X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:45
Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii - napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Profil kredytowy Polski znajduje wsparcie w dużej i odpornej gospodarce otoczonej solidnymi ramami makroekonomicznymi. Jednocześnie szok COVID-19 wywoła w 2020 r. recesję i skutkować będzie przejściowym pogorszeniem wskaźników fiskalnych, napisano w raporcie.


20908264-e-1200.jpg
Emilewicz: Polska jest dziś jednym z tych państw, które notują najpłytszą recesję

Wyzwaniem konsekwencje pandemii i wysoki deficyt

"Do głównych fundamentalnych wyzwań dotyczących ratingu należą: relatywnie wysoki fiskalny deficyt strukturalny, średnioterminowe wyzwania ciążące na potencjale wzrostu oraz podwyższona niepewność dotycząca polityki gospodarczej" - napisano.

Stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla zdaniem agencji zrównoważony bilans ryzyk dla profilu kredytowego - z jednej strony solidne średnioterminowe perspektywy wzrostu po pandemii, a z drugiej wyzwania dla siły instytucjonalnej kraju.

Agencja nie zmieniła ratingu kredytowego Polski. Ten utrzymany został na poziomie "A2"

11 września agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski, co oznacza, że ocena kredytowa Polski u tej agencji pozostała na poziomie "A2" ze stabilną perspektywą. Wówczas nie opublikowano raportu nt. Polski.

"Spodziewamy się, że szok koronawirusowy tymczasowo osłabi aktywność gospodarczą i wskaźniki fiskalne. Oczekujemy przy tym, że wskaźniki fiskalne w Polsce po wygaśnięciu pandemii będą zgodne z krajowymi i unijnymi regułami. (...) Naszym zdaniem stabilizująca reguła wydatkowa zostanie przywrócona najpóźniej w 2022 r., wraz z odbudową gospodarki" - wynika z raportu.


Euro_1.jpg
Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie. W grze miliardy euro

Możliwe podniesienie ratingu po koronawirusie, jeśli nastąpiłoby obniżenie deficytu budżetowego

Podwyżka ratingu Polski w ocenie Moody's jest mało prawdopodobna, biorąc pod uwagę gospodarcze i fiskalne skutki pandemii. Tym niemniej, presja na podwyżkę ratingu mogłaby się pojawić, gdyby polski rząd podjął kroki w kierunku odwrócenia działań, które osłabiły ramy instytucjonalne lub gdyby pokryzysowa konsolidacja fiskalna skutkowała znaczącą obniżką strukturalnego deficytu budżetowego. Ponadto, reformy strukturalne wspierające potencjał wzrostu w średnim terminie również byłyby pozytywne dla ratingu.

Moody's ostrzega, w jakich przypadkach jest możliwa obniżka ratingu

W kierunku obniżki ratingu mogłyby z kolei oddziaływać następujące czynniki: znaczące pogorszenie się pozycji fiskalnej i/lub perspektywa niższego, bardziej zmiennego wzrostu gospodarczego, brak postępu we wdrażaniu reform strukturalnych, które mogłyby odstraszać bezpośrednie inwestycje zagraniczne, a tym samym ograniczać wzrost gospodarczy - w kontekście niesprzyjającej sytuacji demograficznej.

Agencja chwali wiarygodną politykę banku centralnego

Zdaniem Moody's, efektywność polityki makroekonomicznej i monetarnej Polski wspiera wiarygodna i niezależna polityka Narodowego Banku Polskiego.

Moody's prognozuje, że PKB Polski w 2020 r. spadnie o 3,8 proc., a w kolejnym roku odbije o 4,0 proc., dodając, że ryzyka dla prognoz są "niezwykle wysokie" z uwagi na niepewność rozwoju pandemii.

Agencja prognozuje deficyt sektora gg w 2020 r. na 11,4 proc. PKB (oficjalna prognoza rządu do 12 proc.), a na 2021 r. deficyt 5,7 proc. PKB (rząd 6 proc.).


rating1200.jpg
Rating Polski na poziomie "A-". Agencja S&P potwierdza stabilność naszej gospodarkiZ kolei poziom długu do PKB Moody's szacuje w 2020 r. na 62,4 proc. PKB (rząd 62,2 proc.), a w 2021 r. 60,2 proc. PKB (rząd 64,7 proc.) i do 57,7 proc. w 2023 r.

Moody's bierze pod uwagę przy ustalaniu oceny kredytowej kryteria ESG: środowiskowe, społeczne oraz jakości rządów (governance).

Agencja wystawia ocenę jakości rządów

Według agencji polskie ramy governance wpływają na całościową ocenę kredytową.

"Choć wejście Polski do UE poprawiło polskie ramy instytucjonalne, to ostatnie wydarzenia sugerują, że polityka rządu zmierza w kierunku większego interwencjonizmu państwowego, co ciąży ramom governance. Ponadto, zmiany w systemie sądownictwa doprowadziły do konfliktu na linii Polska - UE" - napisano.

Na siłę kredytową Polski wpływ ma też sytuacja demokratyczna i ryzyko polityczne

Wśród kryteriów społecznych, na siłę kredytową Polski wpływa - według Moody's - niesprzyjająca sytuacja demograficzna, a także ryzyko polityczne wynikające z podziałów społecznych i nierówności regionalnych.

Kryteria środowiskowe wpływają na rating Polski w ograniczonym stopniu.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

W ramach jesiennej rundy przeglądów ratingu Polski przez główne agencje ocenie kredytowej Polski przyjrzy się 25 września Fitch, a 2 października S&P.

PAP, jk

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymuje rating Polski. Przewidziano szybki powrót wzrostu po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 23:49
Agencja Fitch utrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A minus/F2, odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A minus/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościński o polskich finansach: są bardzo zdrowe, a wydatki ratują miejsca pracy i wspierają inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 15:52
- Budżet państwa jest przygotowany na kryzys, a finanse publiczne są bardzo zdrowe - ocenił w środę w Karpaczu minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu". Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 17:45
O przygotowywanym przez rząd Krajowym Planie Odbudowy i wykorzystaniu unijnych środków w odbudowie gospodarki po koronawirusie mówiła podczas konferencji Welconomy Forum w Toruniu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
rozwiń zwiń