przeprowadzania operacji przez chirurgów w sposób zdalny, w sytuacji, gdy pacjent jest wiele tysięcy kilometrów dalej. A to tylko ułamek możliwości, jakie ma dawać nowy standard przesyłu.

Wygląda na to, że nie ma odwrotu od przejścia na nowy standard, choć wymaga to rozbudowy istniejącej sieci telekomunikacyjnej. Komisja Europejska chce, by za 5 lat sieć 5G pokrywała większość terenów państw członkowskich. W Polsce pierwsza tego typu sieć powstaje w Łodzi. Nasze władze wiele razy deklarowały wsparcie dla rozwoju nowej technologii, chcąc być liderem jej wprowadzania w Europie. Według rządowej strategii w 2025 roku w naszym kraju siecią 5G mają być objęte wszystkie główne miasta i szlaki komunikacyjne.

5G shutterstock 1200x660.jpg
Naukowiec apeluje: nie straszmy siecią 5G. Mówmy, co będzie pozytywnego

Zamieszanie piątej generacji

Niestety, budowa nowej sieci wywołała w ostatnich latach ogromne zamieszanie w międzynarodowej opinii publicznej, stając się tematem rozmów na poziomie głów państw. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że jednym z liderów we wprowadzaniu nowej technologii jest chiński koncern Huawei. Jak wiadomo, Chiny są w mniej lub bardziej uzasadniony sposób oskarżane przez Stany Zjednoczone o szpiegostwo przemysłowe i kradzież technologii, przez co budowa sieci 5G na świecie stała się kolejną z osi sporu między dwoma światowymi mocarstwami. Stany Zjednoczone, chcąc jak najbardziej ograniczyć możliwości Huawei w tej kwestii, zaczęły lobbować, by przy rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej rządy nie decydowały się na przyjmowanie pomocy technologicznej od Chińczyków. Pierwsze efekty już są - ze współpracy z chińską firmą wycofała się Wielka Brytania.Konflikt mocarstw i powszechna dezinformacja na temat 5G sprawiły, że wielu ludzi, czytając wyrywkowe informacje w sieci, zaczęło się 5G obawiać, a niektórzy uwierzyli nawet w teorie spiskowe. Trzeba sobie jednak powiedzieć jasno - nie jest to sytuacja w historii całkiem nowa. Przed wojną gazety donosiły o węgierskich chłopach, którzy prowadzili "kampanię antyantenową", oskarżając budowaną wówczas sieć radiową o... oziębianie powietrza i w ten sposób szkodzenie zbiorom. To, co nowe, często budzi lęk, zwłaszcza jeżeli nie mamy dostępu do rzetelnych informacji.

Widząc zamieszanie wokół sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło kampanię edukacyjną mającą informować ludzi o tym, jakie możliwości oferuje nowy standard transmisji i jak dzięki niemu może się zmienić nasze życie.

5G - fakty i mity

Spróbujmy zatem ustalić, co w kwestii sieci 5G jest faktem, a co niepotwierdzonymi plotkami, czy wręcz dezinformacją.

  • Sieć 5G szkodzi zdrowiu, a promieniowanie "usmaży" nam mózgi. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat tej technologii. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć na dowolny serwis aukcyjny i poszukać foliowych czapek, które mają nas rzekomo chronić przed domniemanymi, zgubnymi skutkami 5G. Na Facebooku aż roi się od grup, gdzie tego typu teorie są powszechnie kolportowane. Jasne jest, że promieniowanie elektromagnetyczne nie jest w pełni obojętne dla ludzkich organizmów i jako takie bywa szkodliwe, co w ostatnich kilkudziesięciu latach było wielokrotnie badane przez zespoły naukowców z całego świata. Nie ma jednak dowodów, by miało ono trwały negatywny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza że człowiek z naturalnym promieniowaniem do czynienia ma od milionów lat. To samo tyczy się sieci 5G. "Zdalna praca, edukacja, konsultacja medyczna – w ostatnim czasie doceniliśmy ich wartość. Nadal jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest to, by być w zasięgu. Nie do końca rozumieją zasady działania sieci komórkowej, mimo że na co dzień z niej korzystają. Często twierdzą, że wcale tego nie robią. Maszty z antenami uważają za zło i przyczynę chorób, mimo że nie ma żadnych dowodów na to, że rzeczywiście są szkodliwe dla zdrowia" - czytamy na rządowej stronie GOV.pl. W podobnym tonie wypowiada się Światowa Organizacja Zdrowa. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której limity promieniowania są przestrzegane, ale ten temat zawsze jest traktowany priorytetowo zarówno przez międzynarodowe organizacje, jak i przez państwa. Można zakładać, że sieć 5G ze względu na otaczającą ją dezinformację będzie intensywnie badana przez naukowców, ale na to trzeba poczekać.
  • Anteny 5G przyczyniają się do rozprzestrzeniania koronawirusa. Brzmi niedorzecznie? Dla wielu osób niestety nie. Ten szkodliwy mit pojawił się w sieci w ostatnich miesiącach w związku z pandemią. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno - jest to całkowita nieprawda. Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się między ludźmi drogą kropelkową i nie ma to żadnego związku z siecią telekomunikacyjną, czyli promieniowaniem elektromagnetycznym.
  • Będę musiał kupić nowy telefon, by w pełni korzystać z sieci 5G. To prawda - aby móc korzystać z nowego standardu przesyłu danych potrzebne będzie nam urządzenie, które go obsługuje. Nie jest to jednak sytuacja nowa - tak było zawsze przy okazji wprowadzania nowych standardów przesyłu. Na pewno nie będzie problemów z powszechnością dostępu do takich urządzeń - każdemu producentowi zależy, by jak najszybciej dostosować się do nowych technologii.
  • Po wprowadzeniu technologii 5G stracę dostęp do internetu mobilnego. Fałsz - instalacje 5G są budowane z wykorzystaniem już istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej. To oznacza, że nadal będziemy mieli dostęp do starszych standardów przesyłu danych, takich jak 4G, 3G itp. - w zależności od możliwości naszego urządzenia.
  • Sieć 5G otworzy przed ludzkością nowe możliwości. To brzmi jak hasło reklamowe, natomiast faktycznie szybszy standard przesyłu danych pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych technologii na dużo większą skalę niż do tej pory. Mówimy tutaj np. o rozwoju "smart cities" - inteligentnych miast, w których urządzenia komunikują się ze sobą niemal w czasie rzeczywistym bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. 5G ma też położyć podwaliny pod tzw. internet rzeczy. Dzięki szybszemu przesyłowi danych będziemy mogli np. oglądać internetowe transmisje w jakości dużo wyższej niż do tej pory, również w 360 stopniach. Zastosowań nowej technologii już teraz jest wiele, a kolejne cały czas powstają.
  • Sieć 5G zabija pszczoły. Tu sprawa nie jest do końca jasna, ale biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy naukowej, możemy zaliczyć to stwierdzenie do mitów. Nie ma dowodów, by tego typu promieniowanie energetyczne w jakikolwiek sposób wpływało na te pożyteczne owady (przeprowadzano już takie eksperymenty). Nie brakuje natomiast dowodów, że pszczołom szkodzi innego typu działalność człowieka - np. wykorzystywanie w rolnictwie takich substancji jak neonikotynoidy.
  • Sieć 5G pozwoli na głęboką ingerencję w ludzką prywatność, a to rodzi obawy o bezpieczeństwo. Ta kwestia jest obecnie nie do rozstrzygnięcia. Faktycznie, dzięki 5G wiele urządzeń - np. w naszych domach - będzie się ze sobą komunikować samemu, bez naszego udziału. To musi rodzić pytania o naszą prywatność i bezpieczeństwo, na przykład w sytuacji, gdy haker będzie chciał wykraść od nas ważne informacje. W teorii może ich zdobyć zdecydowanie więcej niż obecnie. Wszystkie strony zaangażowane w budowę sieci 5G - zarówno rządy, organizacje międzynarodowe, jak i firmy - zapewniają jednak, że bezpieczeństwo korzystania z nowego standardu jest dla nich absolutnym priorytetem.

PolskieRadio24.pl, gov.pl, md

Czytaj także

"Przypomina to lęk przed wprowadzeniem prądu elektrycznego w XIX wieku". Prof. Krawczyk o obawach dot. 5G

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 10:07
- Ludzie boją się tego, co nowe, nieznane, co zmieni ich życie. Obawy, jakie wyrażają teraz w związku z technologią 5G, przypominają obawy przed wprowadzeniem prądu elektrycznego w XIX wieku - ocenia w wywiadzie dla PAP elektrotechnik, prof. Andrzej Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Celowo podsycana dezinformacja". Wiceminister cyfryzacji o teoriach dotyczących sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 12:44
- Obserwujemy wylęganie się najrozmaitszych nieprawdziwych informacji dotyczących sieci telekomunikacyjnej, w szczególności 5G. (…) Są one absurdalne. Mamy świadomość, że nie biorą się z niczego - powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: w sprawie sieci 5G Europa musi stać razem z USA

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 09:51
Bezpieczeństwo technologiczne jest dziś jednym z wymiarów bezpieczeństwa narodowego, więc Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy - pisze na łamach brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: plan wielkich inwestycji wpisuje się w nasz plan budowy nowoczesnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 15:42
Wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego cywilizacyjnego rozwoju - stwierdził prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
rozwiń zwiń