X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska jednym z trzech krajów UE, w których firmy miały nadwyżkę operacyjną. Nowy raport banku Pekao S.A.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 15:30
Z raportu analityków banku Pekao S.A., dotyczącego wyników sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020, wynika że Polska jest jednym z trzech krajów UE, w których firmy zwiększyły nadwyżkę operacyjną brutto, pomimo strat z powodu COVID-19.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Autorstwa shutter_o

Mniejsza skala recesji, duża elastyczność w zakresie kosztów działalności oraz realne wsparcie finansowe udzielone firmom w ramach tarczy antykryzysowej sprawiły, że polskie firmy wyszły obronną ręką z zamrożenia gospodarki.


Po polskich firmach oczekiwano rekordowo złych wyników finansowych, tymczasem okazało się, że Polska w drugim kwartale 2020 należała do najmniej dotkniętych przez pandemię COVID-19 gospodarek Unii Europejskiej. Spadek PKB, który wyniósł 7,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019, to niewiele w porównaniu z Hiszpanią, Francją czy Włochami, gdzie PKB zmalało o 20 proc. lub nawet więcej.


inwestor1200.jpg
Nowa ulga, uproszczone zasady. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

Polska jest mniej zależna od wpływów z turystyki 

"W Polsce bardzo szybko wprowadzono ograniczenia społeczne. Jeśli odniesiemy to do liczby przypadków COVID-19, lockdown ostatecznie był mniej dotkliwy niż w krajach Europy Zachodniej. Istotnym czynnikiem ograniczającym skalę spadku PKB była też struktura gospodarki - mniejszy udział branży turystycznej, hoteli i gastronomii" – powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A.

Pierwsze półrocze 2020 przyniosło historycznie silny spadek przychodów. W porównaniu z analogicznym okresem w 2019 o 3,7 proc. spadła sprzedaż krajowa, o 5,7 proc. przychody ogółem, a o 10,6 proc. eksport. W Polsce nie doszło do masowych upadłości, których można było oczekiwać na początku pandemii. Kryzys uderzył punktowo: najbardziej w eksporterów silnie wkomponowanych w globalne łańcuchy dostaw oraz branże objęte restrykcjami wprowadzonymi w związku z pandemią.

Informatyka, telekomunikacja i budownictwo na plusie 

Najwyższe wzrosty natomiast zanotowały sektory gospodarki wodnej i odpadami (7,4 proc.), informacji i telekomunikacji (4,9 proc.) i budownictwa (4,5 proc.).

W najlepszej sytuacji znalazły się: utrzymywanie porządku budowlanego, gospodarka odpadami, energetyka i gazownictwo, działalność prawnicza, księgowa oraz weterynaryjna, branże chemiczna i spożywcza oraz pozostała działalność profesjonalna.

Na dole tablicy punktowej znalazły się natomiast: górnictwo węgla, produkcja sprzętu transportowego oraz urządzeń elektrycznych, naprawa sprzętu AGD, motoryzacja, turystyka, sport i rekreacja oraz poczta i usługi kurierskie.

Najwyższe spadki zanotowały: hotele i restauracje (28,6 proc.), górnictwo i wydobycie (13 proc.), administrowanie i wsparcie firm (10,1 proc.) oraz przetwórstwo przemysłowe (9,4 proc.).

Zyski spadły, ale firmy przetrwały 

Dane zawarte w raporcie Pekao S.A. pokazują, że choć zyski firm w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 spadły średnio o 18 proc., a wynik operacyjny zmalał o 3,3 mld zł, polskie przedsiębiorstwa dobrze poradziły sobie z wyzwaniami biznesowymi i uniknęły poważniejszych trudności na poziomie podstawowej działalności operacyjnej.

Wynik netto sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 zmalał do 65,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem w 2019, gdy wyniósł 79,1 mld zł. Utratę części przychodów firmy jednak zrekompensowały sobie skuteczną optymalizacją kosztów – w czym znacząco pomógł spadek kosztów towarów oraz surowców i energii.

MŚP najbardziej elastyczne 

Najlepszy wynik netto miały małe firmy, które zanotowały wzrost o 4,3 proc. (0,5 mld zł). Firmy średnie wykazały niewielki spadek 0,4 proc (0,1 mld zł). Natomiast dla dużych firm wynik netto znacząco zmalał o 28,7 proc (14,3 mld zł).

Spadek przychodów ze sprzedaży natomiast zanotowały wszystkie przedsiębiorstwa. W przypadku małych firm (10 do 49 pracowników) wyniósł 5,3 proc., średnich (50-249 osób) 3,6 proc., natomiast w przypadku dużych (pow. 250 osób) 6 proc.


maląg 1200.jpg
Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Poprawa w drugiej połowie roku ? 

Polskie firmy w drugim kwartale 2020 poprawiły wyniki operacyjne najmocniej w całej Unii Europejskiej. Nadwyżka operacyjna brutto (produkcja globalna minus zużycie pośrednie i wynagrodzenia dla pracowników) przedsiębiorstw wyniosła w naszym kraju 14 proc., podczas gdy firmy najsilniejszych gospodarek UE zanotowały znaczący spadek NOB: Hiszpania o 26 proc., Włochy o 23 proc., Francja o 20 proc, Niemcy o 9 proc.

Trendy obserwowane w trzecim kwartale 2020 pozwalają na ostrożny optymizm. Ruszył eksport, a na ścieżkę wzrostu wróciła krajowa konsumpcja, która odzwierciedla zarówno stabilność rynku pracy, jak i ograniczoną skalę pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Raport Pekao S.A. wykazuje, że w porównaniu z drugim kwartałem 2020, w trzecim kwartale możemy oczekiwać wzrostu PKB nawet o 8 procent.


PR24/IAR/PAP/sw


Czytaj także

7,5 mld zł z tarczy finansowej. KE zatwierdziła polski program pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:35
Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek polski program pomocy o wartości 7,5 mld zł na dokapitalizowanie dużych przedsiębiorstw oraz niektórych większych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z pandemią COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 09:50
W ramach mikropożyczek w kwocie 5 tys. zł osoby prowadzące jednoosobową działalność otrzymały łącznie 9 mld zł. Pieniądze trafiły do 1,8 mln mikrofirm, ale to odbiło się na sytuacji osób bez pracy, które chciały skorzystać z programu aktywizacji - informuje serwis mambiznes.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emilewicz: Polska jest dziś jednym z tych państw, które notują najpłytszą recesję

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:22
- Ten rok to nie jest czas na oszczędzanie - mówiła we wtorek na Forum Ekonomicznym wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że nadmierna fetyszyzacja długu czy skąpstwo minionych 10 lat, mogłoby doprowadzić do konsekwencji, z którymi znacznie trudniej byłoby się mierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: dodatkowe podatki i składki zniechęcą firmy do aktywności inwestycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:00
Rozwiązania zachęcające przedsiębiorców do aktywności inwestycyjnej należy pochwalić, ale poszukiwanie dodatkowych dochodów podatkowych, które miałyby zrekompensować deficyt budżetu państwa, może te wysiłki rządu zniweczyć. W związku z kryzysem należałoby raczej zweryfikować wydatki, choć jest to dla rządzących trudniejsze – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz prof. Dariusz Tworzydło z Uniwersytetu Warszawskiego.  
rozwiń zwiń