X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W gdańskim porcie ma powstać pływający terminal LNG. Podpisano list intencyjny

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 14:37
Pływający tankowiec FSRU do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w postaci LNG ma powstać w porcie w Gdańsku. Planowana przepustowość roczna jednostki wyniesie 4,5 mld metrów sześciennych. Podpisany został list intencyjny w sprawie tej inwestycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wojciech Wrzesien/ Shutterstock

List intencyjny dotyczący współpracy przy postawieniu terminalu regazyfikacyjnego FSRU podpisali przedstawiciele Gaz-System, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Dokument określa rolę każdej ze stron przy realizacji programu budowy pływającego terminalu LNG typu FSRU. Obejmuje on również listę przedsięwzięć niezbędnych do jego realizacji. List intencyjny stanowi podstawę do zawarcia odrębnego porozumienia, które określi zasady współpracy i jej zakres pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi podmiotami - poinformowała rzeczniczka prasowa Portu Gdańsk Anna Drozd.

oilrig 1200.jpg
PGNiG inwestuje w Norwegii. Spółka obejmie udziały w złożach gazu

Prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke podkreślił, że terminal FSRU będzie miał bezpośredni wpływ na zwiększenie liczby przeładunków w porcie.

- Jak również otworzy zupełnie nową grupę ładunkową, jaką jest skroplony gaz ziemny. To duża szansa także dla podmiotów z regionu, które będą mogły korzystać z tego surowca za pośrednictwem naszego portu, wykorzystując go do własnych procesów. Jego największą zaletą jest wydajność, gdyż z 1 m3 płynnego LNG, po regazyfikacji otrzymujemy 600 m3 produktu w postaci gazowej" - powiedział w komunikacie prasowym Greinke.

Jest przekonany, że wspólna inwestycja Portu Gdańsk, Gaz-Systemu oraz Urzędu Morskiego "zwiększa niezależność energetyczną" Polski. "Należy także dodać, iż w naszym regionie od 2014 roku tego typu jednostkę regazyfikacyjną o nazwie "Independence" z powodzeniem wykorzystują Litwini w Porcie Kłajpeda - zaznaczył prezes Portu Gdańsk.

- Budowa pływającego terminala LNG na wodach Zatoki Gdańskiej dyskutowana była od długiego czasu. Uwzględnia się ją również w planach zagospodarowania przestrzennego wód Portu Gdańsk, które obecnie są procedowane przez Urząd Morski w Gdyni. Obiekty hydrotechniczne, na przykład aktualnie modernizowane i nowo budowane przez nas falochrony osłonowe w Porcie Północnym, oprócz funkcji ściśle związanych z bezpieczeństwem żeglugi, ułatwią również realizację planowanego przedsięwzięcia - powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

Jak będzie działał pływający terminal?

Jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) to pływający tankowiec, wyposażony w urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego w postaci LNG (ang. Liquid Natural Gas). Statek będzie umiejscowiony w Zatoce Gdańskiej.

- Aktualnie trwa proces badania rynku i analizy parametrów biznesowych dla funkcjonowania planowanej inwestycji. Na obecnym etapie Gaz-System założył postawienie w porcie jednostki o przepustowości 4,5 mld m3 rocznie - poinformowała Drozd.

Rzeczniczka Portu Gdańsk wyjaśniła, że budowa FSRU jako nowego punktu wejścia do krajowego systemu przesyłowego jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny.

- Dzięki temu zwiększą się możliwości importowe gazu na polski rynek. To umożliwi rozwój rynku LNG w naszej części Europy, a także wpłynie na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Umiejscowienie jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej zwiększy znaczenie tej części wybrzeża na gospodarczej mapie Bałtyku m.in. poprzez możliwość bezpośredniego bunkrowania, czyli tankowania statków LNG. Dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla floty morskiej będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne - zaznaczyła Drozd.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baltic Pipe przekracza cieśninę Mały Bełt. Gaz-System udostępnia tereny pod budowę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:00
Duńczycy, budujący swój odcinek Baltic Pipe, położyli rurę w poprzek cieśniny Mały Bełt. Przyszły gazociąg połączył w ten sposób półwysep Jutlandzki z wyspą Fionia. Z kolei Gaz-System przekazał wykonawcy tereny na Zelandii i w Polsce – czytamy w serwisie forsal.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG inwestuje w Norwegii. Spółka obejmie udziały w złożach gazu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 13:20
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy obecność w Norwegii. Spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG - PGNiG Upstram Norway zawarła umowę z firmą A/S Norske Shell, dzięki czemu pozyska udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjorn i Valemon na Morzu Północnym. Jak podała spółka - dominują w nich zasoby gazu ziemnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak notyfikacji współpracy. UOKiK nakłada karę na spółki gazowe

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 10:31
UOKiK nałożył na AmeriGas Polska karę 730 tys. zł za to, że nie notyfikowała koncentracji, a na Linde Gaz Polska 120 tys. zł za brak współpracy z Urzędem w toku postępowania - poinformował Urząd w komunikacie.
rozwiń zwiń