Trump idzie na wojnę z aplikacjami TikTok i WeChat. Ze względów "bezpieczeństwa narodowego"

2020-09-18, 17:11

Trump idzie na wojnę z aplikacjami TikTok i WeChat. Ze względów "bezpieczeństwa narodowego"
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay.com

Donald Trump ma dość - od najbliższej niedzieli amerykańska administracja zapowiedziała zablokowanie pobierania TikToka i WeChata. To decyzja spowodowana względami "bezpieczeństwa narodowego".

Ministerstwo handlu USA zapowiedziało w piątek uchwalenie regulacji zakazujących pobierania przez osoby w Stanach Zjednoczonych popularnych chińskich aplikacji na smartfony - TikTok i WeChat. Zakaz ma wejść w życie w niedzielę 20 września.


Zakaz  Departamentu Handlu zabroni sklepom z aplikacjami Apple Inc., Google Play firmy Alphabet Inc i innym firmom oferowania aplikacji na dowolnej platformie "dostępnej ze Stanów Zjednoczonych" - powiedział agencji Reuters starszy urzędnik ds. handlu.

Powiązany Artykuł

trump 1200 pap (1).jpg
Donald Trump zakazuje transakcji z właścicielami TikToka i WeChat

Zakaz może jeszcze zostać wycofany

Jak podaje Reuters, amerykańska administracja zapowiedziała, że restrykcje wobec TikToka mogą zostać wycofane, jeśli właścicielowi aplikacji, firmie ByteDance, uda się dojść do porozumienia z władzami w sprawie struktury właścicielskiej i bezpieczeństwa danych spółki. Rozmowy m.in. z koncernem Oracle w sprawie utworzenia osobnej spółki TikToka w USA trwają od kilku dni.

USA chcą zablokować dostępność i funkcjonalności aplikacji

Według ministerstwa regulacje mają na celu "ochronę użytkowników w USA poprzez wyeliminowanie dostępu do tych aplikacji i znaczące zredukowanie ich funkcjonalności". Ich skutkiem będzie wycofanie programów z internetowych sklepów Google Play, App Store i innych.

 TiK Tok ma być dostępny jeszcze do 12 listopada

Mimo to, jak zapowiedział szef resortu Wilbur Ross, TikTok będzie dostępny dla istniejących już użytkowników w niezmienionej wersji co najmniej do 12 listopada.

Dostęp do aplikacji poza USA pozostanie niezmieniony. WeChat nadal będzie mógł być używany przez dotychczasowych użytkowników, lecz jego funkcjonalność będzie z czasem coraz mniejsza.

Powiązany Artykuł

tiktok-5323005_1280.jpg
Trudny rodowód TikToka. Czy USA zablokuje aplikację?

Decyzja USA spowodowana "względami bezpieczeństwa narodowego"

Decyzja ministerstwa handlu to odpowiedź na rozporządzenie wydane przez prezydenta Donalda Trumpa, nakazujące zablokowanie części operacji tych aplikacji, które uznał on za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Ma to związek z gromadzeniem danych przez aplikacje należące do chińskich firm ByteDance i Tencent.

Urzędnicy Departamentu Handlu powiedzieli, że podjęli niezwykły krok ze względu na ryzyko, jakie stwarza gromadzenie danych przez aplikacje. Chiny i firmy zaprzeczyły, że dane użytkowników z USA są gromadzone w celu szpiegowania.


Ross powiedział w pisemnym oświadczeniu: "podjęliśmy znaczące działania w celu zwalczania złośliwego gromadzenia danych osobowych obywateli amerykańskich w Chinach, jednocześnie promując nasze wartości narodowe, demokratyczne normy oparte na zasadach i agresywne egzekwowanie amerykańskich przepisów i regulacji".

Chiny i firmy zaprzeczyły, że dane użytkowników z USA są gromadzone w celu szpiegowania.

Powiązany Artykuł

shutterstock_1298763730 (1).jpg
Kolejna odsłona konfliktu. Chińskie MSZ potępia groźby władz USA wobec producentów oprogramowania

USA zapewniają, że nie będą zmuszać obywateli do usuwania aplikacji, ale nie pozwolą na ich aktualizację

Departament Handlu nie będzie próbował zmusić ludzi w Stanach Zjednoczonych do usunięcia aplikacji lub zaprzestania ich używania, ale nie zezwoli na aktualizacje ani nowe pliki do pobrania. "Dążymy do najwyższego poziomu korporacyjnego. Nie zamierzamy ścigać indywidualnych użytkowników" - powiedział jeden z urzędników ds. handlu.

Urzędnicy powiedzieli, że z biegiem czasu brak aktualizacji obniży użyteczność aplikacji.

- Oczekuje się, że ludzie znajdą alternatywne sposoby wykonywania tych działań - powiedział starszy urzędnik departamentu handlu.

- Oczekujemy, że rynek zareaguje i pojawią się bezpieczniejsze aplikacje, które wypełnią luki, którym Amerykanie mogą ufać i wobec których rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie musiał podejmować podobnych działań, powiedział Agencji.

Restrykcje obejmą również e-commerce

W przypadku e-commerce, nowe prawo zakazuje również dodatkowych transakcji technicznych z WeChat od niedzieli, które znacznie zmniejszą użyteczność i funkcjonalność aplikacji w Stanach Zjednoczonych.

Nastąpi również blokowanie zamówień na hosting danych w Stanach Zjednoczonych dla WeChat, usług dostarczania treści i sieci, które mogą zwiększyć funkcjonalność i usługi tranzytu internetowego lub komunikacji równorzędnej.

Zakaz nie obejmie prowadzenia interesów firm amerykańskich z WeChat poza granicami USA

Nakaz nie zakazuje amerykańskim firmom prowadzenia interesów z WeChat poza USA.

To, jak pisze Reuters, będzie mile widzianą wiadomością dla amerykańskich firm, takich jak Walmart i Starbucks, które korzystają z wbudowanych programów miniaplikacji WeChat w celu ułatwienia transakcji i zaangażowania konsumentów w Chinach, powiedzieli urzędnicy.

Nakaz nie zakazuje transakcji z innymi firmami, właściciela WeChat, Tencent Holdings, w tym operacji związanych z grami online, i nie zabrania Apple, Google ani innym osobom oferowania aplikacji TikTok lub WeChat poza Stanami Zjednoczonymi, pisze Reuters.

TikTok i WeChat to aplikacje z setkami milionów użytkowników

 TikTok to aplikacja umożliwiająca dzielenie się krótkimi filmami wideo, która zyskała wielką popularność wśród młodych ludzi w USA i na świecie. W Stanach Zjednoczonych ma 100 mln użytkowników.

WeChat to uniwersalna aplikacja mobilna, która łączy usługi podobne do Facebooka, WhatsApp, Instagrama i Venmo. To komunikator, sieć społecznościowa, a także system mobilnych płatności, posiadający ponad miliard użytkowników w Chinach i innych krajach Azji.

W USA korzysta z niego 19 mln użytkowników. To aplikacja umożliwiająca dzielenie się krótkimi filmami wideo, która zyskała wielką popularność wśród młodych ludzi w USA i na świecie.

WeChat jest popularny wśród chińskich studentów, byłych kandydatów i niektórych Amerykanów, którzy mają osobiste lub biznesowe relacje w Chinach.

PAP, Reuters, jk

Polecane

Wróć do strony głównej