X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W przyszłym roku możliwy wzrost stawek za wywóz śmieci. Samorządy szukają nowych źródeł finansowania

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 13:00
Wyższe koszty wywozu nieczystości w tym i zapewne przyszłym roku mogą być związane m.in. z podniesieniem opłat i podatków lokalnych - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/siam.pukkato

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że zakładana w tym roku wartość dochodów gmin i miast na prawach powiatu (wliczając w to związki gmin) na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych i kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami wzrośnie w tym roku o 2,8 mld zł. "O ile w 2019 r. gminy planowały związane z tym dochody na poziomie 6,7 mld zł, to w 2020 r. kwota ta wzrośnie do 9,5 mld zł" - wskazali eksperci.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Samorządy chcą wykorzystać pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych na wkład własny

Czy samorządy ratują swoje budżety kosztem mieszkańców ? 

Wzrost kosztów tego typu usług komunalnych wynika, jak tłumaczy PIE, m.in.: z wyższych cen oferowanych przez firmy wybierane w gminnych przetargach (co częściowo wiąże się z podwyżką kosztów pracy); niskiego poziomu konkurencji między przedsiębiorstwami składającymi oferty; wyższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami; a także nieprawidłową segregacją śmieci przez mieszkańców.

Mazowsze niechlubnym liderem opłat 

Według ekspertów zaplanowany na ten rok wzrost dochodów z tytułu odprowadzania nieczystości oznacza, "że z roku na rok na poziomie zagregowanym" cena tego typu usługi wzrośnie o 42 proc. "Gdyby zaplanowane dochody gmin w tym zakresie porównać do liczby mieszkańców, to okazałoby się, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca najwyższe ceny będzie można zaobserwować w gminach województwa mazowieckiego" - zaznaczyli w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Ocenili, że byłoby to ok. 300-400 zł rocznie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Rok 2021 przyniesie wzrost stawek za odpady 

Zdaniem PIE wyższe koszty wywozu nieczystości w 2020 r. oraz zapewne w 2021 r. prawdopodobnie związane będą również z wyższymi stawkami opłat i podatków lokalnych. Analitycy przypomnieli, że maksymalne wartości stawek, które gmina pobiera np. w formie podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych czy opłaty targowej, określa rozporządzenie ministra finansów. 

Śmieci nowym źródłem dochodów samorządów ?

W pierwszych dwóch kwartałach tego roku, jak przypomnieli, polskie gminy i miasta na prawach powiatu uzyskały mniejsze dochody z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych oraz udziału w podatku od osób prawnych.

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Budżety samorządów po II kwartale roku. Resort finansów przedstawił dane

"W porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku wykonane dochody z tytułu udziału w podatku PIT były o 1,5 mld zł mniejsze niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś dochody z tytułu udziału w podatku CIT mniejsze o 34,4 mln zł" - wskazali. W ocenie PIE, oznacza to, że "wzrost stawek podatków i opłat lokalnych może być nieunikniony". 


PR24/IAR/PAP/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Producenci opakowań dopłacą do ich recyklingu. Dyrektywa UE wejdzie do polskiego prawa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:05
Od 1 stycznia 2022 roku producenci wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w kosztach ich późniejszego zagospodarowania. Im będzie ono bardziej ekologiczne, tym opłata będzie niższa - więcej zapłacą za plastik niż papier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Retencja wody w miastach. Trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 13:30
Do 28 sierpnia trwa nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów zwiększających ilość retencjonowanej wody na terenach miejskich. To już piąty nabór na zagospodarowanie wód opadowych. Wartość programu sięga 60 mln zł  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasta zapłacą podatek od betonu? Trwa poszukiwanie warunków do retencji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 13:58
Wybrukowane skwery i rynki obciążą budżety samorządów, bo nieruchomości gminne także będą podlegać opłacie za zmniejszoną retencję - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo klimatu: Jednolity Plik Kontrolny ograniczy nielegalny obrót odpadami

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 13:00
Weryfikację danych o gospodarce odpadami przy pomocy danych z JPK VAT zakłada projekt zmiany ustawy o odpadach, opublikowany przez Ministerstwo Klimatu. Resort ocenia, że w ciągu10 lat przyniesie to finansom publicznym dodatkowe 20 mld zł.
rozwiń zwiń