X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Polska doceniona za dobrobyt i niskie nierówności dochodowe

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:27
Polski Instytut Ekonomiczny opublikował drugą edycję Indeksu Odpowiedzialnego Rozwoju. W zestawieniu Polska znalazła się na 32 pozycji. Nasz kraj ma najsilniejszą pozycję pod względem obecnego dobrobytu, na co wpływają stosunkowo niskie nierówności dochodowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Andrey_Popov

W  światowej czołówce pod tym względem są między innymi Stany Zjednoczone oraz Norwegia.


Posłuchaj
00:25 indeks 1.mp3 Polska znalazła się na 32 miejscu w nowym Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju. Został on przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny. Ma to być alternatywa dla wskaźnika PKB, który jest z reguły używany, jako miara rozwoju gospodarczego. /IAR/.

 

Co obrazuje Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju

Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju jest wskaźnikiem, który ma być alternatywą dla poziomu PKB. Według autorów raportu Indeks ma być miarą rozwoju państw, która mierzy ją o wiele dokładniej, uwzględniając czynniki nie ujęte przy mierzeniu PKB.

Jakub Sawulski – z Polskiego Instytutu Ekonomicznego argumentuje, że brak niektórych czynników, albo obecność innych fałszują prawdziwy poziom zamożności. PKB jest zawyżone między innymi przez obecność surowców naturalnych w danym kraju, czy też uznanie go, jako raj podatkowy.


Posłuchaj
04:35 justa.mp3 Jak powstaje Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju, co brane jest pod uwagę przy jego opracowaniu, wyjaśnia m.in. w radiowej Jedynce Kierownik zespołu Makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym dr Jakub Sawulski./Justyna Golonko, Polskie Radio/.

 


gospodarka free1200.jpg
Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska osiągnęła lepszy rezultat, niż wynikałoby to z poziomu PKB. Polska wypadła lepszej, niż między innymi Chiny, Rosja, Grecja, czy Chorwacja. Te państwa mają lepszy od naszego kraju wskaźnik PKB.

Liderami Indeksu są kraje skandynawskie oraz Szwajcaria

Charakteryzuje jej relatywnie wysoki poziom średniego bogactwa, niskie nierówności dochodowe i wysokie inwestycje w przyszłość. Ponadto państwa te dbają o klimat, o czym świadczy między innymi niska emisja dwutlenku węgla. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Austria, Izrael, i Stany Zjednoczone.


Posłuchaj
00:24 indeks 2.mp3 W czołówce Indeksu znalazły się między innymi Finlandia, Norwegia i Szwajcaria. Polska uplasowała się na 32 pozycji. Jakub Sawulski podkreślił że nasz kraj dobrze prezentuje się między innymi na tle państw Grupy Wyszehradzkiej./IAR/.

 

Wśród czynników, które wpływają na rozwój danego państwa wymieniono między innymi bezpieczeństwo mierzone liczbą zabójstw, długość życia, jakość powietrza, poziom konsumpcji, wydatki na edukację i nakłady na badania i rozwój.

Gorzej wypada Polska pod względem przyszłego dobrobytu

Natomiast pod względem kreacji przyszłego dobrobytu oraz czynników pozapłacowych Polska plasuje się pod koniec czwartej dziesiątki.

Zaważyły na tym między innymi relatywnie niskie wydatki w naszym państwie na badania i rozwój, które stanowią 1,03 PKP Polski, oraz słaba jakość powietrza mierzona poziomem stężenia pyłów PM – pod tym względem zajęliśmy 76 miejsce na świecie.

Za to wysoka ocena Polski pod względem bezpieczeństwa

Polska zajmuje natomiast najwyższą pozycję w zakresie bezpieczeństwa. W 2018 roku liczba umyślnych zabójstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wynosiła 0,77 na sto tysięcy mieszkańców.

Zapewnia nam to 23 miejsce na świecie. Na początku lat 90 ubiegłego wieku ten wskaźnik był trzykrotnie wyższy. W tym zakresie wyprzedziły nas Czechy, ale nasz kraj ma lepszy wynik, niż Węgry i Słowacja.

Aleksander Pszoniak, jk

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA rozwój
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pięć polskich miast w europejskim programie Intelligent Cities Challenge

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 12:12
Bytom i Gliwice znalazły się wśród miast, uczestników europejskiej inicjatywy Intelligent Cities Challenge, mającej pomagać im w osiągnięciu założeń zrównoważonej transformacji. W programie będzie uczestniczyło pięć miast z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

III edycja Forum Wizja Rozwoju. W gospodarczej debacie dominują wyzwania związane z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 14:16
Siłą polskiej gospodarki w dobie koronawirusa jest jej duże zróżnicowanie - ocenił minister finansów Tadeusz Kościński podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdynii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: Polska jest gospodarczym liderem naszego regionu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:43
- Wnioskiem z 30 lat naszego rozwoju jest fakt, że Polska stała się liderem regionu, chociaż startowała z niższego poziomu, jeżeli chodzi o poziom dochodów czy zaawansowania gospodarki, niż inne kraje - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń