X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd ma pomysł na uszczelnienie podatków. Chodzi o spółki komandytowe

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 18:52
O kolejnych rządowych pomysłach na uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z optymalizacją mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak podkreślał gość radiowej Jedynki, z jednej strony proponowane rozwiązania są kolejnym, silnym uderzeniem w proceder unikania opodatkowania, ale z drugiej zmierzają do zmniejszenia obciążeń podatkowych małym i średnim firmom.

kosci 120.jpg
Resort finansów pracuje nad dalszym uszczelnieniem podatków. Kościński: nie chodzi o cel fiskalny

Rząd chce zmniejszyć obciążenia małym, rodzinnym firmom

- Pakiet dla przedsiębiorcy zmniejszy obciążenia, ułatwi rozliczenia i wyrówna szanse na rynku - podkreśla wiceminister.

Posłuchaj
05:05 blazej-sarnowski16.30.mp3 O kolejnych rządowych pomysłach na uszczelnienie systemu podatkowego oraz walkę z optymalizacją mówił w audycji Ekspress Gospodarczy radiowej Jedynki wiceminister finansów Jan Sarnowski./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

 - Stąd proponujemy sześć silnych uderzeń w raje podatkowe i unikanie płacenia danin, a wśród nich takie rozwiązania jak ograniczenie ulgi abolicyjnej i jawność strategii podatkowych - mówi wiceminister.

Spółki komandytowe nie będą służyły do wyprowadzania środków do rajów podatkowych

- Przez zmianę chcemy przywrócić spółkom komandytowym ich oryginalne gospodarcze przeznaczenie, jako narzędzia pozwalającego mniejszym firmom rodzinnym na znalezienie kapitału potrzebnego do rozwoju - mówi gość Jedynki.

I dodaje, że w ten sposób spółki komandytowe nie będą już służyły jako narzędzia do wyprowadzania środków do rajów podatkowych.

Minister tłumaczy, że spółka komandytowa będzie podatnikiem PIT-u, ale podatek przez nią zapłacony będzie odliczony od podatku płaconego przez wspólników. Sytuacja komplementariusza nie zmieni się. Odliczy on podatek spółki od swojego.

rating12.jpg
Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

- Wspólnik pasywny - komandytariusz będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej. I podatek wzrośnie u niego dopiero, gdy jego zysk przekroczy 120 tys. zł rocznie - wyjaśnia.

I dodaje, że ten pułap, jak wynika z konsultacji z Rzecznikiem Małych i Średnich Firm, jest odpowiedni dla małych firm.

- Te rozwiązania - dodaje gość radiowej Jedynki - wynikają z ustaleń administracji skarbowej, a wynika z nich, że te spółki są często wykorzystywane do transferu środków do rajów podatkowych i unikania opodatkowania. A świadczy o tym statystyka - liczba spółek komandytowych wzrosła w Polsce od 2010 r. aż siedmiokrotnie - mówi minister.

- To ewenement w skali Unii Europejskiej, a Polska traci na takich działaniach ok. 2 mld zł rocznie - podkreśla gość Jedynki.

Błażej Prośniewski, jk

 


Czytaj także

Wiceminister finansów: nowe stawki VAT korzystne dla konsumentów i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:00
Dziś weszły w życie przepisy, które mają ujednolicić stawki VAT. Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego nowa matryca uprości życie przedsiębiorcom i przyniesie oszczędności konsumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małe i średnie firmy łatwiej rozliczą VAT. Resort finansów wprowadza pakiet SLIM VAT

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 12:51
Ministerstwo finansów zapowiada uproszczenie rozliczania podatku VAT przez małe i średnie firmy. Nowe rozwiązania pod nazwą SLIM VAT to pakiet ułatwień – m.in. proste fakturowanie i ułatwienia dla eksporterów.
rozwiń zwiń