X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trump idzie na wojnę z aplikacjami TikTok i WeChat. Ze względów "bezpieczeństwa narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:11
Donald Trump ma dość - od najbliższej niedzieli amerykańska administracja zapowiedziała zablokowanie pobierania TikToka i WeChata. To decyzja spowodowana względami "bezpieczeństwa narodowego".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Ministerstwo handlu USA zapowiedziało w piątek uchwalenie regulacji zakazujących pobierania przez osoby w Stanach Zjednoczonych popularnych chińskich aplikacji na smartfony - TikTok i WeChat. Zakaz ma wejść w życie w niedzielę 20 września.


Zakaz  Departamentu Handlu zabroni sklepom z aplikacjami Apple Inc., Google Play firmy Alphabet Inc i innym firmom oferowania aplikacji na dowolnej platformie "dostępnej ze Stanów Zjednoczonych" - powiedział agencji Reuters starszy urzędnik ds. handlu.

trump 1200 pap (1).jpg
Donald Trump zakazuje transakcji z właścicielami TikToka i WeChat

Zakaz może jeszcze zostać wycofany

Jak podaje Reuters, amerykańska administracja zapowiedziała, że restrykcje wobec TikToka mogą zostać wycofane, jeśli właścicielowi aplikacji, firmie ByteDance, uda się dojść do porozumienia z władzami w sprawie struktury właścicielskiej i bezpieczeństwa danych spółki. Rozmowy m.in. z koncernem Oracle w sprawie utworzenia osobnej spółki TikToka w USA trwają od kilku dni.

USA chcą zablokować dostępność i funkcjonalności aplikacji

Według ministerstwa regulacje mają na celu "ochronę użytkowników w USA poprzez wyeliminowanie dostępu do tych aplikacji i znaczące zredukowanie ich funkcjonalności". Ich skutkiem będzie wycofanie programów z internetowych sklepów Google Play, App Store i innych.

 TiK Tok ma być dostępny jeszcze do 12 listopada

Mimo to, jak zapowiedział szef resortu Wilbur Ross, TikTok będzie dostępny dla istniejących już użytkowników w niezmienionej wersji co najmniej do 12 listopada.

Dostęp do aplikacji poza USA pozostanie niezmieniony. WeChat nadal będzie mógł być używany przez dotychczasowych użytkowników, lecz jego funkcjonalność będzie z czasem coraz mniejsza.

tiktok-5323005_1280.jpg
Trudny rodowód TikToka. Czy USA zablokuje aplikację?

Decyzja USA spowodowana "względami bezpieczeństwa narodowego"

Decyzja ministerstwa handlu to odpowiedź na rozporządzenie wydane przez prezydenta Donalda Trumpa, nakazujące zablokowanie części operacji tych aplikacji, które uznał on za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Ma to związek z gromadzeniem danych przez aplikacje należące do chińskich firm ByteDance i Tencent.

Urzędnicy Departamentu Handlu powiedzieli, że podjęli niezwykły krok ze względu na ryzyko, jakie stwarza gromadzenie danych przez aplikacje. Chiny i firmy zaprzeczyły, że dane użytkowników z USA są gromadzone w celu szpiegowania.


Ross powiedział w pisemnym oświadczeniu: "podjęliśmy znaczące działania w celu zwalczania złośliwego gromadzenia danych osobowych obywateli amerykańskich w Chinach, jednocześnie promując nasze wartości narodowe, demokratyczne normy oparte na zasadach i agresywne egzekwowanie amerykańskich przepisów i regulacji".

Chiny i firmy zaprzeczyły, że dane użytkowników z USA są gromadzone w celu szpiegowania.

shutterstock_1298763730 (1).jpg
Kolejna odsłona konfliktu. Chińskie MSZ potępia groźby władz USA wobec producentów oprogramowania

USA zapewniają, że nie będą zmuszać obywateli do usuwania aplikacji, ale nie pozwolą na ich aktualizację

Departament Handlu nie będzie próbował zmusić ludzi w Stanach Zjednoczonych do usunięcia aplikacji lub zaprzestania ich używania, ale nie zezwoli na aktualizacje ani nowe pliki do pobrania. "Dążymy do najwyższego poziomu korporacyjnego. Nie zamierzamy ścigać indywidualnych użytkowników" - powiedział jeden z urzędników ds. handlu.

Urzędnicy powiedzieli, że z biegiem czasu brak aktualizacji obniży użyteczność aplikacji.

- Oczekuje się, że ludzie znajdą alternatywne sposoby wykonywania tych działań - powiedział starszy urzędnik departamentu handlu.

- Oczekujemy, że rynek zareaguje i pojawią się bezpieczniejsze aplikacje, które wypełnią luki, którym Amerykanie mogą ufać i wobec których rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie musiał podejmować podobnych działań, powiedział Agencji.

Restrykcje obejmą również e-commerce

W przypadku e-commerce, nowe prawo zakazuje również dodatkowych transakcji technicznych z WeChat od niedzieli, które znacznie zmniejszą użyteczność i funkcjonalność aplikacji w Stanach Zjednoczonych.

Nastąpi również blokowanie zamówień na hosting danych w Stanach Zjednoczonych dla WeChat, usług dostarczania treści i sieci, które mogą zwiększyć funkcjonalność i usługi tranzytu internetowego lub komunikacji równorzędnej.

Zakaz nie obejmie prowadzenia interesów firm amerykańskich z WeChat poza granicami USA

Nakaz nie zakazuje amerykańskim firmom prowadzenia interesów z WeChat poza USA.

To, jak pisze Reuters, będzie mile widzianą wiadomością dla amerykańskich firm, takich jak Walmart i Starbucks, które korzystają z wbudowanych programów miniaplikacji WeChat w celu ułatwienia transakcji i zaangażowania konsumentów w Chinach, powiedzieli urzędnicy.

Nakaz nie zakazuje transakcji z innymi firmami, właściciela WeChat, Tencent Holdings, w tym operacji związanych z grami online, i nie zabrania Apple, Google ani innym osobom oferowania aplikacji TikTok lub WeChat poza Stanami Zjednoczonymi, pisze Reuters.

TikTok i WeChat to aplikacje z setkami milionów użytkowników

 TikTok to aplikacja umożliwiająca dzielenie się krótkimi filmami wideo, która zyskała wielką popularność wśród młodych ludzi w USA i na świecie. W Stanach Zjednoczonych ma 100 mln użytkowników.

WeChat to uniwersalna aplikacja mobilna, która łączy usługi podobne do Facebooka, WhatsApp, Instagrama i Venmo. To komunikator, sieć społecznościowa, a także system mobilnych płatności, posiadający ponad miliard użytkowników w Chinach i innych krajach Azji.

W USA korzysta z niego 19 mln użytkowników. To aplikacja umożliwiająca dzielenie się krótkimi filmami wideo, która zyskała wielką popularność wśród młodych ludzi w USA i na świecie.

WeChat jest popularny wśród chińskich studentów, byłych kandydatów i niektórych Amerykanów, którzy mają osobiste lub biznesowe relacje w Chinach.

PAP, Reuters, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Guzy: Chiny są zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 23:00
- Przy uzyskaniu pozycji giganta gospodarczego Chińczycy starają się też uzyskać pozycję giganta militarnego. Są po prostu zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata, pytanie, czy większym niż Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP. Gościem audycji był też Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump na wojnie technologicznej z Chinami. Nowy incydent z Huawei

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:53
Jak informuje agencja Reuters, administracja Donalda Trumpa zablokowała w piątek dużą dostawę półprzewodników dla chińskiego koncernu Huawei. To kolejny incydent w wojnie USA z Chinami, który ma postawić tamę praktykom chińskiego koncernu, "podkradającego" amerykańską technologię za pomocą zagranicznych producentów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

TikTok w USA trafi w ręce Microsoftu? Kolejna odsłona wojny gospodarczej USA-Chiny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 15:00
Mamy kolejną odsłonę gospodarczej wojny dwóch mocarstw – tym razem dotyczy ona internetu - w centrum sporu znalazła się popularna platforma do udostępniania krótkich filmów TikTok, należąca do chińskiej firmy ByteDance. Najpierw Donald Trump zapowiedział jej zablokowanie w USA, następnie dał zielone światło na przejęcie jej amerykańskiej działalności przez Microsoft.
rozwiń zwiń