X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa Nord Streamu 2. "Die Zeit": Niemcy chciały się dogadać z USA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 14:11
Niemcy proponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego w zamian za zgodę na ukończenie oraz uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - poinformował niemiecki tygodnik "Die Zeit".
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki Narewskiej
Prace przy budowie Nord Streamu 2 w pobliżu Zatoki NarewskiejFoto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Według niego, na początku ubiegłego miesiąca niemiecki minister finansów Olaf Scholz złożył ustnie taką propozycję ministrowi finansów Stanów Zjednoczonych Stevenowi Mnuchinowi, a następnie 7 sierpnia powtórzył ją na piśmie. Chodzi tu o terminale w portach Brunsbuettel i Wilhelmshaven, przez które miałby się odbywać eksport gazu z USA do Niemiec.

Jak głosi cytowany przez "Die Zeit" list Scholza, rząd Niemiec jest gotów "znacznie zwiększyć publiczne wsparcie dla budowy terminali poprzez udostępnienie do 1 mld euro" na ten cel.

- W zamian USA pozwolą na niezakłócone ukończenie i uruchomienie Nord Streamu 2", a "istniejące prawne możliwości (nałożenia) sankcji nie zostaną wykorzystane - zaznaczył niemiecki minister.

parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
Parlament Europejski chce wstrzymania budowy Nord Streamu 2. W czwartek głosowanie rezolucji

Co dalej z inwestycją?

Zalegalizowane przez prezydenta Donalda Trumpa amerykańskie sankcje spowodowały pod koniec ubiegłego roku rezygnację szwajcarskiej firmy Allseas z układania rur prawie gotowego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec i wstrzymanie dalszej realizacji całej inwestycji. W Stanach Zjednoczonych projekt NS2 traktowany jest jako zagrożenie dla ich bezpieczeństwa narodowego.

Do niedawna Niemcy, których prywatne firmy współfinansują budowę gazociągu, deklarowały konieczność doprowadzenia jej do końca, w czym miały uczestniczyć układające rury jednostki pływające z Rosji. W odpowiedzi Waszyngton zagroził rozszerzeniem sankcji na udzielające Rosjanom wsparcia podmioty niemieckie - w tym na spółkę, do której należy duży port Sassnitz-Mukran na Rugii.

Sytuacja zasadniczo zmieniła się po dokonanej 20 sierpnia próbie uśmiercenia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przy pomocy bojowego środka trującego z rodzaju nowiczok - za co w powszechnej opinii, w tym także rządu Niemiec, odpowiedzialność ponoszą władze Rosji. W trakcie zapowiedzianego na 24 i 25 września szczytu Unii Europejskiej w Brukseli ma zapaść decyzja, czy wywołane zamachem na Nawalnego unijne sankcje wobec Moskwy obejmą również zakaz kontynuowania prac nad gazociągiem Nord Stream 2.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MSZ: jedność UE i całego Zachodu wymaga, żeby Niemcy zrezygnowali z dokończenia Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 18:00
- Ten argument amerykański trudno odrzucić, bo jest niezwykle racjonalny: jeśli mamy płacić Rosji za te dostawy w ramach Nord Stream 2, a te środki będą przeznaczane na działalność antyzachodnią, no to przecież to zupełnie nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef MSZ prof. Zbigniew Rau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier dla "FAZ": potrzebujemy prawdziwego przywództwa w Europie, a nie uległości wobec działań Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 19:30
"Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie" - napisał w artykule opublikowanym na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji projektu Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 21:29
"Europa powinna potraktować sytuację na Białorusi i zamach na Aleksieja Nawalnego jako - być może ostatnie - memento" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parlament Europejski chce wstrzymania budowy Nord Streamu 2. W czwartek głosowanie rezolucji

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 08:01
Parlament Europejski domaga się zatrzymania budowy Nord Streamu 2. Apel o zablokowanie gazociągu znalazł się w rezolucji przygotowanej przez największe grupy polityczne, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jutro rezolucja ma być głosowana na sesji plenarnej Europarlamentu.
rozwiń zwiń