X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc dla branży turystycznej. Wkrótce zaczną działać dwa nowe fundusze

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:17
Turystyczny Fundusz Zwrotów ruszy niebawem – po wejściu ustawy w życie, natomiast Turystyczny Fundusz Pomocowy z początkiem 2021 roku – powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Dodał, że na zwroty dla klientów biur podróży ma trafić 300 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak zaznaczył wiceminister Gut-Mostowy od razu po utworzeniu Turystycznego Funduszu Zwrotów będzie można uruchomić wypłaty dla klientów biur podróży, i że na ten cel ma trafić 300 mln zł.

– W powołaniu TFP chodzi o to, aby touroperatorzy mieli większe bezpieczeństwo prowadzenia swoich działalności gospodarczych – zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy.

Wsparcie dla branży turystycznej

Wiceszef resortu rozwoju przypomniał, że utworzenie obu funduszy przewiduje ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, którą Sejm uchwalił w sierpniu. Po wniesionych w Senacie poprawkach ustawa ponownie wróci do Sejmu. Wyjaśnił także, że nowe regulacje umożliwią ubieganie się przez organizatorów turystyki o wypłatę – na rzecz podróżnych – pieniędzy wpłaconych na poczet imprez turystycznych, które nie odbyły się w związku z wybuchem epidemii COVID-19.

Koronawirus free Włochy shutt-1200.jpg
Światowa Organizacja Turystyki alarmuje. Straty z powodu pandemii przekraczają 450 mld dolarów

Z kolei powołanie Turystycznego Funduszu Pomocowego ma na celu wsparcie organizatorów turystyki w przyszłości, w sytuacjach podobnych do obecnego kryzysu. Zgodnie z przepisami powołującymi Fundusz, ze środków zgromadzonych na jego rachunku zapewnione będą wypłaty dla organizatorów turystyki na pokrycie zwrotów wpłat podróżnych, których imprezy turystyczne nie zostały lub nie zostaną zrealizowane, z powodu wystąpienia – na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub w miejscu realizacji imprezy turystycznej – nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności.


Obowiązku organizatora wycieczki

Według zapisów ustawy, aby organizator wycieczki otrzymał z Turystycznego Funduszu Zwrotów pieniądze na zwrot środków za odwołaną wycieczkę, musi: 
    • przyjąć płatność od turystów w formie bezgotówkowej,
    • być wpisanym do rejestru organizatorów turystyki,
    • złożyć poprzez system teleinformatyczny wniosek do Ubezpieczonego Funduszu Gwarancyjnego, w którym określi wysokość wypłaty,
    • dostarczyć oświadczenie podróżnego, że z powodu pandemii odstępuje od umowy,
    • złożyć oświadczenie, że jako organizator imprezy turystycznej nie wręczył podróżnemu vouchera, nie dokonał zwrotu wpłat oraz że zobowiązuje się do zwrotu wypłaty na określonych zasadach,
    • dostarczyć wykaz umów z danymi podróżnych – imię, nazwisko, PESEL, NIP, data powiadomienia o odstąpieniu od umowy, wysokość kwoty zwrotu, numer rachunku bankowego podróżnego.

Wniosek składa podróżny

Wniosek do UFG o wypłatę środków poniesionych na imprezę turystyczną, która została odwołana, będzie musiał złożyć podróżny. Jak przypomina Ministerstwo Rozwoju, wniosek musi zawierać:
    • imię i nazwisko,
    • PESEL,
    • NIP,
    • miejsce zamieszkania,
    • nazwę organizatora turystyki, z którym zawarto umowę,
    • numer umowy,
    • datę jej podpisania,
    • datę powiadomienia o odstąpieniu od umowy,
    • datę rozpoczęcia imprezy turystycznej,
    • numer rachunku bankowego,
    • wysokość wpłaconych zaliczek.

Turystyczny Fundusz Pomocowy z kolei ma zapewnić pożyczki dla organizatorów turystyki w przypadku odwołania w przyszłości konkretnych imprez turystycznych. Składka na TFP będzie odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego na poczet zawartej umowy o imprezę turystyczną.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza turystyczna rusza od jesieni. Zobacz, jakie przewiduje wsparcie i dla kogo

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 20:45
Tarcza z pomocą dla branży turystycznej ma zacząć działać od jesieni - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju. Ma zrekompensować firmom jak i turystom straty związane z odwołaniem wycieczek i wyjazdów z powodu obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zasady dotyczące zakazu lotów do Polski od 16 września. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 12:00
Od 16 września zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące zakazu lotów w związku z pandemia koronawirusa. W rozporządzeniu, które ma obowiązywać od 16 września, sztywną listę krajów z zakazem, ma zastąpić współczynnik liczby zachorowań, od którego wysokości jest uzależniony zakaz lotów, bądź jego brak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa Organizacja Turystyki alarmuje. Straty z powodu pandemii przekraczają 450 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 21:49
460 mld dolarów wyniosły wywołane pandemią koronawirusa straty w światowej turystyce w pierwszym półroczu 2020 r. - podała we wtorek Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO). - Jest to sektor, z którego utrzymują się miliony ludzi - alarmował sekretarz generalny organizacji Zurab Pololikaszwili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"COVID Free". Na trasie Rzym-Mediolan ruszają eksperymentalne loty

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 05:40
We Włoszech na lotnisku Fiumicino ruszają dziś eksperymentalne loty "COVID Free". Na pokład będą wpuszczani tylko pacjenci z ujemnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.
rozwiń zwiń