X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Elektromobilność w Polsce. Sukces rządowego programu "Pilot Maker Electro ScaleUp""

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 12:20
25 firm zrealizowało program pilotażowy dotyczący wdrażania elektromobilności prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W konferencji podsumowującej projekt wzięli udział między innymi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister klimatu Michał Kurtyka.
Samochody elektryczne Izera
Samochody elektryczne IzeraFoto: Twitter/Polska Grupa Motoryzacyjna

W sumie zrealizowano 30 programów, a ponad 20 pomysłów wdrożono już do produkcji. Wszystko jednak wskazuje na to, że niedługo na rynku pojawią się kolejne produkty, które będą efektem programu.

samochody elektryczne ładowarka free shut 1200.jpg
Program "Mój prąd" będzie rozszerzony. Sfinansuje także ładowarki do aut elektrycznych

Ideą pilotażu było skontaktowanie małych firm, które dysponują pomysłami na innowacyjne produkty z dużymi graczami tynkowymi, które mogą takie pomysły realizować na wielką skalę. Na początku pilotażu zakładano, że przystąpi do niego siedem dużych firm.

Ostatecznie zainteresowanie zgłosiło 17 podmiotów, które wyłożyły około 4 milionów złotych. Są to firmy energetyczne, paliwowe, IT oraz produkcyjne. Partnerami programu były między innymi Orlen i Tauron, a także komercyjna sieć handlowa Carrefour. Wartość całego programu została oszacowana na 14 milionów złotych.

Program cieszył się sporym powodzeniem

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że okazał się on sukcesem.

Posłuchaj
00:15 Wicepremier Jadwiga Emilewicz o programie elektromobilności Wicepremier Jadwiga Emilewicz o programie elektromobilności 

Przyznała, że najtrudniejszym zadaniem było nakłonienie dużych firm do podjęcia ryzyka inwestycyjnego.

Podkreśliła, że program ma trzy podstawowe zalety. Po pierwsze w polskiej gospodarce mogą się pojawić nowi gracze oraz nowe firmy, które w coraz większym stopniu wchodzą w tematykę elektromobilności. Po drugie zmobilizowano dużą liczbę firm, które mogą wprowadzić na rynek nowe rozwiązania. Po trzecie program spowoduje wdrożenie zupełnie nowych technologii.

samochody elektryczne free 1200.jpg
Nowa taryfa dla aut elektrycznych. Znamy szczegóły tego rozwiązania

"Izera" i nie tylko 

Jednym z elementów polskiego  programu jest wdrożenie do produkcji samochodu elektrycznego.

Posłuchaj
00:20 Michał Kurtyka o programie elektromobilności Michał Kurtyka o programie elektromobilności 

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że do 2023 roku  samochody z takim napędem staną się bardziej atrakcyjne od tradycyjnych, także cenowo. Przyznał jednocześnie, że samochody elektryczne zmienią krajobraz całego rynku motoryzacyjnego. Zmieni się serwis, rynek części zamiennych i diagnostyki.

Dodał, że w tej chwili w Polsce rynek elektromobilny rozwija się bardzo szybko. Przykładem może być fakt, że nasz kraj jest największym w Europie producentem i eksporterem autobusów elektrycznych.

Polska firma jest producentem najszybszej ładowarki do takich autobusów. Program "Pilot Maker Electro ScaleUp" trwał przez dwa lata.

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. W puli 150 mln złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:45
Wsparcie w ramach uruchamianych trzech nowych programów, które mają przyśpieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, wyniesie 150 mln złotych – podało Ministerstwo Klimatu. Programy zakładają pomoc finansową w zakupie elektrycznych aut dla firm i osób fizycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana ustawy o efektywności pozwoli zaoszczędzić więcej energii. Mamy szansę osiągnąć unijny cel

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 10:05
Ministerstwo Klimatu opublikowało projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, której zapisy mają pozwolić osiągnąć cel poprawy efektywności na rok 2030. Projekt zakłada w ciągu 10 lat oszczędności nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa taryfa dla aut elektrycznych. Znamy szczegóły tego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 13:00
Rząd planuje wdrożyć E-Taryfę, co oznacza, że zniknie kluczowa bariera rozwoju elektromobilności. Dzięki nowym regulacjom operatorzy będą w stanie zaoferować znacznie wyższą jakość usług szybkiego ładowania - podało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektromobilność w połączeniu z klasyką. Rolls-Royce w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 13:14
Jak informuje dziennik El Pais, bardzo bogaci wyznawcy elektromobilności mogą połączyć ją z drugą namiętnością - pociągu do kultowych klasycznych aut. Dziennik podaje, że na rynku pojawiły się dwa klasyczne modele Rolls-Royce'a przerobione na samochody elektryczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: musimy pogodzić wymogi ekonomii i ekologii w transformacji energetyki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:30
Pod względem przyrostu mocy z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych Polska jest w czołówce świata i Europy. Bo Polacy masowo je instalują, co jest efektem programów "Mój prąd" i "Czyste powietrze" - powiedział Michał Kurtyka minister klimatu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń